خانه

لَقَدْ خَلَقْنَا الانسانَ مِن صلْصال مِّنْ حَمَإٍ مَّسنُونٍ ...

 

قل سیروا فى الارض فانظروا کیف بدأ الخلق

در زمین گردش کنید وبنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علمی زیست شناسی پایه واساس حیات از حما مسنون آغاز شد ، توده سیاه رنگ چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکروملکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی .زیبا ترین وپر مفهوم ترین کلمه ازمشهودات حیات واین نقطه آغاز تکامل حیات است .هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید وعینک علوم طبیعی وفیزیک است و شفاف کردن موضوعات  خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان  وخلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن ومقایسه آنها با  آخرین نظریه های علمی است. به علاوه موضوع مرگ وحیات، قیامت از دید علم فیزیک وقرآن مورد تجزیه وتحلیل قرار میگیرد .مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت میگردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان وحشرات ایران  وعجایب خلقت آن اشنا میکنیم وسایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول وتصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. برای آشنا شدن با شگفتی های خلقت حیات در اختیار مراجعه کنندگان این سایت قرار می گیرد. این سایت  به نام حشرات ایران متعلق به سایت حما مسنون است .امیدواریم مورد توجه بازدید کنند گان قرار گیرد آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

-فهرست مطلب قدیمی 1 و فهرست مطالب قدیمی2 - مقالات قدیمی تردر آیکن نقشه سایت قرار دارد .CopyRight ©    سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید. اینستاگرام #hammanmasnun

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نفس واحده اولین تک سلولی خلق شده در زمین

نفس واحده اولین تک سلولی خلق شده در زمین


وهوالذى انشإكم من نفس واحده فمستقرو مستودع قد فصلنا الآيات لقوم يفقهون- اوکسی است که شما را از نفس واحده انشائ کرد و برای آن قرارگاه و محلی را مقرر کرد و(بدینوسیله) آیات خود برای مردمی که میفهمند به روشنی بیان کرده ایم. خداوند میفرماید انشائ کرد، از فعل گذشته استفاده کرده است و اکنون دیگر این انشائ وجود ندارد. انشائ شروع خلق یک پدیده است تا کامل شدن خلق آن. هیچ پدیده ای از نظر قرآن آنی ایجاد نمی شود. مثالی بزنیم کشت برنج از نشائ آن در زمین شروع میشود و این نشائ نیاز به مراقبت دارد، آبیاری میخواهد، چیدن علف هرز و ادامه رشد تا برداشت  برنج. دانه برنج پایان پروسه انشائ آن است. بنابراین انشائ انسان پروسه زمان بر است و نیاز به قرارگاه های مشخص و معینی و در زمین اولیه داشته است.

انشائ به آغاز خلق یک پدیده و شروع دوره تطور و تکامل بر میگردد و ما اگر نفس واحده را به معنی آدم در نظربگیریم که همه انسان های تکامل یافته از نسل اویند دیگر نیاز به انشائ نیست انسان دوره انشائ خود را سپری کرده و بعد از ظهورآدم به عنوان بشر تکامل یافته انشائ به مرحله پایان خود رسیده و آدم نمیتواند نفس واحده باشد.

خداوند در آیه 12 سوره مومنون به پایان دوره تکاملی انسان اشاره کرده است- ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آَخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ-وسپس شما را از خلق آخر طی پروسه انشائ بیرون آوردیم و پس از خلق آخر دوره انشائ پایان گرفته است  و کلمه خلق و انشانا ماضی است و به زمان ما بر نمیگردد.


هُوَ أَنشَأَكُم مِّنَ الأَرْضِ این انشائ در زمین صورت گرفته است وَقَدْ خَلَقَكُمْ أَطْوَارًا او شما را در مراحل مختلف شکل داد و این مراحل مختلف جزئ سرنوشت انسان است. انسان در مراحلی از تکامل خود در طبیعت وجود داشته و دوره تکامل خود را میگذرانده ولی چیز قابل ذکری نبوده است. خداوند در سوره انسان آیه 1میفرماید:

هَلْ أَتَى عَلَى الإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُوراً - آيا زمانى طولانى بر انسان نگذشت كه چيز قابل ذكرى نبود. استفهام تاکید بر اتی علی الانسان است. انسان بود و این بود جزئ سرنوشت او رقم خورده ولی پیش نطفه و در حال نطفه شدن بوده، آیه بعدی اشاره به این مطلب دارد.

إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا- ما انسان را از نطفه امشاج خلق کردیم و و نبتلیه را در آن قرار دادیم وسپس شنوائی و بینائی را دراو قراردادیم. نطفه امشاج نطفه ای است مخلوط و ممتزج که خاصیت تکثیر پذیری درون آن نهاده شده بدون اینکه جنسیت نر ومادینگی داشته باشد و آنرا مبتلا به شدن خویش کرد یا به عبارتی مبتلا به برنامه ریزی ذات باریتعالی گردید.

این نطفه خلق شد و دارد دوره کامل شدن خود را میگذراند آنهم درجایگاه استوار و محافظت شده طبیعت. پروسه خلق نطفه اتفاق افتاد و دیگر تکرار نمی شود خلق یک پدیده تنها یک بار صورت میگیرد. بنابراین این نطفه، نطفه ریخته شده دررحم نمیتواند باشد. قرآن به اولین نطفه حیات اشاره میکند. این نطفه پس از خلقت در درون آب در زمین اولیه به ادامه تکامل خود میپردازد، شرایط زمین برای ادامه حیات آن فراهم گردید.

وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ مِنَ الْمَاءِ بَشَرًا فَجَعَلَهُ نَسَبًا وَصِهْرًا -او کسی است که در آب بشر را خلق کرد و برای او نسب و صهرا قرارداد. کلمه نسب و صهرا انشعابات موجودات زنده است که از بشر درحال تکوین و درآب ایجاد شدند.

خداوند میفرماید لَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ همانا انسان را درسفال خشک شده (که برروی آن رسوبات حما مسنون قرارگرفته بود) و از حما مسنون آفریدم و در آیه دیگر بدائ خلق انسان من طین آمده که شروع  خلقت انسان را از رس است. از بدو شروع خلقت انسان، انسان در طبیعت وجود داشت و درحال شدن بود. هنگامى كه خداوند به حضرت زكريا بشارت فرزندی را داد و او شگفت‌زده شد، براى رفع شگفتى او فرمود

وَقَدْ خَلَقْتُكَ مِن قَبْلُ وَلَمْ تَكُ شَيْئًا ما ترا از قبل که چیزی نبودی آفریدیم أَوَلاَ يَذْكُرُ الإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ وَلَمْ يَكُ شیائ


آیا انسان متذکر نمی شود که ما او را از قبل آفریدیم درحالی که چیزی نبود. تمامی آیات اشاره شده از خلقت انسان قبل از انسان شدن او دارد. اشاره ای به این موضوع داشته باشیم اولین انسان تکامل یافته از نظر قرآن آدم است که تمامی انسان ها از نسل اویند ولی قبل از اینکه انسان تکامل یافته بشود وجود داشت و در سرنوشت او و در زمان هائی وجود داشته ولی قابل ذکر نبوده. مثلا دربدو خلقت، تک سلولی بدون هسته و غشائ هسته ای غیرهوازی بوده بنابراین همه موجودات زنده ازجمله انسان دارای هویت واحدی هستند و از نفس واحده خلق شده اند. این موضوع ازنظرعلم ژنتیکی ثابت شده است. DNA تمامی موجودات زنده از 20 نوع اسید آمینه تشکیل شده اند وهمه از نوع ایزومر L هستند و ملکول های کدینگ همه از چهار ملکول بازی به نام های Adenin,Cytosin,Guanin,Thymin تشکیل شده اند که باختصارA,C,G,T نامگذاری شده اند.

محل قرارگرفتن این ملکول ها واسید های آمینه درهر DNA موجود زنده متفاوت است. این تفاوت برای هرموجود زنده حکم شناسنامه او را دارد. بنابراین ساختارهویتی تمامی موجودات زنده و انسان از یک هویت واحد سر چشمه گرفته اند.

برای کشف چگونگی ایجاد حیات باید در زمین گردش کرد و تاریخچه آنرا میتوان با بررسی آثاربجای مانده حیات در گذشته بدست آورد –کاری که دانشمندان زمین شناسی و زیست شناسی تا کنون انجام داده اند -

قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ،در زمین گردش کنید و بنگرید خداوند چگونه خلقت حیات را آغاز کرد. آیات 9 الی 12 سوره فصلت چگونگی روند خلقت زمین را بیان فرموده وبه ایجاد اقوات به معنی غذای موجودات زنده اشاره کرده است.

 
إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ
ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ


آیا به کسی که زمین را در دو دوره خلق کرد کافر میشوید و برای او شریک میتراشید درحالی که او آفریدگار جهانیان است اوست که پوسته جامد را روی آن (زمین و از بالای آن که منظور پوسته خارجی و جامد زمین است) قرارداد بر روی پوسته جامد برکت حیات را و غذای موجودات زنده را در آن برنامه ریزی کرد برای رفع نیاز مطالبه کنندگان. سپس به آسمان (زمین) پرداخت در حال که دودی و تیره بود و در تمثیلی زیبا و پر معنی به آسمان زمین و زمین میفرماید فقال لها وللارض اتیا طوعا وکرها به زمین وآسمان آن در وضعیت کنونی قرار گیرید و آنها قرارگرفتند. زمین دارای مدار ثابت و بدون متغیر گردید.


 خداوند ابتدا زمین را در دو دوره زمانی آفرید وبر روی پوسته جامد پس از پایان دوره دوم زمانی که شرایط ایجاد حیات فراهم میشود- الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الإِنسَانِ مِن طِينٍ- خلقت انسان را از ماده بی جان یعنی خاک شروع کرد. خداوند برای آغاز خلقت ابتدا غذای مورد نیاز موجود زنده را فراهم میکند که همان اقوات است و حیات هم در دوره ایجاد اقوات شکل گرفت. غذای موجودات زنده مسلما ملکول های آلی تکثیر پذیرمانند پروتئین ها، قندها، و امثالهم است که قابلیت تکثیر پذیری داشته و موجود زنده است. مواد کانی و سنگ ها نمی توانند اقوات باشند. با توجه به دو آیه بعد از این که خداوند میفرماید سپس به خلق آسمان زمین پرداخت که دودی و تیره بود. ایجاد اقوات دقیقا روی پوسته داغ و جامد زمین ایجاد میشود (دقت فرمائید اقوات در چهار دوره خلق نمی شوند بلکه مقدر میشوند متاسفانه در تفاسیر قدر فیها اقواتها را خلق کردن معنی کرده اند) و زمانی که هنوز آسمان زمین  تار و دودی و غبار آلود است (جو اولیه زمین پس از ایجاد رواسی یا پوسته جامد مملو از بخار آب و آمونیاک وغبار ناشی از فعالیت شدید آتشفشان ها تیره و دودی بود) به مقاله قرآن و علم زیست شناسی و پیدایش حیات مراجعه فرمائید


 بنابراین اولین نطفه حیات درون پروسه اقوات شکل گرفته و اولین سلول زنده تک سلولی که خاصیت تکثیر پذیری را دریافت کرد بین حما مسنون وصلصال کالفخار خلق شد.

به استناد ایه 11 و12 همین سوره و یافته های علم زمین شناسی خلق الانسان من طین صد ها میلیون سال قبل از پیدایش هفت اسمان زمین یا جو زمین صورت گرفته است در این چهار آیه بسیار مهم و جالب11 الی 14 فصلت قرآن روند پیدایش زمین، شکل گیری اقوات، خلق آسمان زمین یا جوآن، وخلقت هفت آسمان از یک آسمان اشاره شده به مقاله حمامسنون وصلصال در قرآن بنیان و اساس حیات درزمین است مراجعه فرمائید.


براساس این آیه و آیات اشاره شده  منشائ تمامی موجودات زندن در کره زمین از جمله انسان از اولین سلول تک سلولی تکامل یافته دارای ژن کامل و غشای هسته ای پیشرفته بوده است که قرآن آن را علقه مینامد و در آن جنسیت نر و مادینگی قرار داد یعنی قابلیت توارث داشته و میتوانسته کلیه خصوصیات موجود زنده را از طریق ژنوم  انتقال دهد. این تک سلولی نفس واحده میتواند باشد که منشائ ایجاد تمامی موجودات زنده در کره زمین است. اگر با دید نو به این قبیل آیات نگاه کنیم و آنها را با علم روز زیست شناسی مقایسه کنیم واقعیتهای قرآنی از پشت پرده ابهام و شبهات عیان میشود. برای رسیدن به این مقصود باید ابتدا ذهن را از تصورات خیالی و ذهنی گذشتگان رها سازیم. نظرات گذشتگان در زمان خود نظرات قابل قبول آن دوره بوده اند و اکنون 1300 سال از ارائه آن ها  گذشته است و باید در آن نظرات (آیات متشابه و موضوعات علمی) تجدید نظر کرد و آیات قرآن را با نظر روزعلوم طبیعی سنجید و مقایسه کرد. خلقت انسان از سنگ رس شروع شد و نفس واحده نقطه شروع حیات تمامی موجودات زنده که همان تک سلولی یا نطفه حیات است طی گذشت زمان با دگرگونی هائی برنامه ریزی شده الهی به انسان تکامل یافته مبدل شد .سید محمد تقوی اهرمی خرداد 1396 ویرایش اسفند 1397

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

معرفی سایت حشرات ایران از همین نویسنده

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

آمار بازدیدکنندگان

024243
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
92
303
4912
11408
2914
20329
24243

Your IP: 18.208.132.33
Server Time: 2020-06-05 08:54:21
امارگیر سایت