ویژگی ها

سوره توحید و تاویل علمی آن


مقدمه نوشتار


سوره توحید اعجاز علمی قرآن است. دلیل برابری ثواب سه بار خواندن این سوره با قر ائت تمام قرآن در فهم علمی آن نهفته است. شناخت خداوند و سوق دادن مکرر ذهن به واقعیت عقلی وعلمی آن به اندازه قرائت تمام قرآن ارزش معنوی دارد. سوره توحید و تمامی آیات آن از جمله آیات متشابه علمی هستند و پیوند نا گسستنی با یکدیگر دارند. کلمات کلیدی احد، صمد و مفهوم بسیط بودن ذات باریتعالی اشاره به واقعه بسیار مهم علمی ابداع جهان مادی است از نور ذات خداوند که  نورعلی النور و یا به عبارتی انرژی ناب است که ارتباط مستقیم با وحدانیت خداوند دارد.

فلاسفه و عارفان هر کدام به فراخورعلم  و دانائی خود از دیدگاه ادبی و فلسفه کلامی سعی کرده اند معانی آنها بیرون آورند ولی تا کنون کسی به مفاهیم علمی آیات سوره توحید توجه نکرده است. در حقیقت مفسرین و فلاسفه تفسیر این سوره را ارائه داده اند و به ظاهر کلمات نگریسته اند ولی تاویل آن تا کنون صورت نگرفته است. نقل قولی از آیت الله مظاهری در مقاله انس با قرآن داشته باشیم که راهگشا است و مطلب مهمی اشاره فرموده اند "

نقل میکنند ابن عربی که در قرن هفتم هجری می زیسته در زمان خود گفته ، تا کنون هفتصد تفسیر بر قرآن نوشته شده است اما هنوز قرآن بکر است. امام خمینی (ره) می فرمود از زمان ابن عربی تا عصر حاضر تعداد تفاسیر دو برابر شده و تا کنون کسی نتوانسته عمق آن (مفاهیم عالیه کلمات قرآن ) را بفهمد. سخنان حقی گفته شده و دلیل آن هم این است که زبان علمی قرآن که در آیات متشابه نهفته را نمی فهمیم. همه مفسران از روی هم مطالب را کپی برداری میکنند و همه تکرار مکررات هستند که نسل اندر نسل عین آن و بدون تغییر منتقل شده است. منابع تفاسیر نظر گذشتگان است و به  آیات قرآن توجه نمیکنند، ما عادت کرده ایم با دید تصورات ذهنی و تفاسیر گذشتکان و بدون تفکر و تعقل در آیات متشابه قرآن را مطالعه کنیم. خداوند در قرآن برای اثبات خود تمامی مثل ها را از مشهودات قابل رویت برای انسان انتخاب کرده است. خداوند در هیچ جای قرآن به ماورائ جهان مادی اشاره نکرده است تنها به کلمه عالم غیب و در مواردی عالم الغیب و الشهاده اشاره شده که بحث جدا گانه ای میطلبد. قیامت هم ادامه همین جهان مادی است و ارتباطی با عالم ماورائ مادی ندارد.

دیدگاه وجهان بینی قرآن

قرآن دارای یک دیدگاه  و یا جهان بینی خاصی است تا آنرا کشف نکنیم فهم قرآن برای ما دشوار است. از آنجائیکه گذشتگان مبنای تفاسیر را بر اساس دیدگاه علمی زمان خود بنا نهاده اند، تناقضات فراوانی در آیات متشابه قرآن دیده میشود. قرآن تعینات مادی و مظاهر طبیعت را هم آیات خود میداند و مرتبا توصیه میفرماید از آنها بدون فکر کردن و تعقل رد نشوید، در آنها دلائل وجود خداوند را بیرون بیاورید. قبل از ورود به تاویل سوره توحید روایتی مهم از حضرت امام زین العابدین علی ابن الحسین(ع) نقل میگردد.

از حضرت در باره سوره توحید پرسیدند فرمود. " فرمود: ان الله عزّوجلّ علم انه یکون فى آخرالزمان اقوام متعمِّقون فأنزل الله عزّوجلّ (قل هو الله احد الله الصمد) والآیات من سورة الحدید الى قوله (وهوعلیم بذات الصدور) فمن رام وراء هنالک هلک. (1


خداى عزّوجلّ مى دانست که درآخرالزمان گروه هایى متعمِّق خواهند بود، پس خداى عزّوجلّ (قل هو الله احد الله الصمد) و آن آیاتی از سوره حدید تا قول خداوند (و هو علیم بذات الصدور) را فرو فرستاد. پس هرکس فرا تر از آن را قصد کند، هلاک مى شود. در این روایت متعمق اقوامی هستند که بر اساس دانائی و علم فکر میکنند (دانشمندان فیزیک و علوم تجربی معاصر که راز جهان خلقت را کشف میکنند ). دقت فرمائید آیات اول سوره حدید تا آیه 4 تمامی درباره خلقت کیهان است و جالب است که سوره توحید هم ریشه در پیدایش جهان مادی از صفات ذاتی خداوند دارد. برای بهتر فهمیدن آنها نیاز به علم روز است پیشرفت علم مفاهیم کلمات متشابه را عیان میکند. به آیات 1 الی 6 سوره حدید توجه فرمائید.


سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ-1
لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يُحْيِي وَيُمِيتُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ-2
هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ-3
هُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ-4
لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الأمُورُ-5
يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَهُوَ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ-6


معانی هو الاول و هو الاخر و الظاهر و الباطن و هو بکل شئ علیم در آیات فوق حکایت از ابتدای ابداع تا انتهای جهان مادی که منظور پایان عمر آن و هر چه که به ظاهر آن مربوط است و هر چه که به باطن آن بر میگردد (منظورغایب عالم مشهودات که در علم شیمی و پیوند های ماده وعلم کوانتوم نهفته است و مربوط به چگونگی مدیریت و هدایت جهان مادی با نور هدایتی است الله نور السموات و الارض میشود) و علم او به تمامی جهان مادی سیطره دارد. کل شیئ تمامی جهان مادی منظور است. در این 6 آیه دنیائی از مفاهیم علمی نهفته است. سموات و الارض به دو مفهوم کیهان و هفت جو زمین و زمین که حیات در آن قرار دارد و پدیده شب و روز که مظاهر مادی آن هستند اشاره دارد.


قرآن برای تمامی نسل ها نازل شده و از کلمات خاص و حساب شده استفاده کرده و در قالب تمثیل ها ودر آیات متشابه بیان شده تا در زمان خود مفاهیم واقعی آنها برای انسان روشن شود و به حقانیت خداوند ایمان بیاورند. علم امروزی در اوج شکوفائی خود است و تلاش انسان که به فرموده قرآن انسان چیزی جز تلاش و کوشش نیست. لیس الانسان الا ما سعی در دو قرن معاصر خود را نشان داد. امروزه ادله علمی و تجربی برای قبول یک واقعیت به عنوان ابزار سنجش بکار گرفته میشود. دوره بازی با کلمات و به کار گرفتن ابزار ادبیات برای فهم آیات بسر آمده البته قابل تحسین است ولی دردی برای فهم و درک این آیات دوا نمی کند.

کلماتی کلیدی در خلقت کیهان، خلقت حیات، هفت آسمان، و نشانه های طبیعی که در معرض دید انسان ها است در محافل علمی مطرح است و خداوند از این کلمات در این عصر برای حقانیت خود به انسان در قرآن استفاده کرده است. هدف خداوند آزمایش انسان است، انسان باید با تفکر و تعقل و تدبر در آیات به حقانیت وجود خداوند متعال برسد و این انسان ها برای خداوند با ارزش هستند و نتیجه خلقت خود را میخواهد انتخاب کند و حتما برنامه تدوین شده در کار است و خداوند انسان را عبث نیافریده است و اگر می خواست بفرموده خود انسان های با ایمان و صالحی را در زمین میآفرید.

حال چرا سوره توحید ریشه در پیدایش کیهان دارد به دو مقاله خلقت کیهان از هیچ نظر علوم طبیعی و قران و خلقت کیهان از احد یت و صمدیت آغاز شد مراجعه فرمائید (روی عناوین کلیک فرمائید) در این زمینه مفصلا شرح داده شده است. در این نوشتار از دید تاویل به آیات نگاه میکنیم.


بسیاری از کلمات کلیدی علمی در صدر اسلام وجود نداشتند و در دو قرن اخیر در ادبیات علوم تجربی وارد شده اند و خداوند میدانسته که این کلمات کلیدی در مباحث داغ فیزیک و زیست شناسی و زمین شناسی موضوع بحث مهم در سر نوشت خلقت کیهان، حیات و انسان قرار میگیرند. مانند احدیت، احد، صمدیت، فشردگی، بسیط و مرکب. ایجاد از هیچ، انبساط کیهان، خلق کیهان در شش دوره. چرا خداوند دقیقا این کلمات را که فیزیک دانان در دو قرن اخیر وارد مباحث علم کردند را انتخاب کرده است. عصر شکوفائی علم اعتقادات مذهبی و حقانیت وجود خداوند با ادله و ابزار علمی مورد نظر دانشمندان است و اکثرا به همین دلیل چندان اعتقادی به ماورائ جهان مادی و خداوند ندارند. بنابراین آیات متشابه دقیقا به این کلمات کلیدی اشاره کرده است تا انسان های عصر شکوفائی علم را به حقانیت خداوند برساند و به عبارتی جهت اتمام حجت به انسانها است. چه برنامه ای برای انسان ها دارد نمیدانیم ولی فرموده ما انسان راعبث نیافریدیم.

علم فیزیک و مفهوم احدیت و صمدیت

حدود 15 میلیارد سال قبل کیهان از نقطه ای کاملا فشرده و چگال که مختصات توپری در آن حاکم بود ایجاد شد. این نقطه را که دانشمندان فیزیک نقطه ای مینامند که هنوز ماده، زمان و مکان وجود نداشت به عبارتی نقطه ای که معادلات ریاضی در آن اعتبار خود را از دست میدهند و تمامی انرژی جهان مادی درآن نقطه فشرده شده است که آن را زینگولاریته کیهانی نامیدند. زینگولاریته به زبان علمی و انگلیسی است، به فارسی میشود تکینگی و به عربی میشود احدیت.

چرا علم دقیقا این کلام را که قرآن در1400 سال قبل از آن نامبرده شده و توصیف صفت ذاتی خداوند است را انتخاب کرد. تنها میتوانیم بگوئیم اعجاز قرآن است. حال چه رابطه ای احدیت با صمدیت دارد که خداوند فرمود بگو خدا احد است و خدا صمد است. قل هو الله احد الله الصمد. صمد معانی متفاوتی دارد .یکی از مهمتریت معنی آن توپری است، ماده تو خالی است و انرژی ناب که در ابتدای کیهان و در محدوده پلانک حاکم بود فوق العاده فشرده و توپر بود. بنابراین در احدیت صمدیت هم حاکم بود. احدیت و صمدیت صفات ذاتی خداوند است و جهان مادی از عالم غیب یعنی عالم ماورائ مادی که احدیت است از فشردگی و از نور ناب یا به زبان علمی انرژی ناب حادث میشود. بدیع السموات والارض خداوند ابداع کننده کیهان از هیچ. ابداع یعنی از عدم یا از هیچ حادث شدن.

احدیت جائی است که ماده و تعینات مادی از اعتبار می افتند یعنی ماهیت خود را از دست میدهند و به انرژی ناب تبدیل میشوند. صفت ذاتی بودن خداوند به این معنی نیست که خداوند ماهیت توپری دارد بلکه توپری از صفات ذاتی او حادث میشود. در قرآن آیه دیگری داریم که این موضوع را ثابت میکند. نور ذاتی خداوند صمد است و فشرده. وقتی حضرت موسی به خداوند فرمود خدا یا برای لتطمئن قلبی خودت را به من نشان بده تو را ببینم؟ خداوند فرمود تو نمی توانی مرا ببینی بر کوه مقابل نظر کن سپس نوری از ذات باریتعالی بر کوه جلوه نمود و کوه دیگر بر جای خود نبود و از هیبت آن نور پودر و خرد شد. یعنی نور ذات خدا چنان فشرده و صمد بود که  کوه در برابر آن تاب نیاورد. دانشمندان فیزیک محاسبه نموده اند که هر لیتر کیهان در ابتدای انبساط آن میلیارد ها برابر یک لیتر آب چگال تر یا سنگین تر بوده است یعنی دارای وزن میلیون ها تن است که اگر بر قله اورست اصابت کند آن را پودر میکند. این عبارت از دانشمندان فیزیک نقل کردم.

عجیب است که خداوند در قالب تمثیلی در گفتگو با حضرت موسی (ع) قبل از دانشمندان فیزیک آن را مطرح کرده است بنابراین موضوع احد و صمد و آیه بعد که در تمثیل لم یلد ولم یولد بیان شده، بسیط بودن خود را مطرح کرده که باز هم با احدیت وصمدیت پیوند ناگسستنی دارد. آیه آخر مطلب بسیار علمی را بیان میکند و میفرماید احد در جهان مادی فراوان است البته به همان مفهوم فشردگی مانند سیاه چاله ها که ماده در آن محو و نابود میشود و به احدیت میپیوندند. اینها همه احد هستند ولی هیچ احدی مانند احد ذات باریتعالی نیست.

ولم یکن له کفوا احد. سیاهچاله ها سوراخ هائی هستند در سراسر کیهان که به ماورائ جهان مادی و یا محدوده احدیت ارتیاط پیدا میکنند. انا لله وانا الیه راجعون ما از خدا نشات گرفتیم و به خدا هم باز میگردیم. دلیل اینکه سوره قل هو الله احد را سوره توحید نامیده اند این است که همه کل شیئ از وحدانیت خدا نشات گرفته و به وحدانیت خدا نیز برمیگردند. همه چیز از خدا آغاز شد وبه خدا ختم میشود هو الاول والآخر. بر اساس جهان بینی قرآن آغاز خلقت انسان از ابتدای انبساط کیهان بوده که خلق ماده صورت گرفته به مقاله بررسی انبساط کیهان از نظر علم و قرآن مراجعه فرمائید.

برگشت به خدا یعنی برگشت کیهان به اول مره یا ابتدای زمانی که کیهان دارد منبسط میشود. قیامت بعد از برچیده شدن کیهان است و خداوند اطلاعات ما را ذخیره شده نزد خود دارد، مقالات زیر در باره اشاره قرآن به سیاه چاله ها و اهمیت آن در جهان مادی و نزول وحی به پیامبر گرامی اسلام (ص) با شیوه فیزیک کوانتوم از احدیت به محل اسقرار حضرت مشروح بیان شده که با این مقاله از نظر محتوا ارتباط دارند مطالعه آنها به علاقمندان توصیه میشود. سید محمد تقوی اهرمی اسفند 1397.


کلمات خنس و کنس در قرآن و واقعیت عینی وحی
مواقع النجوم وارتباط آن با وحی
فیزیک وشیوه نزول وحی در قرآن

 


1- کتاب توحید ص283 روایتی از امام سجاد (ع)

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لیست آخرین مقاله های اضافه شده

امارگیر سایت