ویژگی ها

علم و هفت آسمان قرآن تحقیق علمی

علم و هفت آسمان قرآن تحقیق علمی

مقدمه نوشتار

کلمه آسمان و زمین در قرآن مجید هنگامی که با هم میآیند دو مفهوم کلی دارد اول به معنی کیهان و دوم زمین و هفت طبقه جو آن .طبقات آسمان در قرآن فقط به معنی هفت جو زمین است که در بسیاری از آیات این موضوع را میتوان با استناد به متن آن آیات و آیات دیگر ثابت کرد. قرآن السموات والارض که به مفهوم هفت جو زمین است به عنوان یک نشانه یا یک آیه مهم از قدرت خداوند معرفی میکند و آنرا یک مجموعه در نظر میگیرد.

هدف آفرنش کائنات ایجاد حیات و خلقت انسان است که با برنامه ریزی های تدوین شده قبل از خلقت کیهان صورت گرفته و کلمه عرشه علی المائ بیان گر طرح و برنامه خلقت کیهان بر روی ایجاد آب قرارداشت (به مقاله خلقت کیهان در شش روز مراجعه فرمائید) و آب هم اصل و مایه حیات است که در آیات فراوان به آن اشاره شده است : وَجَعَلنَا مِنَ المَاءِ كُلَّ شَيئٍ حَيٍّ؛ سورة انبياء آية‌30. خداوند در آیه 14 سوره مومنون پس از بیان پروسه خلقت انسان میفرماید فتبارک الله احسن الخالقین که حاکی از عظمت خلقت انسان است ولی خلقت آسمان ها و زمین را بر تر میداند و میفرماید اکثر مردم علم به آن ندارند.

لَخَلْقُ السَّماوَاتِ وَالاْرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ - سوره مومن. چرا که در آن پدیده حیات خلق شده و انسان هم در درون حیات و جزئی از آن است و بدون ان حیات در کره زمین امکان پذیر نمی باشد.

هفت آسمان همان جو هفت طبقه زمین است

این مقدمه ای بود برای وارد شدن به بحث هفت  آسمان که  یکی از مباحث بحث برانگیزی است که  ما انسان ها با  تفاسیر گوناگون خارج از واقعیت  آنرا  خلق کرده ایم و همچنان به آن دامن میزنیم در صورتیکه  خداوند متعال خیلی روشن و با استدلال آنرا بیان داشته  فقط نیاز است که  ذهن  را  از پیش داوری های  گذشتگان خالی کرده و بعد در باره آن تعقل کنیم. در این نوشتار فقط  از دید گاه علمی آنرا  بررسی میکنیم  از ابتدای خلقت  تا ایجاد هفت جو زمین است. خلقت زمین در دو روز و برنامه ریزی اقوات درچهار روز، ثم استوی الی السمائ( سپس به سمائ زمین پرداخته میشود) و بالاخره هفت جو زمین دردو روز(دو دوره) قضاهن میشود.با برنامه ریزی ایجاد شدن.

دقت فرمائید فقط زمین خلق میشود وبقیه صحبتی از خلق نیست بلکه مقدر میشوند. مفسرین و مترجمین همه را خلق گرفته اند وروی هم جمع زده اند وهشت روز را خلق کرده اند وشبهه تراشیده اند. .این روزها یا دوره های زمینی خاص ارتباطی با شش روز خلقت کیهان ندارد و مستقل هستند. چرا برخی عامدا سعی میکنند این هشت روز را با شش روز کیهان ارتباط دهند جای بسی شگفتی دارد و این بر گرفته از تصورات ذهنی گذشتگان ما است که بر باور ما نشسته. این چهار آیه را مرور میکنیم. حتی دقت نمیکنند که اقوات در چهاردوره خلق نمیشود بلکه برنامه ریزی میشود.قدر فیها  با فتحه ق و تشدید دال یعنی برنامه ریزی و این چهار دوره را نباید جزئ خلق شدن آورد. البته تصورات ذهنی واعتقاد به ان پرده جلوچشم می اندازد و ما معنی کلمات را هم به نفع خود عوض میکنیم تا به تصورات ما بخورد عجب کار اشتباهی است.

 قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌ (9  

بگوآیا شما به کسى که زمین را در دو روز آفرید ، کفر می‏ورزید و براى او شریک قرار می‏دهید ؟ این پروردگار دو عالم است.  

وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ (10  

و روی آن واز بالای آن زمین رواسی (پوسته حامد ) را قرارداد و در آن  برکت (خاک، انواع سنگ سیلیکات) پدید آورد، و مواد غذائی را درچهار روز برنامه ریزی کرد که براى بهره برداری درخواست کنند گان.باکتری های اولیه حیات که ابتدا باید غذای آنها فراهم شود وسپس موجود زنده خلق شود.

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ وَ هِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ‌ (11

سپس به آسمان  پرداخت در حالی که دود ی بود  و سپس به  آن (آسمان )و به زمین فرمود خواه ناخواه  تسلیم این برنامه شوید و آنها برآن قرارگرفتند. تسلیم برنامه ریزی خداوند شدند. آسمان زمین است نه فضای کیهان  فَقَالَ لَهَا وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً تمثیلی است برای بیان یک پارچگی سمائ و زمین

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ 12-

پس آسمان زمین را (همان آسمان که باره آن صحبت میفرماید)به هفت آسمان تبدیل کرد و درهر کدام امر خود را قرار داد و آن را به  نور ستارگان تزئین  بخشید و حفاظ  برایش قرارداد و این قدرت  آن  دانا و با عزت است 

خداوند متعال در آیات فوق اشاره میکند که پس از دوره اقوات اراده  او بر شکل دادن آسمان زمین قرار گرفت برای اطلاع از نظریه زیست شناسی و زمین شناسی در باره زمین و تشکیل مواد غذائی در زمین اولیه به مقاله خلقت زمین از نظر علوم طبیعی و قرآنمراجعه فرمائید.

این امریعنی تشکیل اقوات بر اساس نظریه دانشمندان ارنست مایر و دیکرسان حدود 3/5 میلیارد سال قبل اتفاق افتاده است.(1  بلا فاصله بعد از آیه اقوات میفرماید به آسمان زمین پرداختم در حالی که دودی بود چرا؟

جوزمین در 3/5 میلیارد سال قبل انباشته از گاز ئیدروژن، متان، آمونیاک و بخار آب و مملو ازغبار کیهانی ناشی از فعالیت اتشفشان ها و برخورد خورده سیارک ها با  زمین بود که  بمرور با باران های سیل آسا به زمین منتقل شدند و طی میلیون ها سال همچنان در جو زمین  حاکم ب ودند. جو زمین  یکپارچه و کدر بود  نور خورشید به زمین نمیرسید ابرهای بسیار ضخیم و تیره  روز را  تاریک و شب نیز دراثر فعالیت شدید آتشفشان ها روشن بود. دراین زمان زمین شکل گرفته  بود و جو اولیه ثبات یافته و زمین تعادل خود را با ایجاد رواسی پایدار کرد و در مدار ثابت  خود قرار گرفت.

شرایط زمانی و مکانی ایجاد یک پدیده آنهم زمین لحظه ای را ایجاب کرده که خداوند در قالب یک تمثیل برای بیان واقعیت رخ داده  به آسمان و زمین به عنوان یک نشانه از قدرت خود میفرماید خواه ناخواه به این لحظه که تثبیت موقعیت زمین وجو آن است در آئید و زمین و جو آن درآن موقعیت قرارگرفتند و این از نظر علمی مفهوم مهمی دارد.

زمین و آسمان یکپارچه آن تثبیت شدند. جرم زمین نیروی گرانش آن را ایجاد کرده و جو زمین دیگر به فضا پرتاب نشد و بدور زمین در جایگاه خود تثبیت شد. و زمین در مدار دقیق  و تعیین شده قرار گرفت. سپس به آسمان پرداخت و آنرا درهفت آسمان برنامه ریزی کرد و قوانین مربوط به هر طبقه را در آن قرارداد و و ابتدا  جو شفاف شد بطوریکه  نور ستارگان براحتی توسط  ناظر زمینی بوضوح مشاهده میشد. دقت شود نفرموده که ستارگان در آسمان قرار داشتند میفرماید  نور ستارگان از روی زمین قابل رویت شد. پس از شفاف شدن جو هفت طبقه زمین پوشش حفاظتی را دور زمین مستقر کرد.

  ابتدا دو دوره ایجاد هفت آسمان را شرح میدهیم  و سپس به برخی آیات در باره هفت جو زمین میپردازیم.

جو زمین دو دوره را پشت سرگذاشت دوره بازی و دوره اسیدی (2 . پیدایش زمین 4/6 میلیارد سال پیش آغاز و تا ششصد سال بعد از آن تکامل اتمی و شیمیائی در زمین باعث پیدایش اتم های عناصر شیمیائی از اتم های ئیدروژن و هلیوم شد. در دوره تکامل اتمی زمین یکپارچه از گاز ئیدروژن و هلیوم و غبار کیهانی و آتشین بود

زمین گلوله ای کروی مذاب وهنوز گازها تشکیل نشده بودند حرارت دوره تکامل اتمی حدود چند ده میلیون درج بود. طی فرآیند همجوشی هسته ای اتم ها سبک مانند ئیدروژن، اکسیژن، کربن، ازت وسایر و عناصر سنگین مانند آهن و نیکل وغیره تشکیل شدند. آهن  و نیکل و فلزات سنگین در مرکز زمین جای گرفتند و زمین جرم دار شد صد ها میلیون سال طول کشید تا درجه حرارت از چند میلیون به چند هزار درجه کاهش یابد. اتم های عناصر سبک با یگدیگر ترکیب و ملکول های آب، متان، آمونیاک متان را بوجود آوردند. ئیدروژن عنصرغالب است و نمیگذارد اکسیژن با کربن ترکیب وCO2 وCO در محیط ایجاد شوند میل ترکیبی ئیدروژن با کربن و اکسیژن وا زت بسیار قوی تر است تا کربن با اکسیژن و یا ازت با اکسیزن و این لازمه حیات اولیه بوده است.

جو زمین ازملکول های ئیدروژن آب،آمونیک ومتان انباشته شد و جو بازی بود بعبارتی بدلیل وجود در صد بالا وغالب اتم ئیدروژن تعادل شیمیائی بسمت طرف راست واکنش شیمیائی ترکیب ئیدروؤن با اتم های اکسیژن ،کربن و وازت بود وترکیبات متان وآمونیاک و آب به مقدار زیاد تولید میشدند واین ها ملکول های حاصل از احیائ یا بازی بودند .در دوره بازی جو فاقد اکسیژن بود ویک پارچه ویک میلیارد سال بعد از تشکیل اقوات(غذای بیولوژیکی) طول کشید و پیدایش سیان باکتری های فتوسنتز پایان دوره اول و آغاز دوره دوم است که آنهم یک میلیارد سال طول کشید .اکسیژن در زمین توسط سیان باکتری های فتوسنتز تشکیل و به جو منتقل میشد و وجو زمین در این مدت انباشته از آن شد در این دوره که پانصد میلیون سال طول کشید جو به دلیل وجود اکسیژن اسید ی ست.دراین دوره هفت آسمان یا هفت طبقه جو زمین خلق شد وقوانین مربوطه در آن جاری شد .پس اسمان زمین در دو دوره خلق شد. فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ. .پس از پایان خلقت هفت آسمان سلول های تک هسته ای هوازی ایجاد شدند وآسمان شفاف شد ولایه حفاظی ازن شکل گرفت و درست سلول های تک هسته ای زمانی خلق شدند که دیگر اشعه ماورائ بنفش خورشید در اثر پیدایش لایه ازن به آنها صدمه ای نمی زد.وآسمان بعنوان یک مجموعه هفت طبقه شفاف شد.از درون زمین که به آسمان نگاه میکردی ستارگان به خوبی دیده میشدند و ستارگان زینت بخش زمین شدند .زینت بخش آسمان زمین شدند وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ .دنیا به تعبیر قرآن زندگی و حیات روی زمین  همان دنیا است ولی محدوده آن تا بالای جو زمین است نه بیشتر اینکه خداوند متعال در قرآن مکررا تآکید میفرماید زندگی دنیا شما را فریب ندهد منظور زندگی وحیات روی کره زمین است واینکه میفرماید آسمان دنیا را به چراغ ستارگان زینت دادیم به این معنی نیست که ستارگان در آسمان دنیا قراردارند واینجا سمائ مجموعه هفت جو زمین وزمین است وستارگان مانند چراغ هائی هستند که از روی زمین برای ناظری که به آسمان نگاه میکند ، نور افشانی میکنند .در برخی از تفاسیر آسمان دنیا را طبقه اول نظریه بطلمیوس دانسته اند که درآن ستارگان قراردارند که از نظر قرآن وعلم  واقعیت ندارد که انشادالله دراین طرز تفکراصلاح فرمایند .

تقسیم بندی زمانی پیدایش زمین و حیات وآسمان بازی واسیدی از پرفسور ارنست مایر واز مقاله او در مجله علمیEvolution ازموسسه Spektrum Scientific American ترجمه آلمانی آن مربوط به سال 1986 استخراج شده .و بازی و اسیدی بودن جو زمین از کتاب پیدایش حیات پرفسور راین هارد کاپلان است.ارنست مایر  عمر زمین را 4/6 میلیارد سال پیش ذکر کرده.4 الی 4/5 میلیارد سال تکامل اتمی،3/5 الی 4 میلیارد سال تکامل شیمیائی ( که دوره مبدا حیات نام گذاشته که بر اساس قرآن دوره اقوات است ) ،3 ای 3/5  میلیارد سال دوره باکتری های بی هوازی است ، 2/5 الی 3 م سال باکتری های فتو سنتز بی هوازی ، 2 الی 2/5 میلیارد سال دوره سیان باکتری های فتوسنتزکه اکسیژن توسط آنها شروع به تولید میشود . 1/5 الی 2 میلیارد سال پیش  جو اکسیژن دار زمین ایجاد شد،وهمزمان هفت طبقه در آن شکل گرفت و1 ای  1/5 میلیارد سال پیش اویکاریوت ها یا سلول های تک هسته ای ایجاد میشوند .آنچه که مربوط به جو زمین است از 2/5الی 3/5 م سال جو بازی بدون اکسیژن وسپس دوره سیان باکتری ها و دوره جو اکسیژن دار .

دوره سیان باکتری ها که پانصد سال میلیون طول کشیده زمانی است که سیان باکتری ها شروع به تولید اکسیژن کردند و آرام آرام درجواکسیژن وارد شد آمونیاک ناپدید ومتان بمرور زمان درجو کم شد و ازت آزاد به مقدارکم تولید شد. بنابراین بر اساس نظر قران که هفت آسمان در دو دوره خلق شده .دوره اول که آسمان بازی بوده که ساختار جو زمین شکل میگرفت جزئ خلفت هفت آسمان بشمار می آید .به آیه توجه فرمائید اول ثم استوی الی السمائ به سمائ پرداخت و بعد هفت آسمان خلق شد. نکته بسیار ظریف علمی و جالبی است .

ساختار هفت جو زمین

الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقاً مَّا تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِن فُطُورٍ ملک 3-خداوند کسی است که هفت آسمان طبقه طبقه و روی هم آفرید ووهیچ نقصانی در خلقت بخشنده او مشاهده نمیکنید باز دقیق تر بنگرید وبررسی کنید آیا رخنه ای در آن طبقات مشاهده میکنید .هفت طبقه روی هم قراردارندو بهم وصلند وشکاف و بهم ریختهگی در آن نیست .و میتوانید به دیده خود به بینید وبررسی کنید و بازهم تآکید میفرماید نگاه کنید وبررسی کنید .اگر این طبقات طبقات بطلمیوسی بودند وتا بالا ادامه داشت چگونه میخواستید به بینید و بررسی کنید آیه میفرماید طبقات بسته هستند وشکافی ندارند . این هم دلیل دیگر که منظور هفت طبقه جو زمین است.بعلاوه طبقه طبقه روی هم است کجای کیهان اینطور است .قرآن به علم بسیار نزدیک تراست تا تئوری بطلمیوسی .  

وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِيهِمَا مِن دَابَّةٍ وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا يَشَاءُ قَدِيرٌ شوری 29. و از نشانه‏ هاى قدرت اوست آفرينش آسمانها و زمين و آنچه از انواع جنبنده در ميان آن دو پراكنده است و او هرگاه بخواهد بر گردآوردن آنان تواناست- این جا هم بصراحت آسمان ها وزمین به عنوان یک مجموعه شامل  حیات و وجود موجودات زنده در آن است . السموات والارض در بسیاری ازآیات بمعنی یک نظام منسجم از حیات است که سراسرنشانه های ذات باریتعالی را در آن میتوان مشاهده کرد. آیه انتم اشد خلقا  ام اسمائ بناها آیا خلقت شما مشکل تراست یا خلقت آسمان .بنا در آیه به معنی چیدن و ساختمان ، انسان را خلق میکند و سمائ را بنا میکند. سمائ  در اینجا ربطی به کیهان ندارد. لایه گازی شکل بالای سطح زمین را جو زمین مینامند و به فرموده قرآن هفت آسمان . وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا - ودر هر طبقه قوانین ومقررات خاص آنرا وحی نمود. و أوحي ربّك الي النحل أن أتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون ثمّ كلي من كل الثمرات فاسلكي سبل ربك ذللاً »خداوند متعال روش زندگی وچگونگی تولید عسل به زنبور عسل را وحی فرمود .این مثال بر کل پدیده های حیات صادق است وبه این معنی است که کلیه پدیده های طبیعی منشا وحی الهی  دارند  و امر الهی یعنی قوانین طبیعت .همینطور راهکار های حیاتی همه امر و دستور خدااست یا قوانین جاری در طبیعت 

لایه های جو زمین طبق آخرین بررسی های علمی بر 5 طبقه اصلی  تقسیم بندی شده اند  بشرح ذیل: مطالب از اینترنت به زبان آلمانی استخراج کردم واین مطالب عمومی و مورد تآئید علم است.

1-طبقه تروپوسفر

 ارتفاع صفر تا حدود 15 کیلومتر، 80 الی 90 درصد جرم هوا در این طبقه قرار دارد.ابرها وچرخش آب در هوا وزمین در این لایه قرار دارد.ارتفاع این لایه در نقاط مختلف زمین متفاوت است هرچه بالا تر برویم سردتر میشود هر هزار متربطور  متوسط 5  /6 درجه سلسیوس وتا مرز این  لایه با لایه بعدی به حدود  منهای  80  درجه  میرسد .هوا دارای وضعیت همگون  است و با وجود جریان باد و جابجائی زیاد  نسبت محتویات آن تغییر نمیکند جالب این است که در مثلا در محدوده جنگل های شمال که دراثرمتابولیسم موجودات زنده اکسیژن بیشتری تولید میشود تا در کویر لوت ایران باز هم درنسبت درصد محتویات هوا تغییری مشاهده نمیشود .هوا  با اقیانوس ها ،سطح زمین و کلیه موجودات زنده در تبادل است عنصر اصلی ازت با 78 درصد و اکسیژن با 21 درصد وکمتر از یک درصد آن  گاز آرگون ، 03/0 در صد Co2  ودر حد بسیار کم سایر گازهای کمیاب و ئیدروژن.

2-طبقه استراتوسفر

 ارتفاع 15 الی 50 کیلو متراست . با بالا رفتن ارتفاع درست بر عکس طبقه قبلی گرم تر میشود .در محدوده  بالائی این طبقه لایه  معروف ازنوسفر قرار دارد.لایه معروف یا به عبارتی معروف ترین طبقه جو زمین  لایه ازن است .اشعه UV  که به زمین میرسد توسط این لایه جذب وبصورت گرما در آن پخش میشود .قطر این لایه حدود 20 الی 45 کیلومتر است در این لایه ملکول های ازن O3 تولید میشوند   که از عجایب خلقت است . در اثربرخورد اشعه پر انرژی UV با ملکول های اکسیژن آنرا تبدیل به اتم و اتم ها به ملکول ازن تبدیل می  شوند .لایه ازن حفاظی مطمئن برای فیلتر اشعه UV  است (.وَجَعَلْنَا السَّمَاء سَقْفًا مَّحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آيَاتِهَا مُعْرِضُونَ ) به علاوه پدیده آسمان آبی که توسط ژئو فیزیک دان آمریکائی ادوارد هولبورت در سال 1952 کشف شد ازمظاهر لایه ازن است .نقش حفاظتی ازن از حیات در زمین آنقدر برجسته است که دانشمندان زیست شناس عقیده دارند زندگی بر روی زمین بدون این لایه امکان پذیر نیست ..درجه حرارت ازمنهای 80 درجه اول لایه تراپوسفر تا بالای آن به صفر میرسد .موضوع جالب توجه این که این لایه در حقیقت دو لایه است.چرا لایه ازن را در این طبقه ادغام کرده اند به این دلیل است که طبقه بندی بر اساس درجه حرارت است نه عملکرد مهم لایه ها.ولی در قرآن با توجه به اشاره به قرار دادن امر خود د رهر طبقه عملکرد لایه مد نظر است .

3 – مزوسفر

ارتفاع 50 الی 85 کیلو متر .در این لایه ذرات غبار کیهانی وخورده سنگها ی کوچک که از فیلتر طبقات بالائی گذشته اند ذوب میشوند که از زمین بصورت پولک های درخشان دیده میشوند .ملکول ازن در این لایه بندرت یافت میشود .حرارت در این طبقه کاهش می یابد تا به حدود منهای صد هم میرسد باز عکس لایه قبلی.درلایه  سردترین لایه  های جوقراردارد. جرم هوا در این جا یک هزارم جرم هوا در مجاور سطح دریا است .در فاصله 80 کیلو متری یعنی بالای این لایه ابر های درخشان شب بوجود می آیند.ما میتوا نیم هنگامی غروب خورشید آن را تماشا کنیم .

4 – ترموسفر

ارتفاع 85 الی 500 کیلومتر .در این محدوده است که ایستگاه بین المللی فضائی ISS  ودر ارتفاع 350 کیلومتری زمین قرار دارد  .هوا بسیار رقیق وفاصله بین ملکول های هوابه چندین هزار متر میرسد .حرارت تا 1700 درجه سلسیوس میرسد . باز عکس لایه قبلی حرارت بالا میرود  و ذرات گازی با سرعت خارق العاده ای حرکت میکنند که باعث گرمای شدید میشوند .ولی از آنجائیکه با هم فاصله زیاد دارند تبادل انرژی بین آنها صورت نمی گیرد .

5 – اگزوسفر

ارتفاع 500 الی10000 کیلومتر ، با افزایش ارتفاع نیروی گرانش زمین کاهش می یابد  بطوریکه ملکول های گازی به فضا پرتاب میشوند  .

این تقسیم بندی براساس درجه حرارت است با احتساب لایه ازن درطبقه استراتوسفرولایه مگنوتوسفر که بیرون از آخرین لایه یعنی اگزوسفر قراردارد وکره زمین را در برابرباد های خورشیدی و اشعه ماورائ بنفش محافظت میکنند که ازنظرعملکرد حفاظتی فوق العاده مهم است (واحتمالا قرآن سقف محفوظ را هردولایه که حفاظت کره زمین را بعهده دارند میدند ) مجموعا هفت لایه میشوند .تقسیم بندی دیگری براساس ویژگی های الکترومغناطیس صورت گرفته است . یونسفر قسمتی ازلایه بالائی جو زمین است از ارتفاع حدود 70 الی 800 متر که به سه قسمت D، E, F تقسیم میشود  که در هر قسمت آن یونیزاسیون ملکول های جوی انجام میشود .خود لایه یونسفراز پایان طبقه مزوسفر یعنی ازارتفاع 85 کیلومتری شروع میشود .ازارتفاع 100 کیلومتر به بالا اختلاط ملکول های هوا دیگر بصورت هموگن نیست وناهمگون است جذب اشعه های جوی که باعث یونیزیره شدن ملکول گاز ها میشود از این مرحله شروع میشود .با این حساب  سه لایه تروپوسفر ،استراتوسفر ومزوسفر وبعد یونوسفرکه خود سه لایه را تشکیل میدهد( از حدود 100کیلومنر تا800 کیلو متر) ومگنوتوسفر بازهم هفت لایه میشود .به علاوه هفت لایه ای که خداوند متعال عنوان کرده سند یت برتری داردکه خود خالق آنهاست .

اللّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ الأَمْرَ يُفَصِّلُ الآيَاتِ لَعَلَّكُم بِلِقَاء رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ –رعد 2

 خدا  كسى است كه آسمانها را بدون ستونهايى که دیده شوند برافراشت وسپس برعرش استيلا يافت و خورشيد و ماه را به فرمان خود در آورد  هر كدام براى مدتى معين به حرکت خود ادامه مى‏دهند وخدا در كار خلقت تدبير مى‏كند و نشانه های خود رااین چنین بیان میکند پس  دیدار با خدا را یقین داشته باشید . هوا وزن دارد وسنگین است .هرمترمکعب هوا برابر یک بطری یک لیتری آب  وزن دارد و کل هوای جو چیزی نزدیک به5130 میلیارد تن وزن دارد واین وزن عظیم بدون هیچ گونه ستونی پا بر جاست .وخدا یک همچوآسمانی را وسعت داد و ثبیت کرد .یک طبقه بود و آن را هفت طبقه کرد .این آیه مربوط میشود به بعد از ثم الستوی علی السمائ اول خلقت  حیات و پس از ایجاد آن به مدیریت و تدبیر آن پرداخت و دقیقابرمیگردد به زمان 3/5 میلیارد سال پیش وحدود یک میلیارد سال پس از جدا شدن زمین از ابر خورشیدی .عمر زمین و خورشید تقریبا برابر است .همانطور که زمین شکل میگرفت وماه هم بدنبال زمین وهمراه اوشکل گرفت و خورشید جرم عظیم خود را سرو سامان داد ونیروی گرانش آن پدید آمد .وپس از حدود یک میلیارد سال طول کشید .تا خورشید وزمین بر مدار تازه خلقت یافته خود قرار گیرند .بعبارتی تثبیت شوند و سخر الشمس والقمر اتفاق بیافتد یعنی آن دو بر مدارشان جای بگیرند وبدون هیچ تغییر دیگری ثابت و پایدار باقی بمانند تا زمان معین به حرکت ادامه دهند و سپس مجددا همه کیهان به احدیت می پیوندد.آن زمان قیامت  آغاز وانسان به ملاقات خداوند نائل میشود. چرا خداوند متعال روی خورشید و ماه اینهمه تآکید میکند ومگر ستارگان دیگر نیستند .چرا نمی فرماید ستارگان دیگر را تسخیر کرد . جواب سئوال ها کاملا روشن است چون موضوع مهم آفرینش حیات است و نقش خورشید و ماه در آن. همه هفت آسمان وزمین برای تداوم حیات است .   

 

سید محمد تقوی اهرمی-مهر ماه 1393-ویرایش جدید اسفند 1395

 

 (1Ernst Mayer, Evolution ,Spektrum der Wissenschaft,verstandliche Forschung, deutsche Ausgaben vonScientific American 1980 

(2Reinhard w.Kaplan: Der Sprung derLebens dtv wissenschaftliche Reihe 1978

 

 

 

 

  

  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت