خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

داستان آفرینش در قرآن بخش سوم-پیدایش حیات

مقدمه نوشتار


نظریه های پیدایش حیات رابطه مستقیم به چگونگی برداشت در روند پیدایش زمین دارد. جدید ترین نظریه پیدایش زمین که با سئوالات بسیاری همراه است چنین میگوید: غبار کیهانی شامل 99 درصد گاز های هیدروژن و هلیوم و تنها کمتر از 1 درصد غبار کیهانی شامل کلوخه های میکرو از عناصر شیمیایی و برخی مولکول های ساده مانند آب، آمونیاک، اکسیژن و سایر عناصر در نقطه ای دور توده ابر خورشیدی بهم پیوستند و سیارات سنگی را ایجاد کردند. این غبار کیهانی در اثر انفجار یک ستاره نو اختر در فضا پخش شدند و همراه گاز های هیدروژن و هلیوم که 99 درصد توده غبار و گاز کیهانی را تشکیل می دادند منشاء توده  ابر خورشیدی بوده است. 99/8 درصد این توده جذب خورشید شدند و تنها کسری از یک درصد چهار ستاره سنگی و خرده سیارات را تشکیل دادند. ستاره های گازی از توده گازهای سبک در اطراف این توده عظیم ایجاد شدند. غبار کیهانی به دلایل نامعلوم بهم پیوستند و فشرده شدند و حرارت آنها بالا رفت و توده گداخته زمین را تشکیل دادند، به عبارتی در یک دوره ایجاد شدند که در مقاله داستان پیدایش آفرینش در قرآن قسمت دوم –پیدایش زمین شرح داده شد.

نظریه قرآن در پیدایش زمین به استناد آیات مربوطه زمین در دو دوره خلق شده است. زمین تکامل هسته ای و تکامل شیمیایی را سپری کرده است در حقیقت زمین و سایر سیارات سنگی جزء توده مرکزی خورشید که در حال گذراندن همجوشی هسته ای بودند و در اثر حرکت دورانی به دور مرکزیت خورشید در حال شدن به بیرون پرتاب شدند و به مرور زمان از خورشید در حال شدن فاصله گرفتند و سپس طی میلیون ها سال شروع به سرد شدن کردند. والارض وما طحاها  قسم به زمین و نحوه پرتاب و دور شدن آن و سایر دلایل که در مقاله قبلی اشاره شد نظریه قرآن را بیان میکند. برخی دانشمندان به این نظریه اشاره کرده اند ولی طرفدار نداشته است اما با دلایل علمی و عقلی مورد بحث دانشمندان به واقعیت نزدیک تر است. آنها به این دلیل که همجوشی هسته ای فقط در ستارگان انجام میشود و سیارات نمی توانند دوره همجوشی هسته ای  داشته باشند که دلیل مبتنی بر علم اختر شناسی است. بنابراین از غبار کیهانی درست شده اند. شواهد امر و در صد عناصر شیمیایی ساختار آنها بیانگر این است که سیارت سنگی دوره تکامل هسته ای خود را در توده مرکزی خورشید گذرانده اند، بنابراین پرتاب شدن آنها از توده ابر خورشیدی که نظریه قرآن است منطقی و علمی تر است و بیانگر این است که آنها به عنوان جزء توده مرکزی خورشید این دوره را سپری کرده اند ما بر اساس نظریه قرآن و شواهد امر چگونگی پیدایش حیات را شرح میدهیم.

کسانی که به نظریه اول اعتقاد دارند پیدایش حیات را با دید خاصی دنبال می کنند و سوالات بسیار را همچنان بلا جواب گذاشته اند. داستان را از زمان پیدایش نطفه اولیه حیات که مولکول RNA باشد شروع میکنند و در مورد تحولات قبل از آن در زمین اولیه نظریه ای داده نشده. گاهی درون اقیانوس به دنبال سلول اولیه حیات هستند اطراف دهانه های آتشفشان و گاهی درون برکه ها و در سوپ اولیه یعنی محیطی مملو از اسید های آمینه از نوع بسیار ساده و آمونیاک و ترکیبات ساده فسفر و گوگرد که مولکول ها با هم برخورد می کرده اند و تصادفی از میلیون ها برخورد مولکول ها دو مولکول پایه طبق پلان ساختار مولکول ژن اولیه بهم می پیوستند و همینطور به مرور زمان تصادفی از بین تعداد بیشمار اسید آمینه دقیقا 20 نوع خاص ردیف میشوند و آنهم فقط از نوع ایزومر آلفا؟ برخی که متوجه شدند که این نوعی خیالبافی بیش نیست به حیات از خارج از زمین و توسط شهاب سنگ ها متوسل شدند هر دو نظریه به دلائل علمی خاص تقریبا دلائل علمی مستندی ندارند.به مقاله چگونگی پیدایش حیات مراجعه فرمایید. دانشمندان متوجه شده اند که ساده ترین مولکول حیات خود به اندازه ای پیچیده است که تصادفی بودن آنها خارج از عقل سلیم است و برای این اتفاق زمان بیشتری نیاز است یعنی به مراتب بیشتر از چند صد میلیون سال بعد از پیدایش زمین و فراهم بودن شرایط ایجاد حیات. آخرین نظریه که تا اندازه ای از مقبولیت علمی برخوردار است نظریه دنیای RNA است به این مقاله که برای تکمیل این نوشتار تهیه کرده ام مراجعه فرمایید. مولکول RNA جزء ساختار ژن کامل است و ژن هم نطفه است که خصوصیات موجود زنده را به نسل بعد منتقل میکند. دانشمندان اتفاق نظر دارند که حیات از اولین نطفه آغاز شد. چگونه این نطفه شکل گرفت و در کجا و چه شرایطی بر زمین حاکم بوده است بحث علمی فراوانی وجود دارد. ما داستان خود را بر اساس نظر قرآن و البته متکی به نظریه های علمی از ابتدای پیدایش زمین شروع می کنیم.


ساختار تشکیلاتی زمین از بدو ایجاد


اساس بحث ما بر پایه نظریه ایجاد زمین در دو دوره که نظریه قرآن است قرار دارد. مواد اولیه توده ابر خورشیدی که در سطح وسیعی و در محل خاص با فاصله معین با مرکزیت کهکشان راه شیری قرار داشت و با سرعت مشخصی بدور مرکزیت این کهکشان در حرکت بود از حدود 99 درصد گاز های هیدروژن و هلیوم و کمتر از یک درصد غبار کیهانی تشکیل شده بود. به دلائل نا مشخصی از نظر علم دور نقطه ای تمامی این غبار شروع به چرخیدن میکنند و نیروی فوق العاده قوی گاز و غبار کیهانی را به خود جذب میکنند. قرآن دلیلی ارائه میدهد. جایگاه ستارگان یعنی محلی که ستاره در آن تشکیل می شود و همینطور ثابت میماند و به دور کهکشان میچرخد از نوع کنس و خنس است که به سیاهچاله تعبیر شده است. این جایگاه از نظر قرآن بسیار با اهمیت است که خداوند به آن قسم یاد میکند. سیاه چاله محلی است که تمامی اجرام فضائی را در خود میبلعد و محو میکند. این سیاهچاله نوع خاصی باید باشد که نیروی خود را از احدیت کسب میکند یا  به اصطلاح به عالم ماوراء ماده وصل است. فلا اقسم به مواقع النجوم. وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَّوْ تَعْلَمُونَ عَظِیمٌ‏-قسم به جایگاه ستارهگان اگر بدانید که این قسم خیلی قسم عظیمی است. قدرت این سیاهچاله باندازهای قوی است که تمامی غبار و گاز های آن محدوده را جذب و در آن فشرده میشوند و به حالت بشقاب مانند و مسطح و در مرکز  برآمده و در حال چرخش بدو آن. فشردگی حرارت را بالا میبرد تا اندازه ای که شرایط و چگالی ایجاد شده باعث همجوشی هسته ای دو عنصر هیدروژن و هلیوم میشود، گاز های سبک به اطراف توده ابر خورشیدی پرتاب و سیارات گازی از آن ایجاد میشوند. توده مرکزی همچنان به دور خود می چرخد و در حال همجوشی هسته ای هستند.

زمین و سیارات سنگی هم جزء این توده هستند که به بیرون پرتاب میشوند. والارض وما طحاها قسم به زمین و شیوه به بیرون پرتاب شدن آن. آیة الله طالقانی در‌‌ تایید این مطلب می‌گوید:" فعل «دحا» از لغات خاصی است که فقط در این سوره آمده، و از جهت لفظ و معنا به «طحا» که در سوره شمس آمده، شبیه است. اگر فعل «دحا» از «دحو» به معناى بشدت پرتاب کردن باشد، نظر آیه به مرحله نخستین خلقت و جدا شدن زمین از منشأ اصلى خود است، (و پرتاب گوى چنان که در لغت «طحا» آمده، ملازم با حرکت انتقالى  و وضعى است) و اگر به معناى‏ گستردن و آماده کردن باشد، چنان که نظر اکثر مفسّران به استناد ظاهر لغت همین است، نظر آیه به دوره‏ ایست که زمین سرد شده و سطح آن براى ظهور زندگى و برکت و رحمت خداوند آماده گشته است و اگر همه معانى و مراحل منظور باشد، از اعجاز قرآن با برگزیدن چنین لغاتى در موارد خاص بعید نیست"- طالقانی، پرتوی از قرآن، ج 3، ص 105. معنی چگ.نگی پرتاب شدن زمین از مرکزیتی مورد نظر ما است.


سرنوشت زمین بعد از جدا شدن از خورشید


زمین بعد از جدا شدن از توده ابر خورشیدی تا زمانی که در نزدیکی خورشید بسرمیبرد دوره تکامل اتمی خود را میگذراند و با توجه به حجم کم در برابر خورشید که امروزه همچنان به همجوشی هسته ای خود ادامه میدهد این دوره را سریع طی میکند. باید تصور کرد که زمین هنوز به صورت کروی در نیامده و توده ای بسیار وسیع و بزرگ تر و شاید چند صد برابر حجم کنونی همراه با حجم عظیمی گاز ئیدروژن و هلیوم که  دیگر فرصت همجوشی هسته ای را نداشتند و به دلیل نیروی گرانش زمین تازه متولد شده به دور آن و همراه با آن می چرخیدند. احتمالا سیارات بیشماری مانند زمین از توده خورشیدی جدا شدند و با برنامه ریزی از پیش تدوین شده با هم برخورد و خرده سیارات بیشماری را ایجاد کردند. در دوره تکامل اتمی زمین عناصر شیمیایی تا آهن از همجوشی هسته ای در آن به وجود آمدند. صد ها میلیون سال طول کشید تا زمین از درجه حرارت حدود 20 میلیون درجه  و یا بیشتر به چند هزار درجه سرد میشود و شکل میگیرد و فاصله اش از خورشید در حال شدن دور میشود.

فاکتور های بی شماری می بایستی دقیقا صورت گرفته باشد و برنامه ریزی بسیار دقیقی دست اندر کار بوده تا زمین در کمربند حیات جا خوش کند. کمربند  حیات فاصله ای از خورشید است که در آن محدوده آب میتواند بصورت مایع که لازمه حیات است وجود داشته باشد. زمین در حال سرد شدن کره ای است متغیر و درون آن عناصر اصلی حیات بصورت اتم های هیدروژن، اکسیژن، کربن، فسفر، گوگرد، ازت و سایر آماده به وجود آمدن شرایط بهم پیوستن و تشکیل مولکول ها هستند. عنصر غالب هیدروژن به مقدار بسیار فراوان است که نقش هدایتی تشکیل سایر عناصر را بر عهده دارد. در چه درجه حرارت این شرایط فراهم شد به دلیل فشار و حرارت درون زمین دقیقا مشخص نیست. علم روی این موارد بحث نکرده است در نظریه تشکیل یک مرحله ای زمین فقط اشاره شده که زمین از غبار فشرده شده که بصورت مذاب در آمده اند تشکیل و هنگام سرد شدن تمامی عناصر شیمیایی بصورت آماده وجود داشته اند که با هم ترکیب و مولکول های پایه حیات ساخته می شوند. ما در نظریه قرآن که زمین از مرحله همجوشی هسته ای عبور کرده و وارد تکامل شیمیائی شده باید بر اساس قوانین شیمیایی واشاره آیات قرآن سیر تحولات شیمیایی عناصر را بصورت یک نظریه قرآنی بیان کنیم که البته یک نظریه است ولی شواهد علمی قوی پشت آن قرار دارد.


ئیدروژن مدیریت تشکیل عناصر لازمه حیات را بر عهده دارد


زمین در درجه حرارت بین سه تا چهار هزار درجه محیطی پلاسمای مذاب که در آن عناصر به صورت اتم ها آماده ایجاد پیوند مولکولی هستند. اتم هیدروژن قوی ترین کشش و یا تمایل پیوندی با سایر عناصر را دارا است و به محض فراهم شدن شرایط لازم به سرعت با اکسیژن تشکیل آب و با کربن هیدرات های کربن و با ازت آمونیاک و با سایر عناصر هم مانند گوگرد و فسفر هیدرید های آنها را ایجاد می کند  گاز CO2 نمی تواند در محیطی که اتم های هیدروژن غالب هستند تشکیل شود و همینطور اکسیژن با خودش نیز نمی تواند گاز اکسیژن بدهد. پیوند هیدروژن با اکسیژن و کربن قوی تر است. کربن دارای خاصیت شیمیائی کاملا استثنائی است که می تواند با خودش و هیدروژن هیدرورهای کربن را ایجاد کند. موضوعی که مهم است به آن اشاره شود سیارک ها که از متلاشی شدن سیاره ها در اثر برخورد با یکدیگر ایجاد شدند مرحله همجوشی هسته ای را در خورشید گذرانده بودند و به محض متلاشی شدن فرصت کوتاهی پیدا میکنند تا مولکول های آب و متان و آمونیاک را ایجاد کنند و سپس سرد شده و یخ میزنند و اینکه در سیارک ها آب و برخی مولکول های اولیه مانند آمونیاک وجود دارد در همین ارتباط است. همه وقایع طبق برنامه ریزی نرم افزاری که امر خداوند است صورت میگیرد. بسیاری از این سیارک ها بطور مستمر با زمین در دوران سرد شدن برخورد میکردند و آب را به زمین منتقل میکردند.

آیه زیر دراین رابطه است وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ ما آب را به مقدار لازم از سمائ به زمین سکونت دادیم فاسکناه به این مفهوم است که آب محل سکونت دیگری داشته که به زمین منتقل شده. اکسیژن آزاد در زمین در حال سرد شدن وجود ندارد. عناصری مانند سیلیسیوم و دیگر کانی ها برای ایجاد نیاز به اکسیژن داشته اند و آب فراوان که بصورت بخار وجود دارد اکسیژن لازم را تامین میکند. کربن  و سیلیسیوم دو عنصر بسیار مهم در ساختار اولیه عناصر پایه حیات هستند هیدروژن و آب نقش اساسی در ایجاد  هیدرات های کربن و اسیدهای آمینه بازی میکنند. حرارت و فشار محیط پلاسما و عدم وجود اکسیژن آزاد شرایط برای پیوند مولکولی کربن با یکدیگر را فراهم میکند. احتمالا در برهه ای از این زمان منجر به پیدایش نفت در زمین تازه شکل گرفته و گداخته شده است و تئوری کنونی که نفت از بقای موجودات ریز درون اقیانوس ها و رسوب و انباشته شده تحت فشار طبقات بالایی تشکیل شده اند و دلیل علمی ندارد . دانشمندان بسیاری این نظریه را قبول ندارند.


مقاله ای در ارتباط با پیدایش نفت به عنوان ضایعات یا واکنش های فرعی خلقت انسان در شرف اتمام دارم که انشائ الله به عنوان نظریه جدید در پیدایش نفت ارائه میدهم. همزمان با ایجاد سنگ رس گداخته و تشکیل لایه ای درونی طبقاتی با منفذ های فراوان و نفوذ بخار آب همراه با ملکول های ساده اسیدهای آمینه، آمونیاک و ئیدرات گوگرد و فسفر به درون لایه سنگ رس پروسه خلقت حیات شروع میشود. زمین همچنان در حال سرد شدن است. انواع کانی ها از جمله انواع سنگ رس به دلیل سبکی به بالاترین سطح زمین گداخته منتقل شده اند. بالا ترین لایه زمین پوسته جامد خارجی زمین را تشکیل میدهند. شرایط برای آغاز پروسه حیات فراهم میشود.

سنگ رس دارای انواع مختلفی است و تنها در سنگ رس سه لایه که میتواند آب را در خود نگه دارد و دارای منافذ نفوذ پذیر به داخل لایه است که همان گل کشاورزی و گل کوزه گری خالص امروزی است حیات را در دل خود پرورده و اشاره قرآن به طین لازب هم بیان نوع سنگ رس است و دانشمندان هم به این موضوع قرآن رسیده اند. البته باید توجه داشت که زمین اولیه رس به صورت سنگ بوده و خاک رس و گل رس میلیارد ها سال بعد در اثر فرسایش به وجود آمده و اشاره قرآن به صلصال هم برای روشن کردن این موضوع است. خاکی وجود نداشته که با آب گل شود و آدم به وجود آید؟ همه چیز در زمین اولیه آماده شده و پوسته جامد گداخته در حال سرد شدن به حدود 150 تا 200 درجه رسیده است الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طين- خداوند است که همه چیز را در زمین بر اساس برنامه خلق کرد و خلقت انسان را در طین یا سنگ رس آغازمیکند. این آغاز شروع خلقت انسان که معمای کنونی دانشمندان است چه موقع است. علم زمین شناسی این را نمی داند و سعی میکند با بررسی فسیل ها بدست آورد ولی قرآن دقیقا آن را بیان میکند.

زمین در دو دوره اشاره شده شکل میگیرد ولی هنوز بر مدار تعیین شده خود قرار نگرفته است و موقع تکمیل مدار تعیین شده را قرآن اشاره کرده است که به آن اشاره میکنیم. پوسته خارجی زمین مطابق تصویر زیر بعد از پایان دو دوره شروع به سرد شدن میکند و لایه خارجی زمین تشکیل میشود که در قرآن اصطلاح رواسی را بکار برده. باید توجه داشته باشیم معنی کردن رواسی به عنوان کوه غلط است. کوه ها میلیارد سال بعد در اثر حرکت قاره ها ایجاد شده است.


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ- زمین در دو دوره خلق می شود و سپس پوسته جامد بر بالای زمین گداخته قرار داده میشود من فوقها مفهوم بالاترین لایه زمین است. حال این رواسی برکت حیات را خود دارد. بارک فیها، سنگ رس برکت حیات است در مرحله ای نطفه آغازین حیات را در دل خود پرورش میدهد و سالیان دراز بعد از آن خاک کشاورزی را از آن ایجاد میکند. اگر در زمین خاک کشاورزی نبود حیات هم نبود. شن هم نوعی رس و از ترکیبات سیلیسیوم است و شما اگر در شن خالص کشت و زرع کنید گیاه نمی تواند رشد کند زیرا شن خالص نمی تواند مانند رس آب را در خود نگه دارد و زود خشک میشود. حال پوسته زمین تشکیل شده و قسمت اعظم آن از سنگ رس تشکیل شده است. برنامه ریزی حیات در سنگ رس در چهار دوره صورت میگیرد. چهار دوره اقوات پروسه ایجاد مولکول های پایه حیات را در خود برنامه ریزی میکند. این جا از خلق اقوات صحبت نشده بلکه برنامه ریزی زمان بندی شده است. قدر با فتحه ق و تشدید دال معنی تقدیر و برنامه ریزی میدهد. خداوند اقوات را در چهار دوره برنامه ریزی کرد. صحبتی از حلق نیست.


وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ
باید توجه داشت که قرآن در مورد برنامه ریزی اقوات همزمان با خلق اولین نطفه حیات و اشاره به سواء للسائلین مطلب مهمی به دانشمندان و محققین امر پیدایش اولین نطفه حیات دارد. ابتدا باید غذای موجود زنده فراهم شود تا جاندار اولیه در محیطی مملو از غذا بتواند ادامه حیات دهد. موضوع سوپ اولیه حیات هم در این رابطه توسط دانشمندان مطرح شده است. غذا باید مواد ساده اولیه آلی مانند اسید های آمینه، قند ها، چربی ها و نوکلئوتیدها باشد و آنهم در ساختار ساده زیرا تک سلولی اولیه پرکاریوتها دارای مولکول های  RNA  بودند از جنس باکتری های غیر هوازی بدون هسته و غشاء هسته ای. چهار دوره اقوات و نظر دانشمندان در این باره در مقاله چگونگی پیدایش حیات شرح داده شده. این نطفه می تواند در مرحله چهارم اقوات در سنگ رس گداخته و در حال سرد شدن و رسوب سیاه حما مسنون ایجاد شده باشد. و لقد خلقنا الانسان من صلصال من حما مسنون.در حقیقت ما انسان را در صلصال و از حما مسنون خلق کردیم- من اولی در آیه فوق معنی در میدهد و من دومی معنی از زیرا در قرآن من دارای دو معنی "در و از" است. خلق الانسان من نطفه اشاره به همین نطفه اولیه حیات است. أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى-آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود به بار مینشیند، در برنامه ریزی اقوات مقدر میشود. زمین هنوز جو ندارد، اطراف زمین در قطر کم بخار آب فراوان همراه با آمونیاک، گاز متان و هیدروژن فراوان و سایر و بدون گاز CO2 و اکسیژن که در اثر فعالیت شدید آتشفشان ها از درون زمین به بیرون رخنه می کردند و گرانش زمین آنها را دور زمین نگه داشته و به دلیل درجه حرارت پوسته زمین بالای نقطه جوش آب و بالا بودن حرارت اطراف زمین هنوز باران شروع به باریدن نکرده و روی سطح زمین برکه و دریا وجود ندارد. بنابراین اولین نطفه حیات در آب دریا و یا در برکه ها ایجاد نشده است. اینکه خداوند در آیه زیر میفرماید-

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ- اشاره به این مطلب دارد. خداوند است که همه چیز های لازم برای خلقت انسان در زمین خلق کرد و سپس خلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد و نسل بعد از آن را از سلاله در آب کم قرار داد. ثم جعل نسله معنی نسل بعد از آنچه در سنگ رس بیرون می آید از سلاله که میتواند همان رسوب حما مسنون باشد که در آب کم و درون سنگ رس رخ داد. نسل بعد از بداء من طین در نطفه ای قرار داده شد که در صلصال و در آب کم خلق شد. ـ وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الاْنْسان‌َ مِن‌ْ سُلالَه‌ٍ مِن‌ْ طین‌ٍ. ُثمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ. در حقیقت ما انسان را از چکیده ای در سنگ رس خلق کردیم که منجر به نطفه اولیه حیات در صلصال و حما مسنون میشود .سپس این نطفه را در غشاء هسته ای که قرار مکین باشد قرارمیدهد. همه این رخ داد ها بجز قرار مکین بر روی پوسته تازه تشکیل شده زمین اولیه ایجاد میشود. قرار مکین در فرصت زمانبر بعدی ایجاد شده و رخداد بسیار مهم در سرنوشت خلقتی انسان است. با سرد شدن پوسته جامد زمین و پائین آمدن درجه حرارت به زیر نقطه جوش آب امکان جمع شدن آب در برکه ها و گودال ها فراهم میشود و توده حما مسنون که نطفه اولیه حیات را در خود دارد در درون آب برکه ها قرار میگیرند و دوره تکامل نطفه اولیه حیات شروع میشود که قرآن با کلمه - ثُمَّ سَوَّاهُ آن را بیان میفرماید. سر و سامان دادن و تکمیل کردن، بار آوردن دوره تبدیل نطفه اولیه  پرکاریوت ها به یوکاریوت ها که همان علقه است می باشد که سه دوره پانصد میلیون ساله همراه با جو تیره و تار که لازمه رشد و تکامل باکتری های اجداد اولیه موجودات زنده وانسان است همه این باکتری ها را خداوند در قرآن کل نفس خطاب کرده است إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ و سه دوره تاریکی پانصد میلیون ساله راهم ظلمات ثلاثه نامیده است. بنابراین خلاصه چگونگی آفرینش حیات از نظر قرآن به شرح زیر است و تمامی آیات در مورد خلقت انسان به این زمان بر میگردد.


شرایط اولیه برای خلق اولین نطفه حیات در زمین فراهم میشود
خلقت انسان در سنگ رس از نوع طین لازب آغاز میشود
مولکول های آلی پایه حیات اسید های آمینه ساده تا پیشرفته، قند ها، چربی ها نوکلئوتیدها به عنوان اقوات در چهار دوره برنامه ریزی میشوند
اولین نطفه حیات یا اولین سلول بدون هسته وغشائ هسته ای و با ژن ناقص ار.ان آ - RNA درون سنگ رس و از توده سیاه و نرم حما مسنون خلق می شود.
نطفه RNA در درون برکه ها و گودال های آب باران با غذای فراوان اقوات قرار می گیرند.


نطفه اولیه حیات شاهکار خلقت خداوند تحت حفاظت و مراقبت برنامه تدوین شده که ثم سواء است قرار میگیرد. سواه از ماده تسویه به معنی تکمیل کردن است الَّذِي خَلَقَ فَسوَّي- وَ الَّذِي قَدَّرَ فَهَدَي‏ خداوند است که خلق میکند وسپس تکمیل میکند او برنامه ریزی میکند و سپس (بسوی هدف نهائی) هدایت میکند.
نطفه اولیه حیات را در پروسه سواه (تکمیل کردن تکامل دادن) قرار میدهد و طبق طرح و برنامه تدوین شده به مقصود هدایت میکند. قدر با فتحه ق و تشدید دال تقدیر و برنامه ریزی معنی میدهد. نکته مورد توجه اینکه خداوند در تعدادی از آیات می فرماید خلق الانسان من نطفه و یا خلق الانسان من صلصال من  حما مسنون. انسان را خلق کرد آیا انسان در صلصال خلق میشود یعنی مرحله خلقت انسان تکمیل میشود. هنوز ابتدای خلق  انسان است ولی خداوند می فرماید ما انسان را در صلصال آفریدیم، نکته ظریف این جا است که خداوند شالوده بنای انسان را خلق میکند و سپس تکمیل میکند که زمان بر است خلق فسوی در آیه دهر در جواب این سوال میفرماید.

هل اتی علی الانسان حین من الدهرلم یکن شئ مذکورا -انا خلقنا الانسان من نطفه امشاج نبتلیه فجعلناه سمیعا بصیرا. انسان در پروسه خلقت از مراحلی عبور میکند که جزء سرنوشت خلقتی او بوده است ولی قابل ذکر نبوده مانند بداء خلق الانسان من طین اسید های آمینه، قندها، چربی ، و نوکلئوتیدها همه برای خلقت انسان داشتند ردیف میشدند و هنوز نمیشد به آن انسان خطاب کرد زمانی میشود انسان خطابش کرد که به نطفه تبدیل شود نطفه اولیه که نطفه امشاج است نبتلیه دارد در پروسه برنامه ریزی قرار گرفته و بر اساس برنامه ریزی تدوین شده بسوی سواه یا تکامل به سوی تکمیل شدن میرود. بنابراین خداوند اول خلق میکند و بعد تکمیل میکند و هدایت و راهش را هموار میکند
قَالَ رَبُّنَا الَّذِي أَعْطَى كُلَّ شَيْءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى- الَّذِي خَلَقَ فَسوَّي‏- وَ الَّذِي قَدَّرَ فَهَدَي‏- الَّذِی خَلَقَکَ فَسَوَّاکَ فَعَدَلَکَ
قُتِلَ الْانسَانُ مَا أَكْفَرَهُ مِنْ أَىّ‏ شىَ‏ءٍ خَلَقَهُ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه ثمُ‏ أَمَاتَهُ فَأَقْبرَهُ-مرگ بر این انسان پنهان کننده حقیقت باد، از چه چیزی خلق شده از نطفه ای خلق شده و سپس تحت برنامه ریزی قرار داده شد و راهش هموارشد وعاقبت او مرگ و قبر است. همه آیات فوق به وضوح بیان می فرمایند ابتدا خلق می شود و سپس تحت برنامه ریزی قرار میگیرد فقدره و سواه تکمیل میشود و راه تکمیل شدن آن هموار میگردد. هموار شدن راه تکامل کل نفس را در سوره  طارق بیان میکند. والسمائ والطارق قسم به سمائ طارق که نور ستاره نجم ثاقب در آن نفوذ میکند که همه نفس های آن دوره که سماء طارق حکمفرما بود برای کل نفس حفاظ  قرار دادیم این حفاظ برای همین نطفه های اولیه حیات است که در سنگ رس سخت (صلب) و حما مسنون (نرم) آن را ایجاد کرد و ماء دافق هم همان آب خارج شده از مولکول آلی زنجیره ای مولکول RNA بوده است. تمامی آیات در باره خلقت انسان با هم در ارتباط هستند نمی شود یکی را در زمین اولیه قرار دهیم و دیگری را در رحم زن. تفکر و تعقل در آیات راه رسیدن به مفهوم واقعی آیات متشابه و علم مربوطه است و کلید فهم این آیات در نظر گذشتگان هزار سال قبل نمی توان پیدا کرد.
داستان آفرینش حیات در قرآن یک  چهارچوب مدون دارد که با علم روز در انطباق است آیات متشابه تنها برای نسل اول اسلام نازل نشده بسیاری از آیات امروزه با آخرین دستاورد های علمی قابل فهم شده است
گذشتگان از کلمه خلق الانسان من نطفه نمی توانستند معنی نطفه را درک کنند و به  آب  مرد معنی کردند ولی ما چرا همان نظرات را چسبیده ایم و رها نمی کنیم و آیات متشابه علمی قرآن را بروز رسانی نمیکنیم. قرآن مهم تر است یا نظر گذشتگان. علم زیست شناسی پیدایش حیات را از نطفه می داند و نطفه اولیه تنها یک رشته دراز و درهم  پیچیده مانند کلاف از مولکول RNA که در درون یک غشاء سلولی شناور بوده است. چگونه این مولکول ایجاد شد و چطور حیات در آن قرار گرفت هنوز برای علم ناشناخته است. سالیان دراز گذشت تا این نطفه تکامل یافت و RNA به DNA تبدیل شد درون هسته سلول قرار گرفت و غشاء هسته ای و سلولی  آن را که قرار مکین باشد را پوشاند و امر توارث در آن قرار گرفت و تشکیلاتی بسیار پیشرفته پیدا کرد.

این نطفه پایه و اساس پیدایش تمامی موجودات زنده قرار گرفت ابتدا تک سلولی بود و به  پرسلولی تغییر ماهیت داد و راه تکامل خود را پیمود و انسان از آن بیرون آورده شد. قرآن می فرماید اساس برنامه ریزی ذات باری تعالی خلق انسان بوده است و شروع  آن هم از انبساط کیهان بوده و مفهوم این است که کیهان برای خلق حیات برنامه ریزی شده. کان عرشه علی الماء برنامه و طرح خداوند قبل از خلقت کیهان بر ایجاد آب قرار داشت و این حیات در زمین انسان را خلق کرد در جاهای دیگر در کیهان پهناور هم ممکن است حیاتی وجود داشته باشد ولی نه مثل حیات زمین. مطابق جدول زمان بندی عمر زمین از ارنست مایر دانشمند بزرگ علم زیست شناسی، زمین درای عمری 4/6 میلیارد ساله است. یک میلیارد سال بعد اولین نطفه حیات در سنگ رس خلق میشود. باکتری های کهن حاکمیت زمین را در سه دوره پانصد میلیون ساله در دست داشتند. سیانو باکتری ها آخرین نسل باکتری های کهن به تولید اکسیژن پرداختند و یک دوره پانصد میلیون ساله دیگر جو زمین تشکیل شد و هفت جو زمین شکل گرفت تا کنون سه میلیارد سال از عمر زمین گذشته است  در پانصد میلیون سال بعد و در پایان آن یوکاریوت ها یا به تعبیر قرآن علقه خلق میشود  تک سلولی هوازی هسته دار با DNA کامل و با خاصیت توارث و تکثیر پذیری بر اساس جنسیت نر و مادینگی. یک میلیارد سال باقی مانده عمر زمین، جو اکسیژن دارد آرامش در زمین برقرار است و شرایط برای ادامه تکامل فراهم و حدود 470 سال میگذرد تا پر سلولی ها گیاهی و جانوری شکل بگیرند و بی مهره گان از دریا به خشکی راه یابند غضروفیان شکل بگیرند و مهره داران خزندگان و پرندگان دوره تکامل خود را سپری کنند. تنها 1/8 میلیون سال قبل انسان نما ها Homo erectus در کنار تمامی دیگر جانوران و حتی همان اجداد قدیمی جانداران باکتری های کهن و سایر به زندگی خود ادامه دهند.

انسان تکامل یافته از نسل قبل که آدم است حدود پنجاه هزار سال قبل به عنوان منشاء تمامی انسان های تکامل یافته ظهور میکند. تنها  دویست سال است که انسان با پیشرفت خارق العاده خود علم و صنعت را دگرگون ساخته و زمینه انقراض حیات در زمین را فراهم کرده است تکاملی که 4/6 میلیارد سال طول کشیده تا نتیجه آن به اینجا ختم شود و خداوند متعال می فرماید تنها در هزار سال از سالهائی که شما میشمارید خداوند امر خود را از سماء و زمین بیرون می کشد و حیات بر چیده میشود چند سال از این هزار سال گذشته است مسلما چیزی دیگری نمانده است و هاوکینگ در آخرین سالهای مرگ خود هشدار داده بود که انسان در مدت کوتاهی برای ادامه حیات خود باید سیاره ای را در کیهان پیدا کند که دیگر شانس حیاتی وجود ندارد و ابزار بر چیده شدن حیات را هم هوش مصنوعی و ربات ها نام برده است. ما در دوره آخرالزمان حیات زمین بسر میبریم. در آیه زیر بطرز زیبائی پیدایش اولین نطفه حیات و نطفه پیشرفته حیات اشاره کرده است.


وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ
فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ-

خداوند به ملائکه خطاب فرمود که من خالق بشری در سنگ رس و از حماسنون هستم ( پروکاریوت ها نطفه ایجاد شده اولیه در سنگ رس) پس هنگامی که آن را تکمیل کردم ( به یوکاریوت ها تبدیل شد) و از روح خودم در آن قرار دادم سجده کنان در او افتید (قوانین لازمه در انسان قرار گیرد مانند سوخت و ساز، آنزیم ها و مدیریت اجرای آن). ملائکه قوانین جاریه طبیعت و یا اسباب و اوامر برپائی طبیعت هستند مانند مثلا قوانین چهارگانه فیزیک و سایر قوانین دیگر.در صلصال و از حما مسنون نطفه اولیه حیات خلق میشود. اول نطفه ناقص حیات که نیاز به تکمیل کردن دارد سویته میخواهد تا کجا باید سویته شود مسلما تا نطفه کامل علقه که روح خدا در آن مستقر می شود. باکتری های پروکاریوت ها به یوکاریوت ها تبدیل میشوند با ژن کامل و از این پس قوانین بیشماری باید در آن قرار گیرند تا بتواند راه تکامل خود را هموار سازد و ملائکه باید در درون آن و در خدمت ساختار تشکیلاتی آن قرار گیرند. سجده کردن یعنی تسلیم آن شدند. این تک سلولی هسته دار هوازی با قابلیت توارث و جنسیت نر و مادینگی است و روح خدا هم با ملائکه در آن مستقر میشوند. مثلا سوخت و ساز،آنزیم ها که تحت قوانین مشخصی و زیر نظر و فرماندهی روح  وظایفی را برعهده می گیرند.

أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَ الْأُنثَى آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر میشود و سپس علقه بود که خلق میشود و در آن جنسیت نر و مادینگی قرار میگیرد با مقایسه با سایر آیات این نطفه علقه است که قرار است ملائکه و روح در آن قرارگیرند. آیات زیر این موضوع را بیان میکند.

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ - ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلاَلَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ - ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ قَلِيلاً مَّا تَشْكُرُونَ- خداوند تمامی شرایط لازم را برای خلقتانسان خلق کرد وخلقت انسان را در سنگ رس آغاز کرد ونطفه ایجاد شده را که نسل بعد از بدائ خلق الانسان است را از رسوب در آب کم قرار داد و آن را تکمیل کرد و روح خود را در آن نهادینه کرد وسپس در پروسه تکامل اعضای بدن شما شامل گوش وچشم و قلب رادر آن قرار داد و کمتر کسی شکر گذار این نعمت عظیم است- وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى- وَأَنَّ عَلَيْهِ النَّشْأَةَ الْأُخْرَى- خداوند است که جنسیت نر و مادینگی را خلق کرد و نشاء آخری را که انسان باشد از آن بیرون آورد. پایه و اساس خلقت انسان تا اینجا است که روح از این به بعد فرماندهی و هدایت تکامل را برای رسیدن به نشاء آخری بر عهده می گیرد.این چنین حیات خلق شد و ما این پروسه با عظمت را در درون رحم زن برده ایم و از زمان خود آن را بریده ایم و پرده  نا آگاهی را بر روی آیات علمی و متشابه قرآن انداخته ایم و از علم جدا کرده ایم و شبهه فراوان و بنا حق خلق کرده ایم و قرآن را در مهجوریت قرار داده ایم.به مقاله زوجین ذکر و الانثی در قرآن واقعیتی که مسخ شده است سید محمد تقوی اهرمی مهر 1398-ویرایش جدید خرداد 1399

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

171435
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
267
3691
9916
147676
267
64895
171435

Your IP: 3.235.101.50
Server Time: 2020-10-01 15:01:29
امارگیر سایت