ویژگی ها

طارق سیستم حفاظتی تک سلولی های اولیه حیات است

 


طارق دوره آسمان تیره وتاریک پس از خلقت نطفه است ونقش حفاظتی اولین نطفه حیات رابر عهده داشته است.
کلمات در قرآن هر کدام معنی خاص خود را دارد وخداوند با این کلمات اعجاز قرآن را بیان میکند .رویداد های بسیار مهم در سرنوشت خلقت انسان وآفرینش کیهان نکات مهمی هستند که خداوند به عظمت آنها سوگند یاد میکند واهمیت علمی ان را برای ما تذکر میدهد ومیفرماید در آیات تفکر وتعقل کنید ومفهوم واقعی انرا بیرون آورید .تفکر وتعقل در آیات در قرآن یک اصل است که به آن کمتر توجه شده است.کلمات را باید با علم روز مقایسه کرد وحقایق را ازآن بیرون آورد.نکات علمی وظریفی در قرآن وجود دارند که توجه به آنها میتواند به سئوالات علمی محققین زمین شناسی وزیست شناسی که در حال حاضر یک معضل است پاسخ دهد.کلمه طارق یکی از این نمونه ها است .
والسمائ والطارق

قسم به آسمان وظلمت حفاظت کننده آن. وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ-تو چه دانی طارق چیست . النَّجْمُ الثَّاقِبُ-ستاره نفوذ کننده درآن- توصیف تاریکی است که نورستاره براحتی درآن نفوذ میکند ودل ظلمات را میشکافد.  إن كُلَّ نَفسٍ لمّا علَیها حافظٌ-هیچ نفسی نیست مگر برای آن حفاظی قرارداده یم این آیه نقش حفاظتی طارق را گوشزد میکند .نفس واحده که سر منشائ حیات در زمین اولیه است نیاز به این حافظ داشته است. فَلیَنظُر الإنسانُ مِمَّ خُلِقَ- خلق من ماء دافق- یَخرُجُ مِن بَینِ الصُّلبِ وَ التَّرائِبِ-إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر-انسان بنگرد از چه چیزیی خلق شده از آبی دفع شونده که از بین صلب جسم سخت وترائب جسم نرم بیرون رفته است وخداوند قادر است آنرا بر گرداند. خداوند به طارق قسم یاد میکند تا موضوع مهمی از تاریخچه پیدایش حیات را بیان کند تا این رویداد مهم در سرنوشت آغازین خلقتی انسان را تذکر دهد. بسیاری از مفسرین در کلمه طارق توقف کرده اند وارتباط این قسم رابا خلقت انسان ذکر نمیکنند وآیات بعدی را نادیده انگاشته اند. باید ارتباط تنگاتنگی بین طارق و خلق من ماء دافق وجود داشته باشد. .پس انسان بنگرد که از چه آفریده شده ، از آبی بیرون رونده که از بین جسم سخت وجسم نرم حادث شده است .آیه بعدی را ملاحظه فرمائید. ما به برگرداندن آن قادریم إنَّه عَلی رَجعِهِ لَقادر .آیاخداوند متعال میفرماید ما آبی که نطفه مرد است وخارج شده را قادر هستیم برگردانیم.یا حیات را درابتدای خلقت انسان آفریدیم قادر هستم آن رابرگردانیم . حیات را در زمین آفریدیم وقادر هستیم آنرا برگردانیم . يَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ .چرا در آیات الهی تفکر نمی کنیم این یک موضوع است که نشان میدهد که تصورات ذهنی گذشتگان در باره این آیات نمی تواند واقعیت موضوع را بیان کند ودوم میفرماید خلق من مائ دافق ،ما خلق کرده ایم، نمی فرماید ما خلق میکنیم که استمرار داشته باشد. خداوند خلقت انسان را از طین که خاک رس است آفرید. وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلاَلَةٍ مِن طِينٍ-ما انسان را از مشتقات بیرون آمده از طین آفریدیم- وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُون-انسان از توده نرم وسیاه وسفال سخت وخشک وحرارت دیده آفریدیم.بنابراین صلب وترائب همین صلصال وحما مسنون است. علاقمندان میتوانند به مقاله حمامسنون و صلصال در قرآن بنیان و اساس حیات در زمین است مراجعه فرمایند.امروزه دانشمندان زیست شناسی به این واقعیت قرآنی که منشائ خلقت انسان در زمین اولیه سفال وتوده نرم سیاه است رسیده اند واین موضوع یکی از کلید های مهم معمای خلقت انسان است که خداوند در 1400 سال پیش بیان کرده .گذشتگان برای فهم این موضوع به تصورات ذهنی روی آورده بودند واین تصورات ذهنی را بر باور خود نشاندیم وسعی نمیکنیم این نوع آیات زیبا وعلمی قرآن را بررسی وبا علم روز زیست شناسی تطبیق دهیم. خداوند درسوره نجم آیه 27 صراحتا تصورات ذهنی که برعلم یک موضوع استوار نیست را نفی کرده ودر عبارتی زیبا فرموده وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا-آنها علم اینکه ملائکه چیست را ندارند وبر پایه تخیلات ذهنی خود مطالبی را بیان میکنند در حالی که تصورات ذهنی برای رسیدن به واقعیت علمی راه به جائی نمی برد.
إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَى- وَمَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئً.

حال به موضوع طارق ونقش آن در پیدایش حیات اشاره ای داشته باشیم.در آیات 9 الی12سوره فصلت زمان آغاز پیدایش حیات را شرح میدهد.

آغاز پیدایش حیات از دید قرآن


قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ آورید.
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ.
ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ
بگو به خداوندی که زمین را در دو مرحله آفرید کفر میورزید وبرای او شریک میتراشید.خداوند زمین در دو مرحله خلق کرد ودر پایان مرحله دوم
بر روی آن- من فوقها- پوسته جامد را قرار داد و برکت را درآن قرار داد(برکت ایجاد خاک رس است که حیات گذشته وحال انسان به آن بستگی دارد) وغذای بیولوژیکی را درآن طی چهار مرحله برنامه ریزی کرد برای رفع نیازطالبین آن .اقوات غذای موجودات زنده است وغذا بایستی دارای پروتین، اسید ها آمینه ،قندها وغیره باشد .اول بایستی مواد آلی باشد ودوم نیاز موجودات زنده را برطرف کند توجه فرمائید غذای موجودات زنده باید تکثیر پذیر باشد وخود موجود زنده باشد وتکثیر پذیری یکی از صفات موجود زنده است.این رویداد دقیقا پس از پیدایش پوسته جامد بر روی زمین اتفاق افتاده است به مقاله چگونگی پیدایش حیات از دید علم وقرآن مراجعه فرمائید.
بر اساس بررسی های علم زمین شناسی وزیست شناسی برای حفاظت از تک سلولی های حیات که مسلما در یکی از این چهار دوره اقوات صورت گرفته باید اولین نطفه حیات دربرابراشعه ماورائ نور خورشید حفاظت شود واکسیژن در آن محیط وجود نداشته باشد .دانشمندان به این دلیل حدس می زنند که حیات باید در اعماق ا قیانوس ها تشکیل شده باشد .قران این معما را در آیه بعد حل کرده ومیفرماید . ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ -پس از خلقت اقوات به سامان دادن آسمان زمین میپردازد در حال که دودی وتیره وتار بود.بر اساس نظریه های پیدایش حیات وزمان وقوع این رویداد به جدول زمانی پیدایش زمین از ارنست مایر ودیکر سان دو دانشمند زیست شناسی وتکامل زمین نگاهی داشته باشیم .

 


جدول زمانبندی زمین شناسی ارائه شده توسط ارنست مایرکه با تغییرات جزئی مورد تائید زمین شناسان قرار گرفته است نقل از مقاله تکامل نوشته ایشان

زمان پیدایش زمین ازنظر علم


زمین 4.6 میلیارد سال پیش از توده ابر خورشیدی جدا شد وطی دو دوره تکامل اتمی وتکامل شییمیائی شکل گرفت ودر آن پوسته جامد قرار گرفت .یک میلیارد سال گذشت تااولین تک سلولی حیات که یک باکتری غیر هوازی بدون هسته بود پا به عرصه وجود گذاشت.دانشمندان این تک سلولی را نطفه می نامند ، زیرا هنوز غشائ سلولی نداشته است فقط ماکرو ملکول های کروموزم یا ژن اولیه که برخی ویژگی های ماکرو ملکول های DNAرا دارا نبوده است در مجیط قرار داشته است وغشائ سلولی که آن را از محیط اطراف جدا سازد شکل نگرفته بود. نطفه ای است خاص که علائم حیات را داشته ومیتوانسته تکثیر یابد.قرآن مجید این نطفه را نطفهامشاج مینامدکه در بوته آزمایش روند خلقت انسان قرار میگیرد .دانشمندان در باره چگونگی تشکیل غشائ سلولی که این نطفه را از محیط اطراف جدا میکرد ه اطلاعی ندارند.این نطفه دارای خاصیت تکثیر پذیری بوده ومیتوانسته پروتین های مورد نیاز خود را سازماندهی کند .بنابراین باید محیط حفاظت شده باشد .جو زمین شروع به تشکیل شدن میکند .ابتدای شروع بارش در زمین پس از سرد شدن پوسته جامد زیر نقطه جوش آب بوده است .اینکه این تک سلولی قبل از بارش در زمین اولیه بوده یا در آبهای اولیه زمین ایجاد شده اتفاق نظری وجود ندارد.قرآن اشاره به این غشائ سلولی دارد وآن را قرار مکین مینامد- وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَکِینٍ .انسان را از مشتقات خاک رس خلق کردیم وسپس آنرا درجایگاه استواری قرار دادیم

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ –آیا شما را از آب کم وناچیز وپست نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم واستوار قرار ندادیم تا زمان مقدر شده بر اساس تقدیر ( وبرنامه ریزی الهی )و بر تقدیر وبرنامه ریزی خود فائق آمدیم وچه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم .
آسمان زمین یک پارچه وتیره ومملو از غبار آتش فشان ها وابر های تیره وجو اشباع از بخار آب ،آمونیاک، متان،ئیدروژن بوده است .دوره تکامل تک سلولی اولیه پانصد میلیون سال وپس از آن باکتری های فتو سنتز غیر هوازی حاکیت زمین را در اختیار خود داشته اند که آنهم پانصد میلیون سال طول کشیده است تا 2.5 میلیارد سال پیش سپس جای خود را به باکتری های فتوسنتز میدهند که تا 2 میلیارد سال پیش در زمین حاکم بوده اند .جو زمین همچنان در این سه دوره پانصد ساله تیره وتاریک است وفاقد اکسیژن ومملو از ئیدروژن. این سه دوره سه دوره ظلمات حیات در زمین بوده است وقرآن آن را ظلمات ثلاثه نامیده است.


خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍۢ وَٰحِدَةٍۢ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ ٱلْأَنْعَٰمِ ثَمَٰنِيَةَ أَزْوَٰجٍۢ ۚ يَخْلُقُكُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَٰتِكُمْ خَلْقًۭا مِّنۢ بَعْدِ خَلْقٍۢ فِى ظُلُمَٰتٍۢ ثَلَٰثٍۢ ۚ ذَٰلِكُمُ ٱللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ ٱلْمُلْكُ ۖ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُصْرَفُونَ
شما را ازنفس واحده (تک سلولی اولیه که همان نطفه است )وسپس از آن زوج ها را قرار دادم وبرای شما هشت جفت چارپایان خلق کردم وهمه شما را(شما انسان وچارپایان را) از شکم مادرانتان خلقی پس از خلق دیگر در ظلمات سه گانه ایجاد کردم(بیرون آوردم یا خلق کردم).این آیه با توجه به آوردن فعل ماضی ارتباطی با رحم زن ندارد.بعلاوه در رحم خلقا من بعد خلق وجود ندارد.خلق فقط یک بار صورت میگیرد دوره تحولات در نطفه دوره رشد آن است نه خلق مراحل آن .علاوه بر آن ظلمات ثلاثه در رحم معنی ومفهوم خاصی ندارد .این سه دوره در آسمان زمین که هنوز یکپارچه وتاریک است صورت گرفته واین ظلمات دوره حافظ باکتری های سه گانه است که خداوند به طارق از آن یاد کرده است .بعد از این سه دوره طی پانصد میلیون سال سیان باکتری ها به تولید اکسیژن میپردازند وجو زمین آرام میشود وهفت طبقه جو زمین خلق میشود وشرایط برای تک سلولی های هسته دارکه سنگ بنای پر سلولها وتکامل آنها نهاده میشود .ملکول های آلی زنجیره ای DNA تکامل یافته میشودواطلاعات در آن نهادینه میشود ودر درون هسته جای میگیرد.ایه زیر را اگر توجه نمائیم وبر روی آن  تدبیر کنیم نکات مهمی دستگرمان میشود که تائید کننده آیه فوق است. وَاللَّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ 12. سورة الدخان-خداوند شما را از شکم مادرانتان بیرون آورد در حالی که هیچ نمیدانستید ، گوش وچشم وقلب شما شکل نگرفته بود .بعد از آن برای شما این ارگان ها را قرار د ادیم.جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ  بعد از بیرون آمدن از شکم مادران قرار داده میشود. اگر این آیه به رحم ارتباط داشته باشد طفلی که بیرون می آید علم دارد ،گریه میکند ومیتواند احساسات خود را با گریه ابراز کند وعلم آن ناچیز است ودر حال تکامل بعلاوه گوش وچشم وقلب طفل کامل است .پس این آیه ارتباطی با رحم ندارد .دوران خلقت وتکامل در زمین را یاد آور میشود وآیه بعد 12سوره فصلت چنین میفرماید.
. ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ –دوره قبل از پیدایش هفت جو زمین است. 


فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ –پس از آن آسمان دودی زمین را به هفت اسمان در دو دوره برنامه ریزی کرد (دوره بازی جو ودوره اسیدی یا دوره ئیدروژن دار ودوره اکسیژن دار) ودر هر آسمان قوانین خاص آنرا وحی کرد وآسمان زمین را به زینت ستارگان آراست.(آسمان شفاف شد وبرای ناظر زمینی ستارگان قابل مشاهده گردید وآن هفت آسمان (جو زمین )را محفوظ قرار داد واین برنامه ریزی خداوند دانا وعزیز است.این چهار آیه سوره فصلت یک مجموعه بهم پیوسطه آیات است.از خلقت زمین شروع میشود ،اقوات در ان در چهار دوره برنامه ریزی میشوند وسپس به آسمان زمین میپردازد وآن آسمان را در دو دوره به هفت طبقه تقسیم میکند ودرهرطبقه قوانین خاص خود را در آن قرارمیدهد.واین سرگذشت پیدایش زمین است. چرا عده ای ندانسته وبرای توجیه نظرات گذشتگان وعدم آگاهی از تحولات زمین وعلم آن دو دوره ایجاد زمین وچهار دوره ایجاد اقوات ودو دوره ایجاد هفت آسمان جو زمین را با شش دوره خلقت زمین قاطی میکنند وآیات قرآن را فدای تصورات ذهنی خود میکنند که گناهی نابخشودنی است .انشائالله علمای شیعه پیش قدم شوند وبانی خیر شوند وتصورات ذهنی کهن را در باره این چهار ایه کنار بگذارند وحقیقت قرآنی را بیان کنند .هفت جو زمین شکل میگیرد وهواشفاف میشود وآرام اکسیژن مورد لزوم موجودات زنده فراهم میشود واز تاریخ زمین 3.1 میلیارد سال گذشته است. Eukaryonta ها اولین تک سلولی های هسته دار وغشائ سلولی کامل وDNAتکامل یافته پا به عرصه وجود میگذارند وتکامل پر سلولی ها از این جا آغاز میشود این به تعبیر قرآن مجید علقه نامیده میشود- بِقَأَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِيٍّ يُمْنَى- ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى - فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى - آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر شد .آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی ونرم افزاری الهی (تقدیرالهی) نبود که مقدر شد(به بار نشست ). سپس علقه را از نطفه خلق کرد وآنرا سامان داد وسپس در آن زوجیت نر ومادینگی را در آن قرار داد.بحث مفصلی دارد وآیات فراوان .انشائالله خداند توفیق عنایت فرماید مقاله جالب آن را خدمت علاقمندان ارائه دهم-سید محمد تقوی اهرمی مرداد1396

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت