ویژگی ها

جبل ورواسی در قران در دو زمان مختلف خلق شده اند

 جبل و رواسی در قرآن در دو زمان مختلف خلق شده اند 

 
در قسمت اول این مقاله -خلقت زمین از نظر علوم طبیعی وقرآن بکلمه رواسی به معنی پوسته جامد زمین اشاره رفت. تمامی مفسران محترم این کلمه را کوه استوار معنی کرده اند با توجه به دلائل ذکر شده در قسمت اول مقاله واینکه درابتدای عمر زمین کوه ها با تعریف علمی وجود نداشته اند وبا استناد به برخی دیگر از آیات میتوان به مفهوم واقعی این کلمه دست یافت. همانطور که خوانندگان محترم واقفند کلمات متشابه در قرآن مجید دارای وجوه متعددی هستند، یعنی یک کلمه بر حسب قرار گرفتن در آیات با موضوعات متفاوت دارای معانی مختلف اند. بطورمثال الارض به معنی کره زمین است ودر برخی آیات به معنی زمین کشاورزی ویا به معنی زمین که ما روی آن ایستاده ایم معنی میدهد. چند وجهی بودن کلمات متشابه برای بیان یک مطالب علمی به عنوان نشانه وآیات خداوند از معجزات قران است .

اول زمین به معنی کره زمین 

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا- رعد 3 " او کسی است که کره زمین را عطا کرد وپوسته جامد ورودها را در آن قرار داد" 

مد در ایات قرانی در پنج وجه با معانی متفاوت بیان شده عطا کردن ، فرو گذاشتن در گمراهی، مداوم وپی درپی، گستراندن وهموارشدن (فقیه دامغانی-کریم عزیزی نقش) که در مقاله مد الارض انشائالله به وضوح شرح خواهم داد .

دوم زمین به معنی زمین کشاورزی این وجه در آیات بسیار زیادی امده است مانند یحیی الارض بعد موتها و

سوم به معنی زمینی که روی آن ایستاده ایم اسرائ 37-

وَلاَ تَمْشِ فِي الأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَن تَخْرِقَ الأَرْضَ وَلَن تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولًا- "در روی زمین با تکبر گام بر مدار چرا که هرگز نمی توانی زمین را بشکافی وبه بلندی کوه ها نمی توانی رسید (بزرگ تراز کوه ها نخواهی شد)"

همینطور سایر کلمات متشابه هم دارای وجوه ومعانی مختلفی هستند که با این روش به سادگی میتوان مفهوم کلمه را استخراج کرد. نمونه بارز آن کلمه السموات والارض است .درجائی به معنی کیهان ودر جای دیگر به مفهوم زمین واسمان آن یا زمین وجوهفت طبقه آن است. بر اساس دستور خداوند روی آیات که نشانه های خداوند است فکرکنید وعقل خود را بکار گیرید تا مفهوم آن برایتان روشن شود. حال با این مقدمه نگاهی موشکافانه برچند آیه که در آن از رواسی نام برده است بیاندازیم وسپس ایه دیگری را مورد بررسی قرار میدهیم که فاصله زمانی تشکیل کوه ها با رواسی را بیان داشته است .


خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا وَأَلْقَى فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِكُمْ وَبَثَّ فِيهَا مِن كُلِّ دَابَّةٍ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ كَرِيمٍ لقمان-10-

" آسمانها را بی هیچ ستونی که ببینید بیافریدیم و بر روی زمین رواسی راقراردادیم تا شما را نلرزاند و از هر گونه جنبنده ای در آن پراکند یم و از آسمان آب فرستادیم و در زمین هر گونه گیاه نیکویی رویانیدیم "

از متن آیه میتوان اینطوراستنباط کرد آغاز خلقت آسمان های زمین که هفت طبقه روی همدیگر قرار گرفته اند با تشکیل پوسته جامد زمین همزمان است. سموات که همان آسمان زمین است علی الرغم وزن میلیارد ها تنی از بخارآب وگاز های درون آنها بدون ستونی که دیده شوند برافراشته شده درزمانی رخ داده است که زمین در شرف ایجاد بوده است.همزمان با شروع خلقت اسمان زمین یا به عبارتی هفت اسمان زمین (قران در بسیاری از آیات مجموعه هفت جو زمین را سمائ یا سموات نام میبرد کلمه سماوات تنها به معنی جو هفت طبقه زمین است ) در زمین رواسی را به این مجموعه می افزاید.

سماوات در اینجا ارتباط مستقیم با زمین دارد. پس اسمان ها را باید در همین دور وبر خودمان که قابل رویت هستند جستجو کنیم نه خارج از زمین به عبارتی سماوات متعلق به زمین است .

پوسته جامد سخت وپایدارزمین در بر گیرنده طبقات مختلف زیرین است ولایه های زیرین هنوز هم پس از حدود 4/6 میلیارد سال از زمان تشکیل زمین نرم ومذاب ودارای حرکتی دایره وارو چرخشی هستند لایه خارجی وزیر لایه های زمین در اثر حرکت وضعی وانتقالی زمین تعادل حرکتی زمین را سبب میشوند. پوسته جامد زمین ضربه های ایجاد شده در اثر حرکت زمین که در لایه های زیرین صورت میگیرد را خنثی میکند .بنا براین براساس فرموده قرآن وآخرین اکتشافات زمین شناسی پوسته جامد زمین از لرزش زمین جلوگیری میکند وما بر روی زمین احساس لرزشی را نمیکنیم .

والقی فی الارض رواسی ان تمیدبکم .

بعلاوه بر روی این رواسی کلیه جنبذگان خلق وپراکنده شدند. جنبندگان نمی توانند تنها روی کوه ها باشند. بر روی کوهها ودشت ها ودریا ها که همه اجزائ پوسته جامد زمین را تشکیل میدهند پراکنده شدند. این دو دلیل محکم که رواسی پوسته جامد زمین است. اگرما علم که مخلوق ذات باریتعالی است را به عنوان ادله وابزار اثبات قران بکار بریم و از پیش داوری های سنتی بپرهیزیم خیلی راحت معانی کلمات متشابه روشن میشود از آنجائیکه قاعدتا و براساس اعتقادات ما وتاکید مکرر قرآن همه آیات با هم هم آهنگی دقیقی دارند، باید موضوعی که در یک آیه به اثبات رسید را برای تمامی کلمات متشابه آن موضوع بکار ببریم .توجه فرمائید این بحث کاملا علمی را خداوند در 1400 سال قبل بیان داشته وعجیب است که زمین شناسان مسلمان از این نظریه های زمین شناسی قران غافلند وبر روی ان مانور نمیدهند .

تارعنکبوت ذهنیات سنتی در باره کلمات متشابه را باید از جلو چشمان برداشت تا شگفتی های قران عیان شود

نکته جالب دیگرکه ازاین آیه استنباط میکنیم این است، همان سموات که در حال خلق شدن است وایجاد ان بر اساس یافته های علمی قریب به دو میلیارد سال به طول میکشد از بدو ایجاد آن باران رحمت را بر زمین جاری میکند یعنی بر روی رواسی. وبرروی همین رواسی زمین کشاورزی شکل میگیرد. گیاهان متنوع ازآن بیرون می آیند .در آیه دیگری در سوره رعد  ایه 3 میفرماید.

اللّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ الأَمْرَ يُفَصِّلُ الآيَاتِ لَعَلَّكُم بِلِقَاء رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ
"خداوند کسی است که سماوات را از سطح زمین جدا وتفکیک کرد وبالا برد بدون هیچگونه ستون قابل رویت وسپس به برنامه ریزی وطرح ان پرداخت وخورشید وماه را برمدار تعیین شده خود تسخیرکرد وهمه تا زمان مرگ انها بر مدار خود استوار هستند واین چنین امر خود را تدبیروآیات خود را بیان میکند." رفع السماوات بالا بردن اینجا بحث کائنات نیست در باره مجموعه زمین وهفت اسمان آن است و بعلاوه چیزی است که برای بشر با چشم غیر مسلح قابل رویت است ،بدون هیچ ستونی که دیده شود .در بالا اشاره شد آغاز پیدایش آسمان با پیدایش زمین پیوند خورده است وحدود دو میلیارد سال به نقل از علم زمین شناسی ودانشمند معروف ارنست مایر زمان برده تا آسمان زمین به هفت آسمان تبدیل شود وبرنامه ریزی ومدیریت صنع لازم است .

خداوند پس از جدا کردن وتفکیک زمین وجو آن به برنامه ریزی ومدیریت ساختن آن میپردازد ثم الستوی علی العرش.کلمه ثم استوی علی العرش را به رفع السماوات ارتباط میدهد.هر پدیده زمان بری عرش خودش را دارد عرش،طرح وبرنامه ریزی از پیش تدوین شده معنی میدهد، ایجاد مجموعه هفت آسما ن وزمین .از نظر خداوند متعال این مجموعه بسیار با اهمیت است ودر کل کائنات (کل شیئ) استثنائی است .یک بسته از آیات بارزوعینی خداوند که در آن حیات شکل گرفت وانسان خلق شد وهدف خلقت انسان که این همه برنامه ریزی ونعمت برایش خلق کرد .عبادت ذات باریتعالی است .

لَخَلْقُ السَّماوَاتِ وَالاْرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ - سوره مومن "خداوند به پدیده استثنائی مجموعه هفت آسمان وزمین اشاره دارد که در آن حیات و در آن انسان را خلق کرد و خلق این پدیده شاهکار خلقت است واز خلقت انسان برتر است .

الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقاً مَّا تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُور-ملک2

خداوند این هفت اسمان را طبقه طبقه چنان خلق کرد که هیچگونه نقصانی در آن نمیبینی هر اندازه که دقت وکنجکاوی کنید .عظمت این صنع خداوند آنقدر با عظمت است که آن را آیات خداوند در کنار آیات قران به پیامبر عظیم الشئان عطا میکند .

و لَقَدْ آتَيْنَاكَ سَبْعًا مِّنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآنَ الْعَظِيمَ -درحقیقت ما دو پدیده مهم را به تو( پیامبرعزیز وگرامی) عطا کردیم ،سبع المثانی (هفت آسمان شاهکار خلقت ) وقران عظیم .

بنا براین رواسی همزمان با پیدایش آسمان زمین شکل گرفت وکوه ها حدود 150 الی 300 میلیون سال قبل به وجود امدند وارتباطی با هم ندارند. این آیه نیز مطلب ما را اثبات میکند .

أَأَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاءُ بَنَاهَا -٢٧ رَفَعَ سَمْکَهَا فَسَوَّاهَا -٢٨ وَأَغْطَشَ لَیْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا -٢٩- وَالأرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا -٣٠- أَخْرَجَ مِنْهَا مَاءَهَا وَمَرْعَاهَا -٣١ وَالْجِبَالَ أَرْسَاهَا -٣٢ مَتَاعًا لَکُمْ وَلأنْعَامِکُمْ


"ایا خلقت شما انسان ها دشوارتراست یا بنای آسمان، آسمانی که برایش سقف تعیین کردیم وبه برنامه ریزی آن پرداختیم وشب وروزش را ازهم تفکیک وآشکار کردیم وزمین را پس از آن گسترش دادیم (زمین اینجا معنی کره زمین نمیدهد معنی همان زمینی است که ما روی آن کشاورزی میکنیم وابتدا بصورت یک قاره بهم پیوسته بود وخداوند آنها ازهم باز کرد قاره ها را پدید آورد) واز آنها مراتع و رودخانه ها بیرون آوردیم وکوه ها را ایجاد کردیم واین ها متاعی برای شما وچارپایان شما قراردادیم.عبارت غلطانیدن با کلمه دحاها هم خوانی ندارد .دحا ها به معنی با حرکتی از هم باز کردن بهتر معنی میدهد. این آغاز حرکت از نقطه مبارکی در زمین آغاز شد.مکه مبارکه .

طبق بررسی های علمی این نقطه در شمال افرقا وآسیا قرار گرفته بود.والارض بعد ذالک دحاحا -بعد از آن زمین را باز کردیم (یا گسترش دادیم )از آنها ( قاره ها یا زمین گسترش داده شده)، برروی قاره ها کوه ها ایجاد شد وکوه ها باعث به وجود آمدن رودخانها وچشمه ها شد، چشمه ها وآبخیزها ومراتع بیرون آوردیم وکوه ها را محکم وسفت بر روی آنها استوار کرد یم برای بهره برداری شما ودام هایتان ".خلاصه ای از تاریخچه علم زمین شناسی که از مقدمه نشریه علمی تکامل نوشته پرفسور ارنست مایر انتخاب کرده ام اشاره کوتاهی داشته باشیم تا عظمت آیات فوق برایمان روشن شود .

زمین حدود 4/6 میلیارد سال قبل بصورت تکه ابر خورشیدی ازتوده عظیم ابر خورشیدی جدا شد. ابتدا زمین توده ابری، دخانی متشکل از غبار کیهانی وگاز ئیدروژن ومتان بود ویکپارچه که بمرور زمان وطی حدود یک میلیارد سال دو دوره تکامل اتمی وشیمیائی خود را پشت سر گذاشت با پایان دوره اتمی وایجاد اتم های فلزات آهن وآلومینیوم،سیلیسیوم وسایر عناصر وکانی ها، زمین دارای جرم میشود وجرم زمین میتواند جو اطراف خود را دوربرخود محکم نگه دارد تا به فضا پرتاب نشوند وپوسته جامد شکل گرفت وجو زمین از زمین جدا شد. ابتدا جو زمین یکپارچه وکدروانباشته از بخار آب وغبارنشات گرفته از فعالیت ها آتشفشان وبرخورد شهاب سنگ ها وخورده سیارات بود نور خورشید در پشت این غبار وبخار آب قرارگرفته بود وشب وروز عیان نبود واین شرایط لازمه ایجاد نطفه حیات بود(در حقیقت آسمان دارای سقف میشود). پانصد میلیون سال بعد باکتری های غیر هوازی (دارای خاصیت تکثیر پذیری وژنDNA هستند) بر زمین آن دوره مستولی شدند . پانصد میلیون سال دیگر طول میکشد وباکتری های غیر هوازی فتو سنتز حاکمیت زمین را در اختیار خود قرار میدهند وبالاخره پانصد سال دیگر سپری میشود ودر این زمان حاکمیت زمین در اختیار سیان باکتری های فتو سنتز بوده است که به تولید اکسیژن میپردازند ودر این مرحله آغاز پیدایش طبقات جو زمین است وپس از پایان پانصد سال این دوره جو، اکسیژن دار زمین شکل میگیرد وآسمان طی پانصد میلیون سال به شکل جو امروزی در می آید (.علم جو زمین را پنج طبقه اعلام کرده وقران آن را هفت طبقه اعلام کرده است دلیل آن را در مقاله علم وهفت آسمان قران تحقیق علمی بیان کرده ام علاقمندان میتوانند ملاحظه فرمایند.

اکنون حدود سه میلیارد سال از پیدایش زمین گذشته ،جو زمین آرام شده.غبار ها ازبین رفته اند وجو زمین شفاف شده و روز وشب عیان شده است. اولین موجودات پرسلولی هسته دارزنده اویکاریوت ها پانصد میلیون سال دوره تکامل خود را سپری میکنند. دوره پراکامبریوم که در آن موجودات پرسلولی وگیاهان اولیه تکامل یافتند تا حدود سیصد میلیون سال قبل همچنان تکامل خود را سپری میکنند. حدود سیصد الی صدوپنجاه میلیون سال قبل واقعه عظیمی در زمین رخ میدهد به تعبیر قرآن مجید دحوالارض رخ میدهد. خشکی های زمین که یکپارچه بودند وتشکیل یک قاره را میدادند ازهم شروع به باز شدن میکنند وگسترش پیدا میکنند وکوه ها ایجاد میشوند. میلیون ها سال رود ها بر روی قاره های جدید شکل میگیرند وزمین کشاورزی تشکیل میشوند ومراتع وجنگل های کنونی کمترازیک میلیون سال قبل به وجود می آیند . حال که تاریخچه تحولات زمین را دانستیم با هم مروری بر آیات فوق داشته باشیم. بنای آسمان همزمان با پیدایش زمین شروع میشود. سقف آنرا بالا میبرد وبه ادامه ساخت آن میپردازد-فسوی ها-شب وروز شفاف وپدیدار میشوند-وبعد از این دوره ها-بعد ذلک –دحو الارض ایجاد میشود وبر روی زمین به معنی زمین نه کره زمین (اشتباهی که عامدا ویا سهوا ایجاد شبه کرده وهمچنان به آن دامن زده میشود ازطرف مدافعان ومنکران قرآن هر دو در این نکته ظریف است زمین در اینجا را کره زمین معنی میکنند) بر روی زمین مراتع ،آبخیز ها از زمین بیرون می ایند وبالاخره کوه ها استوار ومحکم بر جای خود قرار میگیرند والجبال ارسی ها کوه ها ایجاد واستوار میشوند این هدیه ای برای شما وچارپایان شما.

قضاوت با خواننده محترم ،این ایه علمی در 1400 سال پیش نازل شده است.در خاتمه گریزی هم داشته باشیم به یک بسته آیات بهم پیوسته دیگرآیات 30 الی 33 سوره انبیائ .این جا از سماوات والارض نام میبرد که در آن حیات موجودات از آب پدید امده و بهم پیوسته بوده اند وخداوند آنها را از هم باز کرد ودر ادامه آیه میفرماید رواسی را در زمین قرار دادیم وروی این رواسی راه ها ایجاد کردیم وآسمان را دارای سقف محفوظی گردانیدیم وشب وروز وگردش ان را خلق کردیم واز این به بعد هر سه پدیده ،شب وروز،خورشید وماه بر مدار معیین خود در گردش هستند .
أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ -30-

"آيا كسانى كه كفر ورزيدند ندانستند كه آسمانها و زمين هر دو به هم پيوسته بودند و ما آن دو را از هم جدا ساختيم و هر چيز زنده‏اى را از آب پديد آورديم آيا [باز هم] ايمان نمی‏آورند"-30 -

وَجَعَلْنَا فِي الْأَرْضِ رَوَاسِيَ أَن تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ -۳۱-

وبر روی زمین رواسی را قرار دادیم تا از لرزش زمین جلوگیری شود 

وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ-32

و برای آسمان سقف محفوظی قرار دادیم

وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ- 33

او کسی است که شب وروز راخلق کرد وخورشید وماه وشب وروزهر سه پدیده بر مدار خود در گردش هستند .   
افراد زیادی هستند که با ذوق وشوق فراوان سعی دارند ایه اول این بسته ایات را از آن جدا کرده وبدون توجه به عقبه آیه آن را به اول خلقت کیهان وموضوع بیگ بانگ ارتباط دهند .سماوات والارض در ابتدای کیهان وجود نداشتند تا بهم پیوسته باشند. درابتدای خلقت کیهان که همان بیگ بانگ باشد هنوز ماده خلق نشده بود.ایه به صراحت وجود آسمان ها و زمین را به عنوان دوپدیده موجود که در هم ادغام بودند تائید میکند وبلافاصله آب را مایه حیات میداند که ارتباط هر دو را باحیات در ارتباط میداند .به دنباله ایات هم توجه فرمائید . -سید محمد تقوی اهرمی 28 فروردین 1395ویرایش دوم اسفند 1395

 

 

  

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت