خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیدایش حیات و راز های علمی آن در قرآن

مقدمه نوشتار


حیات در زمین یک موهبت الهی است که در هیچ جای کیهان مانند آن نیست. ممکن است حیاتی وجود داشته باشد اما لیس کمثله شیئ نیست. حیات چیست آیا اگر ما قادر باشیم تمامی مولکول های یک ژن ساده را درست کنیم و آنرا به ترتیب ژن ردیف کنیم آن مولکول حیات پیدام یکند. مسلما خیر دانشمندان در مفهوم حیات در مانده اند. باید توجه داشت که حیات یک مقوله جدا از ساختار مادی یک موجود زنده است.

امری است ماوراء جهان مادی. برای ایجاد حیات از بدوا  خلقت کیهان باید فوتون ها از انرژی ناب طی پروسه خاصی خلق شوند، ذرات بنیادی و نیروی متصل کننده آنها (بوزون ها) به وجود آیند تا  اجزاء هسته اتم ها شکل گیرند و قوانین مربوطه برای سر و سامان دادن به آنها در هسته اتم نهاده شوند تا اتم ها خلق شوند. اتمها که خلق شدند نیروهائی باید وجود داشته باشند که آنها را به یکدیگر پیوند دهند. بنابراین با دو پدیده مهم و اساسی در خلقت ماده سرو کار داریم ابتدا ماده  و سپس نیروها که انرژی پیوندی ماده هستند که بر قوانین و نظم خارق العاده استوار هستند. اینکه در سراسر کیهان یک نوع قوانین و نظم خاصی حکمفرما است بیانگر این است که یک نرم افزار واحد خلقتی در برپا نگه داشتن آنها دستوراتی صادر میکند. در نرم افزارحیات فرمان یا به قول قرآن امر هدایت آن را بر عهده دارد. خلق و امر از هم تفکیک ناپذیرند. خلق ماده و انرژی است و امر فرمان خدا. به دو آیه قرآن بسنده میکنیم و به جستجو در مفاهیم انس، بشر، انسان و روند تکامل یا پیدایش آن میپردازیم.

همه ما براساس مدل استاندارد کیهان میدانیم که خلق ماده با آغاز انبساط کیهان شروع میشود و لحظاتی بعد از انبساط قوانین چهارگانه فیزیک در ماده  قرار می گیرند. هاوکینگ تا اینجا که قوانین چهارگانه طبیعت اساس ساختار جهان مادی را بر پا داشته است رسید و به این قوانین چهارگانه اعتقاد پیدا کرد در حقیقت خدای هاوکینگ همین قوانین چهارگانه طبیعت است. از کجا آمدند و چگونه این نظم خارق العاده را در جهان مادی ایجاد کردند جواب دارد. خود خودشان را ایجاد کردند. میگوید اول انرژی ناب بود که از هیچ به وجود آمد. آغاز هیچ همان بیگ بنگ است. بنابراین از نظر دانشمندان فیزیک انرژی ناب ایجاد کننده قوانین چهارگانه فیزیک است و از آن به بعد این قوانین هستند که جهان را بر پا نگه داشته اند. درست است فیزیکدان تا اینجا وظیفه دارند ساختار مادی کیهان شواهد امر هم را کشف کند و بگویند کیهان از چه درست شده و چگونه از انرژی ناب پدید آمد. اسمش را هم گذاشتند مدل استاندارد کیهان مدلی که به ما میگوید کیهان چگونه ایجاد شد. علم تایید میکند که گفته فیزیکدانان درست است.

به عبارتی علم این موضوع را با آزمایش و خطا و رفع خطا و نواقص به واقعیت پیوند داد. آیا نیروی نا مریی و هوشمندی فرمان این  نظم را برعهده دارد، فیزیکدان نمی خواهد وارد آن شود. یک فیزیکدان و متخصص مثلا یک خودرو وظیفه دارد آنالیز صنعتی خود رو را و چگونگی حرکت آن را کشف و بررسی کند کاری به این موضوع که این خودرو را کی خلق کرده ندارد اصلا ارتباطی به او ندارد. ولی انسان ها متفاوت و کنجکاو هستند برخی به عمق موضوع  فکر میکنند و شوق علمی دارند که تمام موضوع را بدانند، برای همین است که به تحقیق می پردازند تا علل و چگونگی خلق و تکامل این خودرو را بیرون آورند و می روند مطالعه می کنند و به یقین می رسند. برخی فیزیکدانان به نام مانند اینشتین، هایزنبرگ و بسیاری دیگر عمیق تر فکر میکنند و معتقد میشوند که یک نیروی مافوق طبیعت این نظم را فرماندهی میکند. فیها خالدون فیزیک کلاسیک را علم تجسس کرد و تمام واقعیت آن را کشف کرد. برخی فکر و تعقل بیشتری بکار گرفتند تا ناشناخته های طبیعت را کشف کنند. احساس کردند خیلی مسائل را فیزیک کلاسیک نمی تواند جواب دهد  لذا بحث فیزیک کوانتوم در محافل علمی راه پیدا کرد و بسیاری از ناشناخته ها را کشف کردند. بحث ریسمان های کوانتومی، سیاهچاله ها، کرمچاله ها، وسفید چاله ها، وابستگی کوانتومی و دور فرستی کوانتومی دریچه ای به ناشناخته ها باز کرد که هر کدام بحث مفصل دارد. حال به آیه مهم زیر نگاهی اندازیم و راهمان را ادامه دهیم.


انبساط کیهان پس از ابداع آن از هیچ


الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلًا أُولِي أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ-سپاس مخصوص خدائی است که کیهان را باز کرد(انبساط کیهان آغاز شد) و با انبساط کیهان ملائکه (اسباب و قوانین طبیعت) به عنوان پیام آور به صورت دوتا دوتا، سه تا وسه تا و چهار تا چهارتا نیرو در آن قرار داد (جاعل کرد قرار داد  هنوز خلق در کار نیست زیرا خلق کردن به ماده اولیه نیاز دارد که از ابتدای انبساط کیهان در اختیار گذاشته میشود.) که اراده او بر آن قرار گرفت که نیروهای  بیشتری را ایجاد کند که خدا بر تمام جهان مادی قدرت برتر است (کل شیی می تواند کل ماده هم معنی دهد، کل به دو معنی آورده شده هر و کلیه). تشبیه بال قدرت است و پرندگان با قدرت بال خود را در هوا نگه میدارند. بنابراین نیروهایی از جنس انرژی برای برپا نگه داشتن ساختار ماده هنگام باز شدن کیهان در آن قرار داده شد (جاعل شد) این نیروها می توانند دوتا دو تا باشند مثلا الکترو و مغناطیس با ماهیت ماده  و دیگری با ماهیت ضد ماده یا گرانش نیروی جذب به مرکز که همیشه با نیروی گریز از مرکز در تعادل است. اینجا کلمه دوتا دو تا مفهوم علمی خود را پیدا میکند. جهان موازی از نظر علم و قرآن. میتوان سه تا سه تا و یا چهارتا چهارتا و همینطور بیشتر که اراده ذات باریتعالی بر آن قرار گرفته است.علم فیزیک چهار قانون طبیعت را کشف کرده. ما زمان داریم، مکان داریم و حرارت سه مولفه که هر کدام به هم پیوند ناگسستنی دارند. علم فیزیک به این موضوع توجه نکرده است. حرارت که عامل اصلی ایجاد کیهان است را علم فیزیک یک مولفه فرعی میداند. زمان و مکان بدون حرارت بقاء ندارند حرارت از نقطه بی نهایت بزرگ شروع شد و دارد به نقطه صفر مطلق میرسد ولی ناشناخته های فراوان باعث شده کیهان در خود نرمبد ( رمیدن در خود رفتن یعنی ساختار خود را به یکباره از دست دادن). انرژی تاریک و ماده تاریک همان یزید فی الخلق مایشائ است.


خلق کیهان پس از انبساط آن


ان ربكم الله الذي خلق السموات و الارض في سته ايام ثمّ استوي علي العرش يغشي الليل النهار يطلبه حثيثاً و الشمس و القمر و النجوم مسّخرات بامره، الا اله الخلق و الامر تبارك الله رب العالمين
به درستی که خدای شما کسی است که کیهان را در شش مرحله خلق کرد و سپس به مدیریت آن پرداخت- ثم الستوی علی العرش- شب و روز (اشاره به زمین است) و خورشید و ماه و ستارگان را مسخر امر خود فرمود. بدانید که خلق و امر به او تعلق دارد. تبارک الله رب العالمین. در این آیه خلقت کیهان در شش روز صورت میگیرد و اجزاء کیهان، ستارگان، کهکشان ها از دو عنصر پایه اتم های هیدروژن و هلیوم با امر خداوند مدیریت میشود و خلق و امر تفکیک ناپذیرند. خداوند امر خود را از کیهان بیرون بکشد پایان کیهان است. ابتدا کیهان از هیچ ابداع میشود و سپس انبساط کیهان آغاز میگردد و کیهان شروع به خلق شدن میکند و آنهم در شش روز( دوره). هدف آفرینش هم خلق حیات در زمین است. در آیه فوق تفکر و تعقل فرمایید چرا بلافاصله بعد از خلق کیهان در شش دوره کلمه سپس به مدیریت آن می پردازد و تکرار شب و روز که عامل اصلی حیات است ایجاد میشود. شمس و قمر و ستارگان را تسخیر امر خود گردانید تا حیات زمین خلق شود.


هو الذي خلق السموات و الارض في ستّة ايام و كان عرشه علي الماء ليبلوكم ايّكم احسن عملاً و لئن قلت انّكم مبعوثون من بعد الموت ليقولنّ الذين كفروا ان هذا الا سحرٌ مبين- خداوند است که کیهان را در شش دوره آفرید و مدیریت او بر ایجاد آب قرار داشت تا(حیات را در زمین خلق کند) و بدین وسیله شما را در پروسه احسن عملا ( تکامل ) مورد آزمایش قرار دهد و چون گفته شود برای سنجش این احسن عملا بعد از مرگ دوباره زنده می شوید کافران گویند این یک سحر آشکار است.  کان عرشه علی المائ. اگر عرش را با منقولات کهن که منابع است بسنجیم میشود همان کرسی و چهارپایه  که خداوند باید مانند سلاطین بر روی بنشیند و حکمرانی کند. خوشبختانه علماء محترم توانسته اند بازنگری در این کلمه کنند که منظور مدیریت کیهان است و کان به معنی بود است یعنی قبل از اینکه کیهان خلق شود برنامه ریزی خداوند متعال بر ایجاد آب بوده است. در این شش دوره اساس و پایه  کیهان گذاشته شد و در پایان این شش دوره ساختار کیهان از هسته دو عنصر هیدروژن و هلیوم به نسبت 75 به 25 و نا خالصی هایی از چند عنصر دیگر خلق می شود. خلقت کیهان در شش روز. کهکشان ها از ترکیب واکنش هسته ای این دو عنصر ایجاد میگردد و منظومه شمسی با برنامه ریزی مدون پا به عرصه وجود میگذارد و خورشید وارد مرحله همجوشی هسته ای شده و زمین و سایر سیارات همراه با تعداد بیشمار سیاره و خورده سیاره از خورشید به بیرون پرتاب میشوند. والارض و ما طحاها. قسم به زمین و چگونگی به بیرون پرتاب شدنش. حال زمین در شرف خلق شدن است.

مفهوم انس در خلقت انسان


زمین در دو دوره خلق میشود و پوسته جامد بر روی زمین تازه شکل گرفته، قرار داده میشود. آیه 9 می فرماید زمین را در دو دوره خلق کردم و در آیه بعد پوسته جامد را روی آن از بالا  قرار دادیم و آیه 10 سوره فصلت پیدایش پوسته بیرونی زمین و آغاز حیات را شرح میدهد. ولی قبل از پیدایش زمین باید همه چیز آماده شود تا شرایط ایجاد حیات در زمین فراهم شود و مواد لازمه  خلقت حیات در دسترس قرار گیرند. عناصر شیمیایی مورد نیاز حیات در زمین که هدف آن خلقت انسان است به نحو احسن برنامه ریزی میشود. الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسَانِ مِنْ طِينٍ خداوند است که تمامی عناصر مورد نیاز خلقت حیات را به نحو احسن خلق کرد و سپس حیات را در کریستال سنگ رس آغاز کرد. در آیه 10 سوره فصلت میفرماید- وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ-پوسته جامد زمین (رواسی) را بعد از دو دوره خلق زمین بر روی زمین قرار میدهد و بر روی آن برکت را می گذارد (برکت سنگ رس است که در پیدایش اولین نطفه حیات و هم امروزه در خاک کشاورزی بقاء حیات را تضمین میکند) همراه با شکل گرفتن پوسته جامد زمین پروسه ایجاد غذای موجودات زنده که می بایستی خلق شوند را در چهار دوره برنامه ریزی کرد. در چهار دوره اقوات مراحل تشکیل مولکول زنجیره ای ساختار اولیه ژن شکل میگیرد و با ایجاد این مولکول و با کمک خاصیت  کاتالیزه کریستال سنگ رس اولین نطفه حیات در توده سیاه رسوب شده در سنگ رس خلق میشود. ولقد خلقنا الانسان من صلصال من حما مسنون و الجان خلقنا من قبل من نار السموم در حقیقت ما انسان را در سنگ رس سخت و داغ و از توده سیاه و نرم حما مسنون خلق کردیم و جان را قبلا از آتش نفوذ کننده و در آیه دیگری جان از آتش بی دود خلق کرده بودیم. تا اینجا کلیات خلق پایه حیات را از نظر قرآن بیان کردیم. ضمیر من در آیه فوق دارای دو معنی است "در" و "از" است که در مقاله انسان از آب و خاک خلق نشده مشروحا بیان کرده ام. در خلقت کیهان و پس از پایان شش دوره هسته های اتم یک الکترون می گیرند و به اتم تبدیل می شوند و در کهکشان ها برخی مولکول های ساده مانند آب و متان ایجاد میشوند. عامل مهی که توانست اتم ها را به هم پیوند بدهد نیروی پیوند مولکولی بوده است مثلا در مولکول آب و دو اتم هیدروژن که به مولکول گاز تبدیل شده اند جان شرکت دارد.

پیوند ملکولی H-O-H و یا H-H


پیوند ملکولی در قرآن به جان نام برده شده است. بر اساس تعریف قرآن جان، اول نیرو است دوم از آتش بی دود است پیوند ها در درون اتم ها انرژی میگیرند و یا بیرون میدهند ولی دود ندارند. جان نوعی پیوند است که در حیات نقش دارد و قبل از بداء خلق الانسان من طین خلق شده است. پیوند مولکولی در ساختار جهان مادی نقش اساسی دارد قوانین طبیعت در علم فیزیک و شیمی انواع این پیوند ها را تعریف میکند. ذرات بنیادی و هسته های اتم و خود اتم باید به هم پیوند داده شوند. الکترومغناطیس، هسته ای ضعیف و هسته ای قوی و گرانش این همان است که در انبساط  کیهان در آن جاعل شد. همه از نوع پیوند هستند. هسته های اتم از پیوند کوارک ها درون پروتون ها و نوترون ها و پیوند پروتون ها و نوترون در کنار هم ایجاد شدند و با پیوستن الکترون ها اتم ها ایجاد شدند. دو اتم با پیوند اتمی مولکول را تشکیل دادند وبرای خلق مولکول های پایه حیات باید مولکول های آب، متان، آمونیاک و سایر با هم پیوند بدهند تا اسید های آمینه، قند ها چربی ها آماده شوند. اشاره قرآن به انرژی بدون دود تنها میتواند در پیوند مولکولی درون مولکول های حیات باشد. سوختن همان تبادل پیوند مولکولی است و نوع بارز آن سوختن چوب است در هوای آزاد. اکسیژن با کربوهیدرات ها میسوزد و نماد دارد و نماد آن دود است.
در همه نوع سوختن حرارت مشترک است در سوختن کند که دود و نمود ندارد پیوند مولکولی نقش دارد. رد و بدل شدن پیوند مولکولی در جابجائی اسید های آمینه و تشکیل نوکلئوتیدها تبادل انرژی با مولکول های درون لایه سنگ رس و در خلق اولین نطفه حیات نقش اساسی داشته است. جان در اینجا مسئولیت چسباندن اتم ها و مولکول ها به یکدیگر را دارد و مولکولی که در پایان چهار مرحله اقوات شکل گرفته، ملکول زنجیره ای RNA است که پایه اولیه ژن کامل DNA است. زمین پس از جدا شدن از خورشید به عنوان تکه ای پرتاب شده از خورشید. ابتدا مراحل تکامل هسته ای خود را سریع در حدود چند هزار سال بعد به دلیل حجم کم خود به انجام میرساند. خورشید با حجم یک میلیون برابر زمین هنوز هیدروژن خود را به هلیوم  تبدل می کند و قرار است حدود چهار میلیارد سال دیگر اگر خواست و اراده خداوند در بر چیده شدن زود هنگام کیهان در دستور کار نباشد باید همچنان بسوزد. بنابراین خیلی ساده میتوان مدت زمان تکامل هسته ای زمین را با مقایسه حجم خورشید بدست آورد. گاز هیدروژن از به هم پیوستن دو اتم هیدروژن تشکیل و سپس آب از هیدروژن و اکسیژن ایجاد می شود. این دو مولکول اولین مولکول آلی حیات هستند که خلق شدند. و از این به بعد هیدروژن میتواند با ابزار سلاله من ماء مهین( عوامل مولکول آب H,OH، آب کم ماء مهین منظور مولکول آب است و نه دریا و اقیانوس(مدیریت سامان دادن به روند  تشکیل سایر عناصر حیات را بر عهده داشته باشد. هیدروژن پیوند اتمی بسیار قوی تر از اکسیژن به اکسیژن، کربن با اکسیژن، سیلیسیوم با اکسیژن و همینطور آلومینیوم با اکسیژن را دارد. هیدروژن مدیریت جمع آوری اکسیژن بسیار فراوان و تبدیل آن به آب را برعهده داشته است، فسفید ها و سولفیدها و بعلاوه ترکیب کربن با خود و هیدروژن، هیدروکربورهای ساده و اشباع نشده دو خطی و سه خطی را ایجاد کرده است. آمونیاک عامل اصلی NH2 در ایجاد اسید های آمینه بوده است و این واکنشها در حرارت 2 الی سه هزار درجه  بوقوع  پیوسته است حرارت و چگالی عامل اصلی شرایط انجام واکنش های شیمیایی بوده است و وجود اکسیژن برای ایجاد اولین موکول های آلی حکم تخریبی داشته است محیط واکنش پلاسمای مایع و داغ بوده است. سیلیسیوم و آلومینیوم و آهن و سایر کانی ها نیاز به اکسیژن داشته اند. و قرآن می فرماید از سلاله ماء مهین آن را تامین کرده ام. اگر مولکول اکسیژن به صورت آزاد وجود می داشت با وجود کربوهیدراتها زمین منفجر می شد و حیات شکل نمی گرفت و ماء مهین یعنی آب کم و آب کم به صورت بخار در درون زمین بوده که بطور غیر مستقیم نیاز اکسیژن کانی ها از جمله آلومینیوم اکسید آهن و سایر کانی ها را برعهده داشته است .سلاله من ماء مهین (آب کم ) بدین معنی است که حیات در درون دریا و اقیانوس و برکه ایجاد نشده بلکه بخار آب داغ املاح ساده آلی را بدرون سنگ رس و در بین لایه های آن کشانده است و در همان جا بر حسب حرارت و فشار لازمه واکنش های شیمیائی آمونیاک، کربن و هیدروژن و بخار آب هیدرورهای کربن زنجیره را در کنار سنگ رس ایجاد کردند و هنگامی که هنوز سنگ رس به صورت کریستال در نیامده بود در توده عظیم هیدرورهای کربن خطی و زنجیره ای اسید های آمینه مورد نیاز حیات یعنی 20 اسید آمینه حیات را تامین کردند و بقیه که با توجه مقدار بسیار عظیم بخار آب و کربن و هیدروژن کربوهیدراتهای فراوان به عنوان ضایعات خلقت حیات در زمین نفت و گاز را تشکیل دادند. مولکول های آب بعد از وظایف محوله تامین اکسیژن با عوامل خود OH ,H، مولکول های زنجیرهای را در خود حل و به درون و بین لایه سنگ رس قرار داد تا سنگ رس نقش آنزیم را در کد بندی مولکولهای RNA که اولین ژن یا نطفه حیات است بازی کند. این مولکول اولیه ژن درون یک غشاء چربی از هم  بازشونده ( مانند اسفنج) با قابلیت ابتدائی غشاء سلولی قرار گرفت و بدین طریق نطفه اولیه حیات بنام نطفه امشاج خلق شد. بنابراین ما نقش جان را در تامین و تشکیل مولکول زنجیره ای ژن اولیه دانستیم. جان نوعی از پیوند اتمی و مولکولی است که در درون ساختار اولیه انسان که انس است و برای همیشه جان باقی میماند. پیوند اتمی و مولکولی که ساختار مادی حیات در زمین و ساختار مادی سیارات سنگی از جمله زمین در منظومه شمسی را با نیروی خود که  مارج من نار است پا  بر جا و استوار نگه داشته است. هرجا مولکولی از به پیوستن اتم ها ایجاد شود ملائکه مسئولیت آن را بر عهده دارند. جان هم از نوع ملائکه است و نیرو که پیوند مولکول های آلی ساختار ترکیبات حیات را برعهده دارد. قرآن تمامی مثل ها را در حیات زمین میزند و حیات زمین هم امر خداوند فرماندهی آن را بر عهده دارد بنابراین مطالبی که عرض میکنم بر علم زیست شناسی استوار است و آیات دیگری برای اثبات آن وجود دارد به مقاله جن و جان از خرافات تا واقعیت قرآنی-قسمت اول جان مراجعه فرمایید. مطالب عنوان شده در چگونگی روند ایجاد حیات از نظر علمی جدید است و نظر و بر داشت اینجانب بر اساس علم بیولوژیکی رشته تخصص من وآیات خلقت انسان در قرآن است و مسلما برای علم از ارزش والایی بر خوردار است.


انس مفهوم و واقعیت آن در قرآن


همان طور که علم زیست شناسی بر پایه اطلاعات کسب کرده از فسیل ها و مقایسه ژنتیکی باکتریها و ویروس ها بیان می دارد و در مقاله نقش ویروس در خلقت اولیه انسان به آن اشاره شده است. دانشمندان از حدود سال 1970 به این موضوع رسیده بودند که اولین موجود دارای خصوصیات بین زنده و مرده (به عنوان پیش نطفه) ولی از نطفه تشکیل شده بود. چرا از نطفه برای اینکه علم  ثابت کرده است که موجود زنده باید ژن داشته باشد تا هدایت موجود زنده را در دست گیرد و به  تمامی سلول ها فرمان دهد تا سلول ها همه با هم به دنبال یک پلان برای ایجاد موجود زنده ای باشند که ژن را حمل میکند. و از آنجائی که ژن در تولید نطفه نقش اساسی بازی می کند بنابراین اولین موجود زنده نطفه بوده است. اخیرا با تکامل علم ژنتیک و اینکه ویروس ها بسیار کوچکتر از کوچکترین باکتری ها و با میکروسکوپ های الکترونی قابل مشاهده هستند و به علاوه دانشمندان فکر می کردند باید به دلیل تراوش مولکول های آب از پیوند دو مونومر و اینکه این آب باید بیرون رونده باشد تا واکنش برگشت پذیر نباشد و مولکول حیات پا بگیرد در نتیجه به این ایده رسیدند که اولین نطفه حیات باید در دل سنگ پیریت و یا کریستا ل رس ایجاد شده باشد و با تحقیقات مستمر به این نتیجه رسیدند که لایه های درونی کریستال سنگ رس قابلیت کاتالیزه کردن و کد بندی احتمالی ژن اولیه حیات را دارا بوده است. با توجه به فضای کم بین دو لایه کریستال سنگ رس تنها یک الی چند توالی کامل ژن میتواند درون سنگ رس خلق شوند. کم کم به این ایده رسیدند که ویروس ها کوچکترین نطفه اولیه حیات است و می توانند اولین نطفه بیرون آمده از درون لایه سنگ رس باشد. ولقد خلقنا الانسان من صلصال من حمامسنون و در حقیقت ما انسان را در بین سنگ رس و از توده نرم سیاه حما مسنون آفریدیم. این ساختار مادی انسان در حال سویته شدن است که همان خلق الانسان من طین است. به سوره طارق با یک عالمه مفهوم علمی نگاه کنیم.

وَالسَّمَاء وَالطَّارِقِ- وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ- النَّجْمُ الثَّاقِبُ- إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ- فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ مِمَّ خُلِقَ- خُلِقَ مِن مَّاء دَافِقٍ- يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ. سه آیه اول شرایطی است که خداوند متعال در هنگام خلق اولیه نطفه حیات نام می برد سماء طارق آسمانی است تاریک که نور ستاره به درون آن نفوذ نمی کرد و این جا ستاره خورشید است و خورشید یک نجم نفوذ کننده در دل تاریکی است و خداوند قسم به آن یاد میکند که از اهمیت ویژه برخوردار است. یاد میکند که برای هر نفس و هویتی ما یک حفاظت کننده ای گذاشته ایم، نور خورشید و اشعه ماوراء خورشید برای اولین نطفه حیات زیان بخش بوده است. حال این نفس در حال شدن را خداوند از بسیاری از فاکتور ها حفظ فرمود .این ها حفاظ است برای خلقت این هویتی که قرار است خلق شود. حال به خلقت انسان در این شرایط اشاره می فرماید. پس انسان بنگرد از چه آفریده شده از آبی بیرون رونده که از بین جسم سخت و جسم نرم بیرون می جهید تا واکنش تشکیل مونومرها به پلیمر ها جامه عمل به خود بگیرد. مقاله صلب و ترائب و خطای برداشت قدما و موخرین مراجعه فرمایید این نطفه همان پیش نطفه ای است که از توده نرم سیاه و در درون لایه سنگ رس بیرون آمد و این رسوب توده نرم سیاه در ماء دافق بوده است و نه از ماء دافق آب مرد. اصلا دو موضوع جدا ازهم خلقت اولیه حیات و تداوم حیات از آب مرد ( که نمی شود خلق نطفه اش نامید) ذهن ها را مشوش و حقیقت منظور قرآن را پنهان کرده چرا که ما نگاهمان به نظر گذشتگان است و نه به قرآن و علم مربوطه. این ماء دافق در تمامی پروسه حیات شرکت داشته و تمامی واکنش های شیمیایی تشکیل ساختار مادی انسان که انس است در آب بوده است یا مائ دافقی بوده و یا مائ مهین ودر دل کریستال سنگ رس. ماء دافق همان آبی است که از به پیوستن دو مولکول مونومر آزاد می شده و به علاوه این واکنش نیاز بوده در آب کم باشد که میشود آب مهین که همان بخار آبی است که املاح ترکیبات آلی را همراه خود به درون سنگ رس کشانده است.


نقش سلاله من ماء مهین


سلاله من ماء مهین ابتدا تامین ساختار مادی کانی ها و سنگ رس را برعهده داشته است. آب به صورت کم و در قالب مولکول سلاله خود را که H,OH بوده است بکارگرفته زیرا در آن زمان آنزیمی هنوز خلق نشده بود و آب این ماموریت را بر عهده  داشته است و بعلاوه واکنش حیات در آب کم شکل گرفته است و نه در آب زیاد اقیانوس و دریا ها. اولین نطفه حیات ویروسها بودند که حامل ژنوم ناقص و توالی کوتاه ولی با تمامی اسید های آمینه بیست گانه و نوکلئوتیدها، قندها با یک اطلاعات "من را تکثیر کن" ضمنا قابلیت ممتزج داشته اند یعنی با دیگر ویروس ها ممزوج می شدند و ژنوم خود را به شراکت میگذاشته اند، برنامه ریزی زمان بر و توانمندی لازم بوده است که نرم افزار اولیه خلقت را در ژنوم موجود زنده بصورت فرمان و امر قرار دهد. نطفه امشاج نبتلیه که میتواند قابلیت ممزوج شدن و بلیه ساز باشد معنی کنیم نبتلیه زمان حال است یعنی هنوز هم این قابلیت را دارد و اینکه ما نبتلیه را آزمایش الهی معنی کنیم، وقتی اعضاء بدن در آن جاعل نشده است هنوز زود است که در آزمایش الهی قرار گیرد. مفسرین محترم نبتلیه را به انسان برمی گردانند در حالی که از ویژه گی های نطفه امشاج است و در این سه کلمه راز مهمی نهفته شده است که علم دارد به آن میرسد. ابتدا ویروس ها و سپس باکتری ها که نوع پیشرفته تر ویروس ها بودند حاکمیت زمین را در آب از آن خود کردند سه نوع باکتری هر سه بدون هسته و غشاء پیشرفته هسته ای بودند و هر کدام حدود پانصد میلیون سال حاکمیت زمین را در اختیار داشتند و سیانو باکتری های هوازی آخرین نسل باکتری ها به تولید اکسیژن پرداختند و شرایط برای جو پایدار، آرام و درجه حرارت مطلوب آماده میشد تا علقه که تک سلولی هسته دار با غشاء پیشرفته هسته ای و سلولی و ژنوم کامل DNA است آماده پذیرش مسئولیت تکامل موجودات زنده گیاهی، دریایی و خشکی را بر عهده گیرند که همان نفس واحده است.

مدت زمانی که ویروس ها و باکتری ها روند تکامل ژنتیکی خود را ادامه می دادند جزء سرنوشت خلقت انسان بوده است ولی چیز خاصی نبودند چرا که نمی شد بگوییم سر منشاء حیات، سر منشاء حیات نفس واحده است که تمامی موجودات زنده حیات زمین از آن نشات گرفتند و یک میلیارد سال بعد از سیان باکتری های اکسیژن ساز پا به عرضه وجود گذاشتند. این نفس واحده باید علائم واقعی حیات را دارا باشد.اول قادر باشد اطلاعات توارثی را به نسل بعد انتقال دهد، دوم تکثیر پذیری جنسیتی باید در آن به وجود آمده باشد، سوم آنزیم ها برای نقل و انتقال اسید های آمینه، قند های ساده و نوکلئوتیدها فراهم شود تا پروسه تکامل موجودات شروع شود و از همه مهمتر باید توان تامین انرژی سوخت و ساز را دارا باشد و دارای غشاء کامل و پیچیده چند لایه پروتئینی دور هسته که ژنوم موجود زنده را در سیتوپلاسم حفاظت می کرده که قرآن آن را قرارمکین نامیده، همه این موارد باید به وجود آمده باشد تا نفس واحده سرمنشاء کل موجودات زنده حیات زمین باشد و بتوانیم آن را موجود زنده با تمامی علائم حیات نام گذاریم. موجود زنده پر سلولی تکامل یافته بدون آنزیم ها و سوخت و ساز که تبادل پیوند اتمی و مولکولی و آزاد شدن انرژی مورد نیاز سلول بدن آنها است بقاء ندارند. آنزیم ها و سوخت و ساز در تک سلولی های اولیه حیات وجود نداشتند ، ویروس ها اولین نطفه حیات است که در بین لایه های سنگ رس خلق شد و بعد از آن باکتری ها ی سه گانه است همه فاقد آنزیم ها و سوخت وساز بودند و نیاز خود را از غذای آماده در طبیعت زمین اولیه استفاده می کردند و راه تکامل بسوی علقه را می پیمودند ویروس ها و باکتری ها قبل از علقه در حقیقت ساختار مادی بدن انسان است که در پروسه تکامل بایستی راه او هموار شود و جان به عنوان پیوند اتمی و مولکولی همچنان در خدمت او است. این ساختار مادی را قرآن انس می نامد ولی منتظر جن است تا یک سیستم اکولوژیکی زنده متشکل از ماده و انرژی حیاتی که بقاء حیات موجود زنده در گرو شرکت او در انس است را تشکیل دهند.


هلْ أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا- إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا- إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا- آیات 1 الی 3 سوره انسان.آیا زمان طولانی در روزگارو در سرنوشت انسان نگذشت که انسان در حال شدن بود ولی چیز قابل ذکری نبود. ما انسان را از نطفه ای خلق کردیم که دارای صفات امشاج و نبتلیه است، امشاج بود یعنی ممتزج و مخلوط ( پایه ژنوم موجودات زنده را در خود داشت که از بهم پیوستن ژنوم این نطفه، ژنوم موجودات تکامل یافته تحت برنامه ریزی خالق متعال شکل گرفت). نبتلیه جمله حالیه است از بلا و مبتلا مشتق شده است و میتواند این طور معنی دهد که این نطفه که ویروس است دارای خاصیت مبتلا کننده هم است.
مولکول ژن اولیه در ویروس ها از 20 نوع اسید آمینه حیاتی از نوع ایزومر آلفا ( با احتمال زیاد نوع بتای آن در جهان موازی در حیات آنجا کاربرد دارد) و نوکلئوتید ها، قندها و چهار باز آلی در چند توالی ژنتیکی تشکیل شده بود. بعلاوه بر اساس مکانی کوچکی که در بین لایه های کریستال رس وجود داشته، می بایستی اولین نطفه حیات دارای اندازه بسیار کوچک نسبت به نسل های بعد از خود داشته باشد و آن می تواند ویروس های کلاس ریز باشند که در برابر نسل بعد از خود باکتری ها بی اندازه ریز بوده اند. این ویروس ها که اساس منشاء و تکمیل  ژنوم کامل موجود زنده هستند ، ابتدا بصورت ویروس و سپس به صورت انواع باکتری ها ساختار مادی انس را تشکیل می دادند. جان در درون آن بصورت پیوند مولکولی وجود دارد و تنها ساختار مادی آن را بهم پیوند میدهد.

در سوره الرحمن جان و انس تعریف شده است. قاصرات الطرف لم یطمتهن انس و لا جان در بهشت قصرهای دیدنی که به چشم میخورد وجود دارند که دست هیج انس و جانی به آن نرسیده است. انس ویروس و باکتری است و جان پیوند مولکولی. کلمه لم یطمثهن گمراه کننده است ذهن را به جاهایی می برد که مرد سالاران دوست دارند با عرض معذرت اضاله بکارت  و معنی دیگری هم می دهد به داخل نفوذ کردن و این قصر ها در برابر نفوذ باکتری و ویروس که با آن تماس نفوذی داشته باشند جلوگیری شده. اگر همان تفسیر سنتی به یادگار مانده از گذشتگان 1300 سال قبل را بکار گیریم یک اشکال مهم و اساسی برخورد میکنیم و آن اینکه خداوند حوری های بهشتی را در آن قصرها زندانی کرده تا دست هیچ جن وانسی به آنها نرسد و خداوند تضمین میکند که آن حور ها هنوز باکره هستند گویا قیامت هم همین بلبشو بازار این دنیا را  دارد و مانند اعراب صدر اسلام که زنان را زندانی می کردند که دست اجانب به آنها نرسد. خداوند به ما عقل و فکر درست عنایت کند که در باره این نوع برداشت ها این افکار تخریب کننده آیات متشابه نداشته باشیم. بنابراین انس ساختار مادی بشر در حال شدن است که ویروس ها و باکتری ها باشند. پس از دوران ویروس ها و باکتری ها موجود تکامل یافته تری به نام علمی یوکاریوت ها پا به عرصه وجود گذاشتند. تک سلولی های هسته دار با غشاء هسته ای و غشاء سلولی پیشرفته با ژن کامل DNA و قابلیت تکثیر جنسیتی نر و مادینگی بنام علقه که سر منشاء کلیه موجودات زنده دریایی و خشکی و گیاهی که همان نفس واحده در قرآن است. این تک سلولی دارای دو ویژگی خاص بود. آنزیم ها و عمل سوخت و ساز. در این جا به فرمان خداوند ملائکه که قوانین طبیعت در موجود زنده است ماموریت دارد در ساختار انس قرار گیرند. ملائکه قرار گرفتند و آنزیمها که  وظیفه  بسیار مهم و حیاتی را به فرمان خداوند و تحت یک برنامه ریزی مدون و نوشته شده به زبان امروزی یک نرم افزار ی از کتاب مبین عمل سوخت و ساز را انجام میدهند و عوامل این کار همان آنزیم ها هستند. قرآن این انرژی و نیرو را که سوخت و ساز را تامین میکند جن می نامید جن و انس یک مجموعه کامل یک موجود زنده است که ماده و انرژی با هم مشترکا بقاء موجود زنده را پیش میبرند. یا معشرالجن قد استکثرتم من الانس ای گروه جن در دنیا خود را در انس تکثیر می کردید. جن و انس رویهم یک اکوسیستم کاملا پیچیده ای بنا می گذارند و میلیارد ها ویروس و باکتری در خدمت انس و جان (انسان) هستند. تعداد باکتری ها و ویروس های در بدن انسان و روی پوست از تعداد سلول های بدن انسان هم بیشتر هستند و به صورت مسالمت آمیز و همزیستی که لازم و ملزوم یکدیگرند با هم زندگی میکنند. اگر ویروسی برای انسان و یا موجودات خطرناک باشند از عملکرد غیر طبیعی و دستکاری ژنتیکی و عبور از خط قرمز برنامه تدوین شده حیات است. جن و انس در قرآن به عنوان یک مجموعه واحد آمده است سنفرغ لکم ایه الثقلان حال به شما ای ثقلان می پردازم، جن وانس ثقلان هستند یک واحد تفکیک نشدنی. معنی ثقلان را شما نمی توانید در سایت ها پیدا کنید همه یک تعریف را بیان میکنند جن و انسان زیرا متقدمین اینطور معنی کرده اند. در صورتیکه جن و انسان یا آدمی و پری دو ماهیت جداگانه دارند حدیثی از پیامبر اسلام (ص) نقل شده است که مفهوم  ثقلان را درست بیان فرموده ثقلان هرگز از هم جدایی ندارند تا آن که در سر کوثر با هم بر پیامبر(ص) در روز رستاخیز درآیند منظور قرآن و عترتی است. بنابراین جن و انس دو ثقل یا سنگینی مهمی در مجموعه انسان دارند که بدون یکدیگر انسان وجود ندارد ودر آیه بعد خداوند میفرماید- يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ ای گروه جن وانس اگرمیتوانید به طبقات جوزمین نفوذ کنید شمانمی توانید مگر به ابزار لازم تسلط داشته باشید. اشاره قرآن به مجموعه جن و انس یا انسان است که ثقلان هستند.بنابراین در مفهوم کلمات باید دقت کنیم انس و انسان، جان و جن، راز خلقت حیات در کلمات کلیدی آن نهفته است.در آیات تفکر و تعقل و مقایسه با سایر آیات و علم مربوطه لازمه رسیدن به مفاهیم واقعی آیات متشابه است.علم هم مخلوق خدا است در درک آیات میتواند راه گشا باشد. سید محمد تقوی اهرمی اول اردیبهشت 1399

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

171481
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
313
3691
9962
147676
313
64895
171481

Your IP: 3.235.101.50
Server Time: 2020-10-01 15:42:02
امارگیر سایت