ویژگی ها

فیزیک وشیوه نزول وحی در قرآن

فیزیک وشیوه نزول وحی در قرآن

مقدمه نوشتار

قرآن مجید وحی خداوند به رسول اکرم است ویک نوع از وحی است که در قرآن ذکر شده وواقعه ای است که رخ داده ودر بیداری اتفاق افتاده است ودارای شیوه نزول خاص خود است که آن شیوه در قرآن بیان شده است. برای وضوح وروشن شدن ان شیوه موارد دیگر از انواع وحی در قرآن را بیان میکنیم وسپس به ان شیوه میپردازیم.وحی براساس آیات متعدد در قرآن دستوروفرمان خداوند است که در نهاد پدیده های طبیعت نهفته است به عبارتی قوانین طبیعت در جهان مادی امر اوست .در دو آیه 68 و69 سوره نحل خداوند متعال به زنبور عسل وحی فرموده وشیوه زندگی وروش بر چیدن گرده گل وتبدیل آن به عسل را را دستوری میداند از جانب خداوند که درنهاد زنبورعسل گذارده شده وزنبورعسل به عنوان یک نمونه از بند پایان است که درقالب تمثیلی برای انسان بیان شده تا انسان در باره آن تفکر کند وبه مفهوم واقعی ومورد نظرذات باریتعالی برسد. در آیات زیر توجه ودرباره آن تفکر وتعقل فرمائید .تفکر وتعقل در آیات قرآن دستور وفرمان خداوند است ومکررا تاکید شده ومیتواند امری واجب تلقی شود. متاسفانه این فرمان خداوند را مورد توجه قرار نمی دهیم .ایندو آیه از جمله آیات متشابه در قرآن است ظاهری دارد وباطن. ظاهر آیه مطلوب بیان ایه نیست وخداوند مقصودی خاص از آن دارد که با تفکر وتعقل در ایات باطن آن روشن میشود .خداوند متعال چه مطلبی را میخواهد با این ایات به ماتفهیم نماید .ابتدا آیات را باهم مرور میکنیم ودر باره آن تفکر وتعقل مینمائیم .


وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ-خداوند به زنبور عسل وحی نمود که در کوهستان ودرختان مشجر وداربست های چوبی لانه درست کنید-شیوه ساختن ومحل ساختن لانه برنامه تدوین شده خداوند در ژن زنبورعسل گذارده شده است وزنبور نمونه ای از یک پدیده طبیعی است .
ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ-پس از ساختن لانه بر اساس رهنمودی که خداوند داده است( ودر نهاد آنها گذارده فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ) از ثمرات گیاهان بهره جوئید ، این چنین از درون آنها عسل با رنگ های متنوع حاصل میشود که در آنها برای مردم درمان وشفائ مقررشده .این آیه (پدیده طبیعی )برای آنهائی که درآن تعقل میکنند نشانه ای است .
شیوه زندگی حشرات وجانداران در طبیعت وحی خداوند است که در آنها نهادینه شده. فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ دارای مفهدم بسیار والائی است راهی که خداوند جلوی پای شما (خطاب به زنبور میفرماید )قرار داده را بپیمائید.براساس این ایات مشخص میشود که وحی امر ودستور خداوند است که در درون تمامی پدیده هائی که خلق فرموده قرار داده شده وامری است بر اساس روابط مادی که واقعیت دارد.حشرات وبند پایان از زنجیره های بسیار مهم حیات در کره زمین هستند وبرای بقای حیات ضروری هر موجود زنده در حیات زمین دارای نقشی است که به عنوان دستور خداوند که نمونه ای از وحی است به عنوان نرم افزار خلقت در ژن آنها نهاده شده و موجود زنده از بدو تولد دقیقا آن برنامه تدوین شده در نهاد خود را اجرا میکند. یک گونه کفشدوزک خاصی در سرزمین ما وهمان گونه در قاره امریکا دقیقا همان دستور را بدون تغییری اجرا میکنند .گذشت میلیون ها سال وشرایط محیطی متفاوت هیچگونه تغییری در آن دستور نداده است.

شیوه نزول وحی به رسول اکرم(ص)

وحی به رسول اکرم(ص) هم یک واقعیت مادی است وخواب یا تخیل نمیتواند باشد. کسانیکه وحی را خواب میپندارند به واقعیت قرآن نااگاه هستند وبا عینک تصورات ذهنی خود به مطالعه قرآن پرداخته وظاهر آیات را مد نظر قرارداده اند به عبارتی با قرآن بیگانه هستند.از تصورات ذهنی خود پیروی میکنند .ازآنجائیکه دردرک آیات خداوند عاجزند وحی را رویا میپندارند .دو ایه فوق این واقعیت که وحی برروابط مادی درطبیعت استوار است را برای ما روشن کرده است. خداوند متعال درسوره نجم آیات 1 الی 18 شیوه القای وحی به رسول اکرم را که بر قوانین مادی بنا گذارده شده را به تفصیل بیان میفرماید . ایه با یک واقعه طبیعی که با وحی هم ارتباط دارد شروع میشود. وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى قسم به ستاره چون فرو میریزد ومحو میشود .هوی دارای دو معنی اصلی در ایات قرآن است هلاک شدن ومحو شدن ودیگری هوی وهوس .تمایلات شیطانی . هوی به مفهوم نابود شدن را در ایات زیر ملاحظه فرمائید.
حُنَفَاء لِلَّهِ غَيْرَ مُشْرِكِينَ بِهِ وَمَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَكَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء فَتَخْطَفُهُ الطَّيْرُ أَوْ تَهْوِي بِهِ الرِّيحُ فِي مَكَانٍ سَحِيقٍ –حج31
جزئ روی آورندگان به خداوند باشید نه مشرکین ،کسی که به خداوند شرک آورد همچون کسی یا چیزی است که از آسمان فرو افتد ومرغی اورا برباید ویا تند بادی او را از محل محو کند .تهوی معنی محو شدن از مکان خود را میدهد .فرو افتادن ومحو شدن این تداعی معنی را در هوی میدهد. ایه دیگری را مثال میزنیم –آیه 81 سوره طه
كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِيهِ فَيَحِلَّ عَلَيْكُمْ غَضَبِي وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَى-از خوراکی های پاکیزه که رزق وروزی شما کرده ام بخورید ودر آن زیاده روی نکنید که خشم من را در پی دارد وخشم من بر کسی فرود اید نابود شدنی است وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَى. ما مطلب خودمان را از این دو ایه بر گرفتیم .پس معنی ایه شریفه وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى ،قسم به ستاره چون نابود میشود ویا با مقایسه با ایات فوق فرو میافتد ومحو میشود.علم فیزیک ثابت کرده است که مرگ ستارگانی که به یکباره محو واز نظر پنهان میشوند محو شدن آنها در سیاهچاله است.ستارگانی هم هستند که طی فرایندی متلاشی میشوند ومنظور آیه محو واز محل پنهان شدن است .این واقعه بسیار مهم در جهان مادی است .خداوند به این پدیده با عظمت سوگند یاد میکند ومسلما آوردن این ایه درابتدای شیوه القائ وحی به رسول اکرم پیام مهمی دارد .این جا سیاهچاله وکرم چاله نکات کلیدی این بحث است. ساختار کانال انتقال وحی بر اساس این آِیات از نوع سیاهچاله واز نوع دراز آن که کرم چاله گویند است.خداوند ابتدا نکات کلیدی بحث را بیان میکند برای تشهیذ ذهن وسپس به مطلب خود میپردازد.آیات بعد را پی میگیریم
مَا ضَلَّ صَاحِبُكُمْ وَمَا غَوَى- که رسول خدا نه گمراه است ونه درمانده
وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى– وازروی هوی وهوس یا تخیلات ذهنی سخن نمی گوید(خواب نمی بیند)
إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى- این یک وحی است که ابلاغ شد-وحی است که به او وحی شد.تاکید بر واقعیت امر ودر بیداری
حال این وحی چگونه صورت گرفت وشیوه ابلاغ چه بود. اینجا نیاز به تفکر وتعقل است. حمل کننده این پیام و ساختارمادی آن چیست وچطورپیام به دل حضرت نشست.
عَلَّمَهُ شَدِيدُ الْقُوَى-یک نیروی فوق العاده قوی وفشرده به او یاد داد. این نیرومسئولی دارد که جبرئیل است .مدیریت انجام آن با این ملک است ولی نیروئی بسیارقوی وفشرده شدیدالقوی است
ذُو مِرَّةٍ فَاسْتَوَى-نیروئی که دردوافق رویداد مستولی ومسلط بود. مره به معنی مسیر وگذرگاه هم ذکر شده (تفسیر المیزان) در جهان مادی تا نزدیک رسول اکرم امتداد دارد درحالی که اصل ان درعالم ماوراء جهان مادی یعنی عالم غیب قراردارد. همزمان ذومره است. گذر گاه عالم غیب وگذرگاه جهان مادی  
وَهُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلَى- در حال که اصل آن در افق اعلی قرار داشت وافق اعلی عالم غیب است .این عالم غیب کجاست ،جائی که ستاره در آن محو ونابود میشود یعنی از نظر علم فیزیک محدوده پلانک یا زینگولاریته کیهانی محدوده ای که کیهان از هیچ ابداع شد از زینگولاریته یا به عربی از احدیت .
ثُمَّ دَنَا فَتَدَلَّى وسپس به حضرت نزدیک شد .همچنان آمد تا نزدیک حضرت رسید .
فَكَانَ قَابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى-تا به نزدیکی او رسید که تنها باندازه یک کمان با او فاصله داشت. .از افق اعلی تا نزدیک رسول اکرم .میلیارد ها سال نوری درازای این ریسمان اطلاعاتی است وپیام خداوند در برهه ای از زمان به رسول اکرم با شیوه خاصی ابلاغ میشود که در دل حضرت ذخیره میشود ویا مینشیند. این ریسمان مخابراتی وانتقال داده الهی مسلما نمی توانتد از جنس ماده باشد .محدوده کوانتومی بر آن حاکم است واین ریسمان از نوع کرمچاله است ،همان کلمه کلیدی نهفته در . وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى. قسم به ستاره چون محو ونابود میشود. فیزیک دانان مفهوم این واقعه را خوب درک میکنند.
فَأَوْحَى إِلَى عَبْدِهِ مَا أَوْحَى- در این حال وحی که باید ابلاغ میشد انجام شد.از این فاصله به اندازه یک کمان اطلاعات از ریسمان کوانتومی به وجود مبارک حضرت منتقل شد. گیرنده این اطلاعات روح است که آنهم از سنخ امر خدا است .بنابراین خداوند متعال میخواهد به ما نکات ظریفی را در نزول وحی بیان کند .اول این یک واقعیت است که در جهان مادی اتفاق افتاده ودوم خداوند از ابزار کوانتومی که رابط جهان مادی و جهان مافوق مادی افق الاعلی است استفاده کرده است. سوم در بیداری است نه خواب وتخیلی .

اینکه در روایات واحادیث بیان شده که حضرت در زمان دریافت وحی دچار حالات روحی خاصی میشدند دقیقا فاصله این ریسمان به اندازه یک کمان تا بدن حضرت این تحولات را ایجاد میکرده زیرا ریسمان حالت کوانتومی وفشردگی خاصی دارد که تماس با بدن به آن لطمه شدید وارد میکند وفاصله رعایت شده وانتقال داده ها به روح بر بدن مادی تاثیر گذار است . وحی درپدیده های طبیعت طی مراحل زمانی وپروسه تکامل درژن موجودات نهادینه شده ووحی به رسول اکرم(ص) یک وحی کاملا استثنائی است که هنگام دریافت آن توسط روح فشاربربدن مادی وارد میشود واین خود ادله محکمی است بر رد رویا .در رویا وخواب آرامش بر بدن مادی حاکم است .بیان شیوه نزول وحی از معجزات علمی خداوند است .خلاصه آیات نزول وحی را مجددا تکرار میکنیم
اول اینکه عامل ارتباط با حضرت نیروی فوقالعاده قوی بود شدید القوی بود .دوم اینکه پیام از ماورائ جهان مادی افق الاعلی به جهان مادی امتداد داشت و پیام را در یک لحظه ابلاغ میشود. این نیروی فوقالعاده قوی وفشرده ذومره است همزمان در جهان مادی وجهان غیر مادی استیلا دارد .هنگام پیام رساندن سر دیگر آن ریسمان مخابراتی در افق اعلی است ولی پیام از این شدید القوی ثم دنا فتدلی .همینطور نزدیک میشد .این مفهوم این آیات است .که میتوان برداشت کرد . برای روشن شدن موضوع سری به فیزیک کوانتوم بزنیم که چگونه اطلاعات با سرعتی آنی میتواند از افق رویداد خارج از جهان مادی به هدف معینی رسانده شود.
این رویداد انتقال اطلاعات از جهان غیر مادی یا عالم غیب است به نقطه معینی در جهان مادی ودارای توجیه کوانتومی دارد .سیاهچاله ها محلی هستند که اجزای مادی یک ستاره به جائی که زینگولاریته حاکم است بلعیده و در آن محو میشوند .زینگولاریه محدوده ایست که قوانین وتعینات مادی محو و نیست میشود.

ریسمان کوانتومی یا کرم چاله

دراین جا نیروی بسیار قوی وفشرده حاکم است بطوریکه اگر نوردر فاصله بسیارزیاد به آن نزدیک شود خمیده ودر آن محومیشود .کرم چاله ها ریسمان های باریک وبسیار فشرده ودارای ابعداد زیادی است- برای وارد شده به این بحث باید سه موضوع اصلی علم کوانتوم را شناخت اول ریسمان های کیهانی دوم ، تنید گی کوانتومی یا وابستگی کوانتومی وسوم دورفرستی کوانتومی. موضوع جهان موازی ،ضد ماده ،مساوی بودن ماده وضد ماده، ریسمان کیهانی، موقع ایجاد ریسمان کیهانی وتنیدگی کوانتومی، همه موضوعات ونظریات تآئید شده علمی هستند. فیزیک دانان واخترشناسان قیزیکی با اینها آشنا هستند. ریسمان های کوانتومی یک پدیده بسیارجالب درعلم فیزیک است. ابتدا بصورت یک نظریه بروزکرد وبرای اولین باردرسال 1976 توسط کیبل فیزیک دان امپریال کالج لندن مطرح شد و بعد از آن پنج تئوری دیگر از آن منشعب شد که همه دراین زمینه ابراز شد ودرباره ریسمان کوانتومی بحث میشد وکم کم ریسمان کیهانی از آن منشعب شد که ما بیشتر ریسمان کیهانی را مد نظر داریم .این تئوری درحقیقت تئوری سوپرریسمان است که به ریسمان کیهانی نامیده شد ومحل تجمع چهار قانون اصلی فیزیک است که باهم ادغام شده اند که یک مجموعه واحد را تشکیل میدهند. نیروی گرانش در چهارچوب تئوری کوانتومی عملا واکنش غیرگرانشی کوانتومی را ازخود بروز میدهد. بر خلاف مدل استاندارد فیزیک ذره ای، در تئوری ریسمان کیهانی چهار نیروی اصلی طبیعت که جهان مادی را تشکیل میدهند بصورت ذره به مفهوم یک نقطه خود را نمایان نمی سازد، بلکه یک شیئ ( شیئ هم نمی توان اطلاق کرد چرا که مفهوم مادی دارد ) یک بعدی با حرکت لرزشی شاید کوانتومی ، این پدیده را ریسمان کیهانی می نامند .این ریسمان خودش خاصیت یا ماهیت تکینگی دارد . به زبان قرآن ماهیت احدیتی دارد یعنی محیطی که مستقیما ازنور ذات خداوند منشا میشود مانند کیهان که از هیچ بوجود آمد وازنور ذات باریتعالی ایجادشد. یعنی حد فاصل جهان مادی و عالم غیب.علم فیزیک میگوید زینگولاریته بر آنها حاکم است یا به فارسی تکینگی وبه عربی احدیت.
در ماهیت احدیتی مختصات ماده حاکم نیست بسیط و فشرده یا صمد است .و ازهمان محدوده پلانک درزمان ابداع کیهان به وجود آمد انشائ شده است درست قبل از بازشدن محدوده کیهان وقوانین فیزیکی، نسبیت عام وخاص اینشتن ومکانیک کوانتومی در آن اعتباری ندارند چون در آن ماده وجود ندارد و زمان و مکان آن را فرانمی گیرد .بسیار فشرده وتوپراست با چگالی فوق العاده زیاد. واز این جهت علم آن را سیاه چاله درازیا کرمچاله مینامد .باریکی آن باندازه یک میلیاردم بیلیاردم بیلیاردم متر است ده به توان منهای 31 متر. یک تسبیح را در نظر بگیرید که دانه های آن ذره بنیادی است منتهی این دانه ها بهم چسبیده اند .یک تونل بسیار باریکی در خود ایجاد میکنند و حرکت ارتعاشی خاص خود را دارند که بر فضای اطراف خود تاثیر میگذارد.ماهیت خاصی بر آن حاکم است ماهیت کوانتومی از نوع محدوده پلانک در اثر نوعی حرکت لرزشی خاص بر اطراف خود تآثیر کوانتومی میگذارد . ریسمان کیهانی که سر تسبیح آنطرف کیهان ته آن اینطرف کیهان .این ریسمان ها بسیار زیادند وهویت فضا را تشکیل داده اندآیه 7 سوره نازعات به این ریسمان اشاره کرده است

وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْحُبُكِ إِنَّكُمْ لَفِي قَوْلٍ مُّخْتَلِفٍ يُؤْفَكُ عَنْهُ مَنْ أُفِكَ قُتِلَ الْخَرَّاصُونَ قسم به فضا که ذات آن بر شبکه شبکه استوار است که شما در باره قرآن قول مختلفی بیان میکنید(بگو) تا هر که از آن برگشته برگشته باشد.مرگ بر دروغ پردازان باد.کلمه واسمائ ذات الحبک در میان آیات موضوع قیامت بیان شده واینجا هم خداوند به پدیده بسیار مهم جهان خلقت فضای شبک شبکه اشاره میکند که در قیامت در انتقال داده های کتاب مبین تقش موثری دارند این ریسمانها اطلاعات را بسیار سریع وآنی منتقل میکنند.به مقاله فیزیک کوانتوم و قیامت در قرآن از اینجانب مراجعه فرمائید .بنابراین مفهوم شدید القوی در انتفال داده ها روشن شد.
مَا كَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَى-آنچه را دل دید انکارش نکرد.دل در اینجا خواسته است ایتدا چشم میبیند ودل میخواهد .چشم یقین بودن آنرا تائید میکند ودل میطلبد.دل در اینجا قلب گوشتی نیست معنی خواسته میدهد .در ادبیات فارسی دل خواسته است وشعر معروف فائز دشتستانی میگوید .
بسازم خنجری نیشش ز فولاد زنم بر دیده تا دل گردد آزاد
هر آنچه دیده بیند دل کند یاد.

در ایه فوق میفرماید اطلاعات بر دل حضرت نشست وولی علی الرغم اینکه دیده وقایع را ندید ولی دل باور کرد. با دیده بصیرت دل وحی را باور کرد وبر حافظه حضرت نشست .
أَفَتُمَارُونَهُ عَلَى مَا يَرَى-آیا در آنچه او دیده جدال میکنید.انچه دل آنرا دید یعنی به یقین باور کرد در باره آن جدال میکنید( وآن را خواب وخیال ورویا میپندارید) در آیات 15 الی 29 سوره تکویر هم به وحی وواقعیت عینی آن اشاره شده است که مفاهیم والائی در آن نهفته است. علاقمندان میتوانند به مقاله معراج پیامبر اسلام وواقعیت قرآنی مراجعه فرمایند.سید محمد تقوی اهرمی تهران فروردین 1396

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت