خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یمسک السماء ان تقع علی الارض و دلیل علمی آن

مقدمه نوشتار


خداوند کیهان را خلق کرد تا در زمین پدیده حیات را ایجاد کند. عامل اساسی حیات در زمین چیست و بقاء آن به چه عواملی وابسته است. مجموعه ای که حیات زمین را در بر دارد و بقاء آن مدیون آن پدیده است جو زمین و زمین یا به عبارتی هوا و خاک  کشاورزی است. هوا جو زمین است و یک پدیده بسیار پیچیده و هدفمند از نظر ساختاری و روند شکل گرفتن آن است تا جایی که خداوند میفرماید أَأَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاءُ بَنَاهَا- رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّاهَا آیا آفرینش شما سخت و دشوار تر است یا بنای سماء که سقف آن را بالا برد و سپس آن را تکمیل کرد.

ما در قرآن به آیات فراوان بر خورد کرده ایم که خداوند از سماء آسمان باران نازل می فرماید و رزق و روزی را ایجاد میکند. رزق و روزی همان حیات است وقتی در آیات دیگری می فرماید ما باران را از سماء نازل و زمین مرده را با آن زنده می کنیم. یعنی چرخش باد و نزول باران و زمین هم اینجا کره زمین نیست خاک است. باران نبارد خاک خشک می شود و زندگی در آن ادامه نمی یابد و باران آن خاک را مجددا حیات می بخشد. آب و خاک، سماء و الارض مجموعه جو زمین است که حیات را در بر دارد. در ابتدای خلقت زمین جوی وجود نداشت و به مرورزمان اطراف زمین در حال شکل گرفتن، بخار آب، گاز های متصاعد شده از دل زمین به بیرون رخنه و جو بسیار نازک را به وجود می آورند.

با پایین آمدن درجه حرارت پوسته زمین و سرد شدن نسبی محیط اطراف زمین شرایط برای بارش فراهم می شود و یک جو یک طبقه که همان سماء باشد شکل می گیرد در این زمان سه و نیم میلیارد سال از پیدایش زمین گذشته است. حیات به صورت باکتری های پروکاریوت در زمین در جریان است درجه حرارت دریا ها همچنان بالا است و زیر نقطه جوش آب، بخار آب به محدوده بالای جو که کم  قطر است صعود میکند و نزدیک فضای بیرون جو زمین سرد است و فورا به شکل باران های سیل آسا به زمین برمی گردند و زمین طی میلیون ها سال همچنان به سرد شدن خود ادامه میدهد.

حیات در زمین که همان باکتری های تک سلول اولیه یا اجداد موجودات زنده کنونی از جمله انسان نیاز به حفاظت دارد. باید لایه ازن تشکیل شود و لایه های دیگری که در حفاظت این سماء نقش بازی خواهند کرد بالای آن ایجاد شوند. لذا وقتی همه شرایط در زمین فراهم می شود وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ-بعد از خلق زمین در دو دوره پوسته جامد بر روی آن قرارمی گیرد و سنگ رس که همان منشاء و اساس خاک کشاورزی است روی پوسته جامد به عنوان برکت قرار داده  میشود و حیات بر روی پوسته داغ خارجی زمین در چهار دوره اقوات برنامه ریزی میشود که در مقاله چگونگی روند پیدایش حیات در زمین اولیه از نظر قران با توجه به نظریه های زمین شناسی شرح داده ام
حال توجه فرمائید.

اینجا خداوند دست به کار میشود و به سماء زمین می پردازد که دودی و اشباع از بخار آب و ابرهای تیره و غبارهای آتشفشان های فعال است و برخورد شهاب سنگ ها که بدون هیچ حفاظتی وارد سماء زمین می شدند جو را تاریک میکرده. تا اینجا ضرورت حیات ایجاب میکرد که شرایط چنین باشد ولی زمین وارد مرحله تکاملی خود میشود و خداوند به ساختن سماء زمین میپردازد تا روند تکامل موجودات زنده از باکتری های اولیه حیات ادامه یابد - ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ و سپس به سماء که دودی و تاریک است می پردازد و به زمین و سماء زمین خطاب میشود  در این برنامه ریزی خواه نا خواه در آئید.

این تمثیلی است که در این مقطع باید اتفاقات مهمی برای زمین و سماء آن رخ داده باشد. زمین تا کنون بصورت عمود بر مدار خورشید گردش میکرد و احتمالا با برخورد یک سیارک مدار عمودی زمین 23 درجه کج میشود و همزمان از برخورد سیارک تکه ای از زمین کنده  و به صورت ماه اطراف زمین قرار میگیرد. فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا به زمین و جو آن خطاب میشود در این وضعیت قرار گیرید یعنی مدار زمین تثبیت و زمین شکل کروی خود را بدست می آورد و احتمالا فاصله زمین از خورشید هم تثبیت میشود و اکنون زمین تا اندازه ای آرامش خود را بدست میآورد و زمان سر و سامان دادن جو زمین است که یک پارچه و دودی و تاریک بوده است فرا می رسد. و در آیه بعد می فرماید سپس این سماء را به هفت طبقه در دو دوره بنا کردیم و جو شفاف شد. سقف این  جو کم قطر بالا برده می شود و آن را تکمیل میکند یعنی شش طبقه بالای آن برای حفاظت سماء باران زا بنا می شود و با سماء که باران نازل میکند جو هفت طبقه است.

بنابراین جو زمین با سقف تکمیل شده استقرار می یابد و اکسیژن فراوان در آن توسط سیانو باکتری ها تولید م یشود دلیل علمی قرآن در باره هفت اسمان به عنوان جو زمین


در این مدت هم خاک کشاورزی که به صورت سنگ و بدون هوموس و ضایعات مواد آلی برای درختان پهن برگ و سایر درختان است به مرور زمان با فعالیت ریز جنبده گان که همان بند پایان هستند که در هوا و در تحت الثری با فعالیت چشمگیر خود به کمک ملائکه ماموریت دارند خاک را برای ادامه حیات آماده کنند.
وَلِلّهِ يَسْجُدُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مِن دَآبَّةٍ وَالْمَلآئِكَةُ وَهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ- يَخَافُونَ رَبَّهُم مِّن فَوْقِهِمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ-
و آنچه در آسمانها و آنچه در زمين از جنبندگان و ملائکه هستند از ملائکه (قوانین طبیعت) و دابه (بندپایان اولیه) براى خدا سجده مى ‏كنند ( تسلیم بی چون و چرا ) و تكبر نمی ‏ورزند- در برابر پرورد گارشان كه حاكم بر آنهاست احساس مسئولیت دارند و آنچه را ماموریت دارند انجام میدهند.

خوف ترس معنی نمیدهد احساس مسئولیت در قبال خدا را دارند. خداوند رحمان و رحیم است خوف و خشیت معنی خاص خود را دارند که نیاز به مقاله جداگانه دارد. بند پایان به کمک ملائکه یا قوانین طبیعت دو عامل اساسی حیات را بقاء میبخشند. دابه و نقش آن در بقاء حیات. بدین طریق دو عامل جو که سمائ باران زا و طبقه اول هفت جو زمین را تشکیل میدهد و خاک کشاورزی، خاک تا تحت الثری. زمان طولانی باید بند پایان به کمک قوانین جاریه طبیعت که ملائکه هستند فعالیت نمایند و ماموریت محوله را انجام دهند تا شرایط حیات برای یوکاریوت ها یا علقه فراهم شود.


سماوات و الارض به عنوان جو زمین


سماوات و الارض دارای دو مفهوم کلی است که از روی سیاق آیه و آیات قبل و بعد از آن میتوان مفهوم مورد نظر قرآن را بیرون آورد در مورد کیهان در قرآن تنها حداکثر ده آیه مطرح شده که هفت آیه آن در باره خلقت کیهان در شش روز است بقیه همه درباره سماوات و الارض به معنی جو زمین آمده چرا که تمامی برنامه ریزی خالق متعال ایجاد حیات در این جو بوده است. در این سموات والارض که جو زمین است آیات فراوانی قابل رویت هستند و نام برده است. کلمه آیا نمی بینید موید این است که قابل مشاهده است آنهم با چشم عادی نه با تلسکوپ به این آیه توجه فرمایید.آیه 41 سوره نور


أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الطَّیْرُ صَافَّاتٍ کُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبیحَهُ وَ اللَّهُ عَلیمٌ بِما یَفْعَلُون‏-آیا نمی بینید تمام آنچه که در آسمان ‌ها (جو هفت طبقه ) و زمین ‌اند  براى خدا تسبیح مى‏ کنند و همچنین پرندگان به هنگامى که بر فراز آسمان بال گسترده‏ اند، هر یک از آن‌ ها نماز و تسبیح خود را مى‏ دانند و خداوند به آنچه انجام می ‌دهند دانا است- از جمله آنچه که در سماوات و الارض است پرندگان هستند آیا پرندگان در هفت آسمان منسوخ شده  قدیم پرواز میکنند و ما قادر به دیدن آنها هستیم؟ برای مفهوم سجده در قرآن که شامل همه چیز میشود به مقاله سجده ملائکه به بشر و آدم در دو مرحله زمانی مراجعه فرمایید در مقدمه آن اشاره کرده ام.


مشکل اساسی ما این است که نتوانسته ایم  فرق بین سموات والارض به معنی کیهان و دیگری به معنی جو زمین را کشف کنیم و همیشه در این ارتباط گمراه شده ایم علی الرغم آیات واضح و روشن. دل کندن از تصورات کهنه بر باور نشسته را رها کردن سخت است . ایده ای که اخیرا به آن رسیده ام تعریف جدید سموات والارض به عنوان جو زمین است . جو زمین از نظر خداوند یعنی حیات روی زمین و سماوات در آیات بیشماری معنی هفت طبقه جو را میدهد و زمین هم خاک معنی میدهد و نه کره زمین .چرا که محدوده حیات سماوات است و لایه نازک تحت الثری زمین است که قشر نازکی از خاک بشمار می آید که اولا حیات در آن جریان دارد و دوم فعالیت دابه و یا ریز جنبندگان برای باور کردن خاک و آماده کرده مواد آلی مغذی برای جذب گیاهان به همین لایه تحت الثری بستگی دارد و بدون فعالیت آنها حیات در کره زمین بقاء ندارد.


مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى- إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن يَخْشَى- تَنزِيلًا مِّمَّنْ خَلَقَ الْأَرْضَ وَالسَّمَاوَاتِ الْعُلَى- الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى- لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَمَا تَحْتَ الثَّرَى
ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که به رنج افتی-مگر اینکه برای کسی که دل به خدا دارد تذکره ای باشد. این آیات از طرف کسی نازل شد که زمین و آسمان رفیع ( جو زمین) و بلند را آفرید. خدای نعمت و رحمت دهنده که به مدیریت و تکمیل آن پرداخت (بنابراین) هر آنچه در طبقات جو و در زمین و بین آن دو و در زیر خاک هستند ملک او است. با توجه به سایر آیات قرآن مانند اانتم اشد خلقا ام السمائ بناها رفع سمکها فسوها-آیا خلقت شما سخت تر و مهم تر است یا آسمانی که (خداوند آن را) بنا ساخت و سقف آن را بالا برد- سماوات الاعلی جو زمین است که سقف آن را رفیع و بالا برد. سماوات الاعلی و زمین را در آیه بهم چسبیده اند یعنی این دو بهم ارتباط دارند و به چه دلیلی ساموات الاعلی ماوراء طبیت باید با زمین بیاید. این هم از تفکرات گذشتگان است من از این آیه چنین مفهومی را درک نمی کنم و به عکس آوردن و ما بینهما و تحت الثری جو زمین را استنباط  میکنم. جو زمین مجموعه حیات در زمین است که در آن دابه را پراکنده کرد و پرندگان در هوا پرواز میکنند و باران و چرخش باد را در خود دارد و رزق و روزی بندگان وابسته به وجود این حیات است. به این آیه تمثیلی زیر نگاه کنیم


وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمَنُ وَلَدًا- لَقَدْ جِئْتُمْ شَيْئًا إِدًّا- تَكَادُ السَّمَاوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنشَقُّ الْأَرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَدًّا: آنها گفتند خداوند رحمت دهنده مهربان فرزندى براى خود اختیار کرده ، چه سخن زشت و زننده اى ؟! نزدیک است آسمانها به خاطر این سخن از هم باز شود، و زمین شکافته شود و کوهها به شدت فرو ریزند. معنی سماوات در این آیه طبقات از هم  باز شوند و زمین شکافته شود و کوه ها فرو ریزند. هر سه پدیده  سماوات و زمین و کوه ها بهم ارتباط دارند و به علاوه برای آسمان از کلمه فطر استفاده کرده جو زمین بسته است و در یک محفظه محکم و استوار بنا شده از هم باز می شوند. بنابراین سماوات طبقات جو زمین است. آیات فراوان داریم که اشاره به جو زمین شده است به مقاله سموات و تصورات ذهنی ما مراجعه فرمایید. تا اینجا ما سعی کردیم سموات را تعریف کنیم که جو زمین است حال به اصل مطلب می پردازیم و آن


یمسک السماء ان تقع علی الارض


یمسک السماء ان تقع علی الارض، آسمان یا جو زمین بر روی زمین سقوط کند آیا از نظر علمی فاقد اعتبار است. یکی از آیاتی که معاندین و مخالفین قرآن و کسانی که وحی را رویای رسولانه می پندارند به غیرعلمی و غیر منطقی بودن این جمله قرآن استناد کرده اند. ما به دو آیه که مکمل هم هستند اشاره میکنیم.
إِنَّ اللّهَ يُمْسِکُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَليمًا غَفُورًا –فاطر41
خداوند جو زمین را نگه میدارد تا سقوط نکند و اگر سقوط کند، کسي جز او نمي‏ تواند آن را نگاه دارد، او بردبار و غفور است
أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُم مَّا فِي الْأَرْضِ وَالْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَيُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ –حج65


آیا نمی بینید که خداوند هر چه در زمین است مسخر شما کرده. کشتی به امر او بر دریا روان است و آسمان (جو زمین ) را نگه داشته که جز به امر او بر زمین نیفتد و چنین با انسان ها مهربان است
ابتدا معنی یمسک و تزولا از تفسیر المیزان،" یمسک جلوگیری و یا حفظ میکند و میتواند باقی نگه داشتند وابقاء هم معنی دهد و تزولا هم فرو ریختن و افتادن است" سماوات والارض هم در مباحث بالا جو زمین است. اگر کیهان معنی دهد کیهان فرو نمی ریزد بلکه جمع می شود نطوی السماء یعنی در هم پیچیدن، توی هم رفتن بنابراین معنی آیه اول همان جو زمین معنی میدهد . آیه دوم که تکمیل کننده معنی آیه اول است میفرماید بر زمین افتادن وَيُمْسِكُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ خداوند جو زمین را نگه میدارد تا به زمین سقوط نکند. جالب است که ابتدا می فرماید هر آنچه در کره زمین است مسخر شما گردانید مثال میزند وَالْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ کشتی که در دریا حرکت میکند با امر یعنی قوانین طبیعت که همه امر خداوند هستند حرکت میکند. بنابراین سماء هم جزء زمین است که خداوند مسخر انسان قرار داد همه در خدمت انسان است و انسان از آن بهره میبرد. هواپیما با تسخیر باد توسط انسان به حرکت در می آید. نیرو هم امر خداوند است و باد را یک نیرو به حرکت در می آورد این قوانین اسباب طبیعت یا ملائکه هستند. حال چکیده این دو آیه این است که جو زمین را خداوند با امر یا  قوانین جاریه خود نگه میدارد تا بر زمین نیفتد. مگر میشود جو زمین به زمین بیفتد؟


جو زمین سنگین است هزاران میلیارد تن وزن دارد


این همان چیزی است که این آیات به عنوان اعجاز قرآن، میخواهد در تمثیلی بیان کند. هر متر مربع روی زمین به صورت ستونی تا بالا ده تن و یک سانتی متر مکعب  آن  از زمین تا بالای آسمان باران زا یک کیلو گرم وزن دارد. ولی ما این فشار وزن را حس نمی کنیم یعنی وقتی ما داریم راه  می رویم روی سر ما به اندازه  مساحت  سرما به سانتی متر ضربدر ده تن  وزن هوا را بار می کنیم و خودمان هم خبر نداریم که خداوند متعال به بندگان خود رئوف و مهربان است. إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ.

با محاسبات علمی اتمسفر هوا وزن 51.500.000.000.000.000.تن وزن دارد. پنجاه و یک میلیون و پانصد هزار میلیارد تن که بدون ستونی قابل رویت برپا  و استوار است. حال چرا بر ما اثری ندارد. خداوند با قوانین شیمیایی و فیزیکی و عواملی دیگر مانند حرارت و تقسیم بندی جو زمین به طبقات کاملا متمایز از نظر ساختاری و حرارت طوری برنامه ریزی شده که با کمک گرانش زمین و نیروی دافعه گردش زمین به دور خود و به دور خورشید اثرات تخریبی بر روی ما به جای نمی گذارد. دلایل علمی خاص خود را دارد. ما میخواهیم حقایق علمی که در آیات به آن اشاره شده و در 1400 سال قبل در تمثیلی بیان شده را سندیت علمی آن را تشریح کنیم تا معاندین و کسانی که وحی خداوند را رویای رسولانه  پنداشته اند تذکری دهیم که به علم روز نا آگاه هستند و آیات قرآن را با دید نظر گذشتگان بررسی کرده اند و آن را عین قرآن دانسته اند. بنابراین افتادن جو بر روی زمین از واقعیت علمی پرده بر میدارد و به ما تذکر می دهد که حقانیت خدا را باور داشته باشیم. خداوند میفرماید اولا این واقعیت علمی وجود دارد و دوم اگر سیستم نگه داشتن جو زمین بهم بخورد جز خداوند چه کسی میتواند از بروز آن جلوگیری کند. حال می فهمیم که این سماء با عظمت را امر یا قوانین طبیعت که امر خدایند نگه می دارد چه مفهومی دارد. اینکه خداوند میفرماید خلق و امر از هم جدا شدنی نیستند یعنی ساختار مادی جهان بدون قوانین فیزیکی و شیمیایی که همه امر خداوند هستند پا برجا نیست در همین رابطه است. به مقاله امر خدا ونقش آن در ساختار مادی کیهان مراجعه فرمایید. سید محمد تقوی اهرمی- سوم مهر 1398 ویرایش و اصلاحیه جدید تیر ماه 1399

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

265841
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
226
1808
11660
236793
4320
53501
265841

Your IP: 18.234.255.5
Server Time: 2020-12-03 07:23:33
امارگیر سایت