ویژگی ها

بررسی انبساط کیهان از نظر علم و قرآن

 بررسی فطرهن ،انبساط کیهان از نظر علم وقرآن

قَالَ بَل رَّبُّكُمْ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الَّذِي فَطَرَهُنَّ وَأَنَا عَلَى ذَلِكُم مِّنَ الشَّاهِدِينَ -56 سوره انبیائ

الحَمْدُ لِلّهِ فاطِرِ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ جاعِلِ الْمَلائِکَةِ رُسُلاً أُولي أَجْنِحَةٍ مَثْني وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ إِنَّ اللّهَ عَلي کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدير - ستايش مخصوص خداوندي است که باز کننده آسمانها و زمين (کیهان ) است    ملائکه  را رسولاني در آن  قرار داد که داراي بالهاي (قدرت) دوگانه وسه‏ گانه وچهارگانه هستند، او هرچه بخواهد در آفرينش مي‏افزايد، و او بر هر چيزي تواناست .آیه بسیار جالب و پر معنی است درآیه اول خداوند صاحب کیهان است و او کسی است که آنرا باز  کرد( رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الَّذِي فَطَرَهُنَّ). فاطر معنای خاص خود را در قرآن دارد باز کننده ، حدود کمتر از یکصد سال کلمه تورم کیهانی یا انبساط درعلم فیزیک راه یافته است.خداوند در 1400 سال پیش به این واقعه مهم اشاره کرده است. قران برای توضیح خلقت کیهان از سه کلمه کلیدی استفاده کرده است .بدیع، فاطروخلق که هرکدام مفهوم خاص خود را دارد وسه مرحله اصلی ظهور کیهان است .بدیع وفاطرهرکدام در لحظه ای  بسیار کوتاه رخ داده است ولی خلقت کیهان در شش دوره، برای درک مفاهیم این کلمات علاقمندان میتوانند به مقاله خلقت کیهان از هیچ نظر علوم طبیعی و قران  مراجعه فرمایند .ابداع بصورت ایجاد از عدم است چرا که کیهان هنوز بوجود نیامده هنوز ماده شکل نگرفته است بدیع السموات والارض. در زینگولاریته به دلیل حجم بسیار کم و چگالی بینهایت زیاد امکان حرکت ذرات بنیادی اولیه نبود کنش وواکنش ذرات نمی توانستند صورت پذیرد .علم اختر شناسی  و فیزیک مطابق آخرین مدل استاندارد مورد تآئید علم میگوید جهان ناگهان از اندازه بینهایت کوچک ( دراین اندازه نظربسیار متفاوت است ولی برخی برای توصیف گسترش کیهان آنرا باندازه یک پرتقال تشبیه کرده اند) چنان باز میشود که تصور آن مشکل است (در یک لحظه وزمان بسیار کوتاه وفضای بسیار بزرگی خلق میشود )فاطرباز کننده که همان انبساط کیهان درآغاز خلقت را میرساند .

  ادامه مطلب را بخوانید

                                                                              

                               

  بیل برایسن آمریکائی در کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز ترجمه محمد تقی فرامرزی مینویسد ( برنده جایزه کتاب سال2004 در آمریکا) : کائنات درکسری ازیک لحظه پس ازسپیده دمان آفرینش دستخوش گسترشی ناگهانی و خارق العاده شد. کائنات منبسط شد ،یعنی به همراه خودش سرعت گرفت و ابعادش در هر ده به توان منهای 32 ثانیه دو برابر شد کل این واقعه ممکن است چیزی بیش از ده به توان منهای 30 ثانیه یعنی یک میلیون میلیون میلیون میلیون میلیونم ثانیه بدرازا نکشیده باشد .اما کائنات را از حالت چیزی که میشد دردست گرفت به چیزی تبدیل کرد که دستکم  ده به توان 24 برابر شد ".( ذرات بنیادی با سرعت تقریبا  میلیون ها برابر سرعت نور در فضا پراکنده شدند که این هم یک سئوال جالب وپیچیده علمی است ) اینجا مفهوم فطرهن یعنی کائنات را باز کردیم کاملا روشن میشود .قسمت  دوم  آیه خداوند کائنات را باز کرد وپس از باز کردن کیهان ابداعی ملائکه را به عنوان پیام آوران امر خود درآن قرار داد .اراده و فرامین باریتعالی در کیهان بصورت قوانین طبیعت بروز میکند . یعنی در کیهان جاعل الملائکه رسلا (ملائکه به معنی اسباب مدیریت ، که امروزه میتوان آنرا قوانین فیزیک وطبیعت  درکیهان دانست را درآن جاعل کرد ) قرار داد . ملائکه اسباب و قوانین خدا در کائنات هستند قوانین جاریه فیزیک در کیهان بعنوان رسولان خدا در کیهان جای گرفتند  واین ملائکه برخی دارای دو قدرت و برخی سه قدرت و برخی هم چهار قدرت وهرچه بخواهد درآفرینش آنها می افزاید  براستی که خدا در کیهان(کل شیئ)قدرت بر تر را دارد .

اول به چهار قانون اصلی فیزیک اشاره میکنیم گرانش ،نیروی هسته ای قوی ، نیروی هسته ای ضعیف و نیروی الکترومغناطیس این چهار قدرت اساسی را یک گروه از ملائکه برعهده دارند.ملائکه ای که چهار قدرت دارد یا به عبارتی چهار قدرت را از طرف خداوند مدیریت میکند.دقیقا بعد ازباز شدن کیهان این چهار نیرو ایجاد میشوند و خداوند این چهار نیرو را در کیهان قرار داد. نیروی الکترومغناطیس از دو نیروی الکترو و مغناطیس تشکیل شده شاید منظور دو قدرت این دو باشند.این ها ازنظرعلم تقسیم بندی شده ، ما زمان داریم مکان داریم و حرارت داریم که علم فیزیک آنها را منظور نکرده است علی الرغم اینکه فاکتورمهم واصلی بشمار می آیند. ،انرژی تاریک داریم ماده تاریک داریم و کیهان از جهان مادی و ماده تاریک و انرژی تاریک تشکیل شده است که جهان مادی ما بخش کوچکی از کیهان است بر اساس مدل استاندارد کیهان شناسی کل جرم و انرژی که در جهان شناخته شده اند از 4/9 درصد کل جهان هستی است که ما آنرا مشاهده میکنیم که شامل ستارگان سیارات و نوراست و8/26 در صد ماده تاریک و بقیه از انرژی تاریک تشکیل شده اند. هنوز زوایای ماده تاریک و انرژی تاریک برای علم روشن نشده باید منتظرماند پس قدرت ملائکه میتواند چهار باشد که چهار نیروی اصلی کیهان ومیتواند دو فاکتور زمان ومکان هم دو قدرت باشد وبقیه هم بدین منوال باید باشد وقدرت هائی که درماده تاریک وانرژی تاریک وجود دارند که علم هنوز کشف نکرده واشاره آیه يَزيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ می تواند در آن نهفته باشد که باید بیشتر تعقل شود.

حضرت امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه ملائکه را خزانه داران اسباب طبیعت از قبیل آب، باران و رانندگان ابرو مشایعت کنندگان دانه های باران و فرود آورندگان باران بر زمین نامیده است که تعابیر بسیار جالب از نقش ملائکه درساختار جهان مادی است به عبارتی اسباب مدیریت جهان مادی.انبساط جهان با برنامه ریزی از پیش تدوین شده اتفاق افتاد .سبح اسم ربک الاعلی الذی خلق فسوی والذی قدروهدی نام پروردگار بلند مرتبه رامنزه دار پروردگاری که (جهان را )خلق کرد وسپس هر چیز را درجای خود قرارداد و پروردگاری که هر چیز را براساس برنامه ریزی مدون ومعلوم خلق کرد (قدربا تشدید دال تقدیر وسرنوشت را میرساند وقدربا سکون دال اندازه معنی میدهد واینجا مورد اول منظور است )و بسوی برنامه تدوین شده هدایت کرد . پروفسور هاوکینگ در عین حالی که وجود خدا را ضروری نمی داند ولی اذعان دارد که اگر نرخ انبساط کیهانی یک ثانیه پس از انفجار بزرگ حتی باندازه یک در صد ها هزار میلیارد کمتر میبود جهان قبل از اینکه باندازه کنونی برسد نابود میشد.و این نشانه نظم کائنات است

وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ.

محدوده کیهان همین طورتوسعه مییابد ونگه داری آن برایش آسان است- آیه الکرسی. در تفسیر نورالثقلین جلد 8 صفحه 260 کرسیه السموات والارض را محیط کائنات می نامد اگر کرسی معنی علم خدا وند را بدهد خدا نیاز ندارد علم خود را محافظت نماید و توسعه دهد  پس مفهوم علم را نمی دهد  .

والسمائ بناها باید وانا لموسعون  ذاریات 47 سمائ در اینجا معنی فضای کیهان است ومی فرماید ما  فضا  را به قدرت خود بنا نهادیم وآنرا توسعه می دهیم . کیهان باز شد و قوانین فیزیک در کیهان خلق شدند و ابتدای خلقت جهان مادی از اینجا شروع میشود یعنی از زمانیکه ماده خلق شد وقوانین فیزیک حاکم شدند . علم اختر شناسی وفیزیک ابتدای انبساط کیهان را لحظه ایجاد قوانین فیزیک میداند .خداوند متعال در قرآن مجید د رهفت آیه به خلقت کیهان اشاره کرده که به دو مورد آن اشاره میشود .پس باز تکرارمیکنیم .اول کیهان ابداع شد از هیچ ، وسپس فطرهن یا انبسط رخ دا د وسپس ماده خلق شد و اکنون کیهان در شش دوره خلق میشود. کیهان زمانی خلق میشود که سنگ بنای آن آماده باشد واز قبل خلق شده باشد وباین  منظور است که خداوند از کلمه خلق السموات والارض استفاده میکند.  

و هو الذي خلق السموات و الارض في ستّة ايام و كان عرشه علي الماء ليبلوكم ايّكم احسن عملاً و لئن قلت انّكم مبعوثون من بعد الموت ليقولنّ الذين كفروا ان هذا الا سحرٌ مبين-سوره هود آیه - 

"و اوست كسى كه آسمانها و زمين (کیهان ) را در شش هنگام خلق کرد و عرش او بر آب بود تا شما را بيازمايد كه كدام‏يك به احسن عملا میرسید و اگر بگويى شما پس از مرگ برانگيخته خواهيد شد قطعا كسانى كه كافر شده‏ ا ند خواهند گفت اين سحرى آشكار نيست "                                                       خداوند نخست کیهان را ازنورذات خود ابداع کرد وسپس آن را باز کرد، فطرهن کرد ودر آن ملائکه  ها رامستقر فرمود ، جاعل الملائکه ، وهر ملائکه مسئول دو ، سه ، و چهار قدرت و یا نیروگردانید و اسباب خلقت جهان را مهیا ساخت و مواد اولیه کیهان پس از فطرهن که شامل فوتون ها الکترون ها و پوزیترون ها واضداد آنهاو حرارت مساعد برای کنش وواکنش ذرات هسته ای راایجاد کرد .سپس خلقت جهان مادی آغاز شد و آنرا در شش دوره خلق کرد براساس برنامه ریزی از پیش تدوین شده قبل از خلق جهان مادی و براساس طرح کلی در دست اجرا به مرحله اجرا در آورد.

این طرح کلی چه بود ودر کجا تدوین شد .خداوند میفرماید در عرش محل تدوین مدیریت جهان.تمامی کار های طراحی و مدیریت در عرش خدا صورت می پذیرد و کارکنان و مسئولین آن مدیریت ، حاملان عرش هستند .  این یک قانون کلی است که انسان هم که از خلاقیت اهدائی خداوند بهره برده است همین روش را دارد اول فکر میکند و بعد طرح میریزد و سپس اجرا میکند .و برای اجرا از نیرو های خودو طرح ویرنامه از پیش تدوین شده استفاده میبرد.

خداوند متعال بارها در قران تذکر داده است می خواهی خدا را بشناسی اطرافت را نگاه کن و قوانین دور و بر خودت رابه بین آیات و نشانه ها ی خدا در زمین و آسمان رامشاهده و کشف کن

وَکَأَیِّن مِّن آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ و بسیار نشانه در آسمانها و زمین(زمین وهفت جو مربوطه منظور است چرا که قابل رویت است) هست که بر آنها می گذرند در حالی که ایشان از آنها روی گردانند ( بی خیال وبدون توجه وتعقل ازآن می گذرند). هدف خلقت ایجاد حیات است و در حیات انسان بوجود آمد طرح خدا در بدو ابداع و فطرهن و خلقت کیهان ایجاد حیات در کره زمین بود و حیات لازمه اش آب است بدون آب حیات معنی ندارد وخداوند اساس خلقت را بر اّب قرار داد و کان عرشه علی المائ تا حیات را ایجاد کند ودرون آن بهترین عمل را بیرون آورد و واین که عرش خدا بر آب قرار داشت معنی آن این است که تدبیر و مدیریت خدا بر آب قرار داشت. کیهان باید طوری مدیریت شود که با طرح از پیش تدوین شده خالق متعال پس از شش دوره 75 درصد ئیدروژن وحدود24 درصد هلیوم بصورت اتم ساختار وسنگ بنای آن گذاشته شود درغیر اینصورت حیاتی ایجاد نمیشد.

بسیاری هستند که قدرت تفکر و تعقل ندارند و درایمانشان خلل داشته اند برای بهره برداری  ظاهر آیه وکان عرشه علی المائ را دستمایه مقاصد شوم خود قرار میدهند و گرنه این معنی با تعقل خیلی آسان تآویل میشود. البته نظر گذشتگان که بر اساس تصورات ذهنی خود عرش را چهار پایه در نظر گرفتند وخداوند را بر آن نشاندند جای تامل دارد ولی چرا ما در این زمان که شکوفائی علم است هنوز نظر آنها را بر باور خود نشانده ایم وآیات را باعلم روز نمی سنجیم؟.خداوند در ابتدای خلقت کیهان ظلمات و نوررا  هم آفرید ظلمات و نور در خلقت جهان مادی به مفهوم انرژی مادی و انرژی تاریک است که اساس ساختاری کیهان بر آن بنا نهاده شده  .

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ثُمَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّهِم يَعْدِلُونَ انعام -1

این آیه همانند جعل الملادکه در خلقت کیهان جعل الظلمات و النور را هم  در دستور کار خود قرار داد درابتدای خلقت کیهان خداوند متعال نور و ظلمات را در آن قرار داد.چرا خداوند ظلمات و نور را در مرحله خلق السموات والارض در آن قرار میدهد ونمی فرماید فاطر السموات والارض وجعل الظلمات ونور،روشن است زیرا در خلقت کیهان نورتوانست از فشردگی محیط خود را رها کند(منظور فوتون ها است) .

به علاوه  ماده و ضد ماده به عنوان زوجین در کیهان از اهمیت بالائی بر خوردار است و همچنین در ساختار ذرات بنیادی هم زوجیت حاکم است .که خداوند متعال میفرما ید و من کل شیئ خلقنا زوجین لعلکم تذکرون -ذاریات 49 وهمچنین در آیه36 سوره یاسین میفرماید

سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ پاک و منزه است خدائی که همه چیز را زوج آفرید چه در زمین و هر آنچه بیرون میآید و چه در وجود خودتان و چه در چیز هائی که هنوز نمیدانید .اینها همه در ابتدای خلقت کیهان ایجاد شد  در لحظه انبساط در زمان ده به توان منهای 43 الی ده به توان منهای 35 ثانیه لحظه ای است که کائنات مملو از اشعه بود و بسیار فشرده و پس از ثانیه ده به توان منهای 35ثانیه انبساط صورت میکیرد و فوتون ها سریع خلق میشوند و همراه با فوتون ها ضد ماده هم خلق میشوند وهمه ذره و ضد ذره  باندازه مساوی خلق میشوند.کیهان ما از ماده تشکیل شد وضد ماده کجا رفت احتمالا به جهان موازی .در آیه صحبت ازهمه چیز است سنگ هم جزئ همه چیز است بنابراین مفهوم ازواج در این دو آیه نر و ماده نیست و مفهوم بسیار فرا تری دارد.

 ان ربكم الله الذي خلق السموات و الارض في سته ايام ثمّ استوي علي العرش يغشي الليل النهار يطلبه حثيثاً و الشمس و القمر و النجوم مسّخرات بامره، الا اله الخلق و الامر تبارك الله رب العالمين اعراف  54

"پروردگار شما خدائی است که آسمانها و زمین را در شش روز(دوره) آفرید سپس به عرش  پرداخت شب را در روز می پوشاند و روز شتابان آن را می طلبد وآفتاب و ماه و ستارگان مسخر فرمان او هستند آگاه باشید که او راست آفرینش و فرمانروایی خدا آن پروردگار جهانیان به غایت بزرگ است"-خداوند کیهان رادر شش روزآفرید.روز در قرآن هزار سال و در جای دیگر پنجاه هزار سال و در موضوع دیگر یک آن  آمده که در مقالات پنجاه هزار سال خدا از تخیلات تاواقعیت وهمچنین مقاله هزار سال روز خدا از تخیلات تا واقعیت به آنها اشاره کرده ام .

 مسئله مهم در اینجا این است که یوم معنی دوره دارد. خداوند به دلائلی که بآن درمبحث ابداع و فطرهن ذکر شد.ابداع و فطرهن را جز دوره ها به حساب نمی آورد.دوره از زمانی آغاز میشود که خلق السموات والارض اتفاق می افتد و ماده به وجود می آید.این سته ایام که مجموعا حدود سه دقیقه است 98 در صد کیهان خلق میشود وخداوند متعال  میفرماید کیهان را که خلق کردم به مدیریت آن پرداختم ثم استوی علی العرش واین مدیریت تا هدف خلقت که آفرنش زمین و شب و روزبود ادامه داشت وبرای حیات وخلقت انسان خورشید وماه به تسخیر امر خود در آوردم.  خلق وامر مخصوص ذات باریتعالی است.در ادامه به  مقاله خلقت کیهان در شش روز از نظر علم وقرآن مراجعه فرمائید .بامید دیدار مجدد در سایت حما مسنون –سید محمد تقوی اهرمی 1394 ویرایش جدید ابانماه 1395   

                                                       

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت