قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ قَدِيرٌ

در زمین گردش کنید و بنگرید خداوند چگونه حیات را آفرید. بر اساس آخرین یافته های علم زیست شناسی پایه و اساس حیات از حما مسنون آغاز شد، توده نرم سیاه چسبنده بر روی سفال داغ و پخته ،ماکرو مولکول های آلی زنجیره ای حامل کد های ژنتیکی . زیبا ترین و پر مفهوم ترین کلمه از مشهودات حیات و این نقطه آغاز تکامل حیات است. هدف این سایت آشنائی بیشتر با قرآن مجید و نگاه به آن با دید و عینک علوم طبیعی و فیزیک است و شفاف کردن موضوعات خلقت کیهان در شش روز ، زمین در دو روز و مفهوم هفت آسمان و خلقت آن در دو روز و اقوات در چهار روز از دیدگاه قرآن و مقایسه آنها با آخرین نظریه های علمی است. موضوع مرگ و حیات، قیامت از دید علم فیزیک و قرآن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. مقالاتی در این زمینه تقدیم باز دید کنند گان سایت می گردد به علاوه بر اساس کیف بدأ الخلق شما را با بند پایان و حشرات ایران و عجایب خلقت آن اشنا می کنیم و سایت حشرات ایران تنها سایت حشره شناسی با متنوع ترین انواع گونه های راسته بند پایان در خاور میانه با حدود 20000 عکس دست اول و تصویر برداری شده توسط اینجانب که همه آیاتی از خداوند متعال در حیات زمین هستند. آدرس سایت حشرات ایران .insectsofiran.com

CopyRight © سید محمد تقوی اهرمی.

برای آشنائی با رزومه اینجانب اینجا کلیک کنید.

اینستاگرام     hammanmasnun@

s.m.taghaviahrami94[@]gmail.com

آفرینش انسان از نطفه از نظر علم و قرآن

مقدمه نوشتار

این نوشتار نا خواسته به سرانجامی طولانی تبدیل گشت و احتمال دارد از حوصله مطالعه خارج شود. بحث مفصلی است که از خواننده محترم  پوزش میطلبم و انشاء الله با صبرو تحمل آن را به پایان ببرید. مطالب مهم و برای اولین بار در مفاهیم آیات متشابه در خلقت انسان مطرح میشود و دقیقا بر علم زیست شناسی تطابق دارد. مباحثی که اکنون در علم زیست شناسی و تکامل به عنوان کلمات کلیدی مطرح است را خداوند متعال در قالب تمثیل برای ما انسان های قرن شکوفائی علم بیان فرموده که میتواند برای دانشمندان این علوم جذاب باشد  که سالیان دراز در پس پرده تصورات ذهنی و تحجر پنهان  مانده است. امروزه بیوشیمیست ها در زمینه چگونگی پیدایش حیات  در کره زمین سعی میکنند با ارائه نظرات جدید معمای بزرگ  ناشناخته را به کمک بررسی های علمی حل نمایند  الکساندر ایوانف اوپارین دانشمند زیست شناس معروف روسی اولین ماتریالیست بود که با بررسی ها و نظرات علمی خود در سال 1946 سعی نمود مسئله پیدایش حیات در زمین را وارد  حوزه علم  نماید. نظرات وی بیشتر جنبه ماتریالیستی و ضد فلسفه  آفرینش توسط  قدرت مافوق طبیعت است. مرکز ثقل  نظریه او که  تمامی فعالیت های علمی او را در این راستا شامل میشد، چگونگی پیدایش اولین سلول زنده ازمیان طبیعت و بر اساس روش های علمی یا قوانین طبیعت است. مهمترین نکات این نظریه عبارتند از:


1- حیات مانند سایر پدیده های طبیعی از طبیعت مادی است بعبارتی از ماده بی جان منشاء گرفته است و هیچ نیروی معنوی که با ماده همخوانی ندارد و از طریق ماده قابل فهم نیست در آن دخالتی ندارد. منظور خود  بخود و اتفاقی و تصادفی در طبیعت ایجاد شده است.
2-حیات زمانی میتواند ایجاد شود که از نقطه ای مادی شروع و به  حرکت خود به جلو و یا بسمت پدیده پیشرفته تر ادامه دهد. حیات نمیتواند بدون مقدمه و ناگهانی ایجاد شود. اصطلاحا  دوره تکامل را باید طی کند.
3-در یک زمان مشخص از دوره پیدایش زمین  می بایستی مواد اولیه طبیعی ساختار حیات در شرایط لازم ایجاد شود مانند کربن، آب، آمونیاک و غیره و به مقدار فراوان، مواد اولیه سلول زنده اولیه


پایه و اساس نظریه های پیدایش حیات در کره زمین براساس نظریه او شکل گرفت و وارد  حوزه علم و بررسی قرار گرفت. 

چگونگی پیدایش نظریه های  پیدایش حیات


معروف ترین دانشمندان زیست شناسی درباره نظریه اوپارین مطالب زیر را  بیان داشتند و من میخواهیم در پایان از این نظرات مطلب خودم را در اثبات نظریه قرآن بیان کنم. باید  اذعان کنیم که آزمایشات و بررسی های علمی انجام شده بسیاری مورد  تائید علم قرار گرفته است. البته در موضوع خاص مورد بررسی.


S.E.Bresler از موسسه فیزیک هسته ای و آکادمی دانشمندان روس در آن زمان اظهار داشت جهش های ناگهانی می تواند مهمترین نیروی پیش برنده  تکامل باشد و این بویژه در زمان پیش بیولوژیکی ایجاد سلول حیات اتفاق افتاده باشد. ماده بیجان در دوره هایی و یا دوره ای باعث به وجود آمدن ماده جان دارشد.

    
Dean H, Kenyon  از انستیتو سلول و مولکولار بیولوژی دانشگاه سانفرانسیسکو آمریکا نظر داد که اوپارین  چهارچوب تئوری پیدایش حیات که بر پایه آزمایشات علمی استوار بود را ارائه داد. نظرات او بر پایه تئوری داروین بنا شده که بخصوص درباره زمان پیش بیولوژی  نیاز به بررسی بیشتری دارد (نظریه داروین بیشتر زمان خیلی کمتر از یک میلیارد سال تا کنون را شامل میشود. پدیده حیات مسائل بسیار پیچیدهای دارد که با تئوری تکامل داروین همخوانی ندارد. به ویژه  پیدایش و مکانسیم تشکیل DNA).

 
John Keosian  از لابراتواریوم  بیولوگی دریایی در وید هول آمریکا  می گوید قبلا باور عمومی براین بود که پیدایش حیات هیچ وقت با آزمایشات طبیعی قابل شرح دادن نیست به دو دلیل یکی اینکه فقط موجود زنده می تواند ترکیب آلی بسازد و در ثانی پیدایش خود به خودی حیات با آزمایشات  امکان پذیر نیست (آزمایشات ردیس تا پاستور). اولین مورد آزمایشات میلر اوپارین را ذوق زده کرد. اما آزمایشات بعدی به دلیل مشاهده تناقضات فراوان از جمله پیدایش دو نوع ایزومر آلفا و بتا از هر مولکول آلی در کنار هم  تاکنون نتوانسته اند  تایید علمی بگیرند. آزمایش میلر و اوری به عنوان اولین تلاش برای دستیابی به راز حیات از اهمیت ویژه ای برخودار است. آزمایشات متعددی برای رسیدن به نقطه آغازین حیات توسط دانشمندان تا  کنون انجام شده و تا اندازه ای به چهارچوبی مشترک و مورد تائید  علم دست یافته اند. اما نکات لاینحل زیادی پیش پای دانشمندان قرار دارد. از آنجائی که  آغازحیات  در زمانی صورت گرفته که پوسته خارجی زمین دستخوش تغییرات بسیاری شده است. دسترسی به سنگواره و فسیل از آن زمان امکان پذیر نمی باشد.

سئوال اصلی در مبداء حیات برای دانشمندان بروز این حادثه بر اساس ضرورت و برنامه ریزی از پیش تدوین شده آفریدگاری توانا بوده یا پیدایش حیات اتفاقی و بی برنامه  خاصی صورت گرفته  است. در روی زمین بوده و یا از فضا به  زمین انتقال یافته. حیات امری طبیعی بوده و یا حادثه ای ماوراء طبیعی و از خارج از محدوده  ماده صورت گرفته است.

نکات کلیدی این سئوالات را قرآن مجید دقیقا پاسخ میدهد و فراتر از علم امروزی  موضوع  حیات را اعلام کرده است که متاسفانه با تسلط  بینش و افکار قدیمی بر آیات پیدایش حیات، نظرات علمی قرآن همچنان در هاله ای از ابهام که ساخته و پرداخته ذهنیت متحجرانه خود ما است پنهان شده است. امروزه بیوشیمیست ها از قبیل  راینهارد کاپلان، دی کرسان و ارنست مایر و بسیاری دیگر موضوع آغاز حیات را وارد بحث ها و تجسس های علمی کرده اند

 چگونه از ماده بی جان حیات پدید آمد و چه عوامل مهم و کلیدی دست اندر کار پیدایش حیات  بوده اند.اخیرا پروفسور کاپلان زیست شناس معروف آلمانی عنوان کرده است که آغاز حیات از نطفه بوده است. نطفه ای که خود بخود و بدون دخالت پدیده نر و ماده قابلیت تکثیر پذیری را بدست آورده و این سرآغاز پیدایش حیات بوده است.

قران دراین ارتباط میفرماید- أَلَمْ يَكُ نُطْفَةً مِنْ مَنِيٍّ يُمْنی- آیا انسان نطفه تقدیری نبود که مقدر می شود. آیا انسان نطفه تحت برنامه ریزی و نرم افزاری الهی (تقدیر الهی) نبود که مقدر می شود(به بارمی نشیند)چقدر زیبا و پر مفهوم یکی از معانی منی تقدیراست. یمنی آینده در گذشته است و حکایت از فاصله زمانی بین منی و یمنی است. منی نطفه  تقدیر که یمنی میشود. معنای دیگر هم دارد مرگ، قضا و قدر، آرزو و در زبان عربی آب مرد هم اصطلاحا منی گویند. مدت های مدیدی است که تمامی معانی دیگر کنار گذاشته شده و به معنی آب مرد چسبیده ایم و به رحم زن  وصلش کرده ایم آیا با خود  فکر نکرده ایم که آب مرد به تنهائی نمیتواند نقش اساسی در ایجاد نطفه داشته باشد. آیا خداوند متعال که علم مطلق است آب مرد را  اساس خلقت انسان میداند و زن را  قرار مکین  میداند. الم یک نطفه من منی یمنی. به علاوه صحبت از خلق کردن اولیه است. معنی خلق یعنی ایجاد برای اولین بار از چیز دیگر و آن چیزی که خلق می شود قبلا وجود نداشته است. به نظر اینجانب در هیچ جای قرآن هنگام صحبت از نطفه از آب مرد و رحم زن اشاره ای نشده و این از تصورات ذهنی ما است. بهتر است با این دید هم آیات را بررسی کنیم شاید  زوایای تاریک آن روشن شود. اگرچه نظرات علمای عظام مهم است این یک پیشنهاد تعبیری است بر پایه آخرین  نظریه علمی  انشاء الله  مورد توجه آن بزرگواران قرار گیرد و خدمت ارزنده و ثوابی برای بانی این تغییرات ذهنی بر این قبیل آیات نصیب آنها شود. آیات متعددی در قرآن وجود دارد که منی به مفهوم آرزو یا  برنامه ذهنی است مانند این آیه ام للاانـسـان مـا  تـمـنى-نجم 24. آیا برای انسان چنین قدرتی در نظر گرفته شده که آرزوهایش را جامه عمل بپوشاند. منی تقدیرالهی است و تقدیر الهی هم به معنی  برنامه ریزی از پیش تدوین شده الهی است خداوند متعال برای خلقت انسان برنامه تدوین شده قبلی داشته و از این جهت میفرماید


قُتِلَ الْانسَانُ مَا أَكْفَرَهُ مِنْ أَىّ‏ِ شىَ‏ْءٍ خَلَقَهُ مِن نُّطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَه ثمُ‏َّ أَمَاتَهُ فَأَقْبرَهُ  17- 12 سوره عبس 

"مرگ بر انسان باد چه چیز او را کافر ساخت (چرا  ناسپاس و پوشاننده حقیقت است) از چه چیزی خلق شد از نطفه خلق شد و سپس او را در چهارچوب  تقدیر الهی قرارداد و راه  تکامل و انسان  شدن او را هموار ساخت  و مرگ سرنوشت او است که او را میمیراند و محو میکند .( قبر محل محو شدن آثار مادی انسان است تا روز قیامت )" و آیه دیگر را  مرور می کنیم .

هل أَتىَ‏ عَلىَ الْانسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيً مَّذْكُورًا إِنَّا خَلَقْنَا الْانسَانَ– مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعَا بَصِيرًا إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَ إِمَّا كَفُورًا سوره  دهر1الی 3

"آیا بر انسان در بین دوران زمانی نگذشت که چیز قابل ذکری نبود(لم یکن شیی جزء سرنوشت تکاملی او از نقطه آغاز بدا خلق الانسان ا ست –بود ولی قابل ذکر نبود آنهم در دنیای مادی) بدرستی که ما انسان را از نطفه  مختلط بدون نر و مادینگی- سلول اولیه حیات که خود بخود تکثیر میشد –نطفه ای که در معرض برنامه ریزی خلقت قرار گرفته بود –نبتلیه- مبتلا به گذراندن برنامه ریزی خلقت بود واین نطفه را (تا آنجا تکامل دادیم که در آن حس) شنوائی وبینائی قراردادیم و راهش را هموار کردیم ولی او شکر گذار است یا ناسپاس" ( باید خود را نشان دهد )

برای روشن شدن معنی منی به عنوان طرح ریزی درذهن یا آرزو رجوع میکنیم به آیه-

وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِكَ مِن رَّسُولٍ وَلَا نَبِيٍّ إِلَّا إِذَا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّيْطَانُ فِي أُمْنِيَّتِهِ فَيَنسَخُ اللَّهُ مَا يُلْقِي الشَّيْطَانُ ثُمَّ يُحْكِمُ اللَّهُ آيَاتِهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ –حج 52 –

"ما قبل از تو(ای پیامبر گرامی)هیچ رسول و یا نبئی نفرستادیم مگر اینکه شیطان هنگامی که آنها آیات الهی را با آرزو هائی که در ذهن داشتند مطابقت می دادند ، شیطان در امنیه آنها (در آرزوها و تصورات ذهنی آنها) دخالت میکرد و خداوند آن القائات شیطانی را از ذهن آنها پاک میکرد و بدین طریق آیات خود را محکم و تثبیت میکرد که خداوند عالم حکیم است ". 

تمنی و امنیته و منی همه از یک مقوله هستند به معنی برنامه ریزی طرح شده در ذهن که همان آرزو است. خداوند متعال در آیه7 سوره سجده میفرماید.

الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طین-

خداوند تمامی چیز ها را در زمین به بهترین وجه خلق کرد ( ماده را در زمین اولیه طوری آراست تا شرایط را برای خلقت انسان آماده کند و سپس خلقت انسان را ازطین یعنی خاک یا ماده بی جان آغاز کرد. تراب، طین، همه معنی ماده بی جان را میدهد. خداوند حیات را از ماده بی جان آفرید ودردرون پروسه حیات خلقت انسان را آغاز کرد و هر آغازی هم دنباله دارد پس پروسه حیات خلق الساعه نبوده. آغازبه معنی ابتدای یک دوران است . برای مفهوم دقیق تر توجه شما عزیزان را به ایه مهم حیات در قرآن جلب میکنم آیه اقوات.

براساس آخرین نظریه علمی که اخیرا دانشمندان زیست شناسی به عنوان ایراد بر نظریه سلول اولیه حیات عنوان میکنند این است که زمانی سلول اولیه حیات که همان نطفه است میتواند ادامه حیات دهد و تکثیر یابد که غذای مورد نیاز آن ها قبلا ایجاد شده باشد آنهم غذای قابل مصرف برای موجود زنده به تعبیر قرآن  قوت و جمع آن اقوات است غذای موجودات زنده  بایستی از اسید های آمینه خاص، قندها، نوکلئوتیدها و غیره  تشکیل شده باشد 

دوم قابلیت تکثیر پذیری داشته باشد و سوم در دسترس و به مقدار کافی در قرارگاه مکین یعنی در جایگاه استوار و محافظت شده وجود داشته باشد آن هم نه در رحم زن که در دل طبیعت درست زمانی که نطفه نیاز به حفاظت دارد .

ان هدیناه السبیل هموار کردن راه نطفه تکثیر پذیری اقوات یعنی دارا بودن ژن فرمان دهنده یا DNA.

حال آیه مهم علمی پیدایش حیات در زمین یا آیه اقوات را پی میگیریم . چهار دوره اقوات که هیچ ارتباطی به شش دوره خلقت کائنات ندارد و کاملا مستقل است را مرور میکنیم آیات 9 الی 12 سوره فصلت درباره  سیر تکاملی خلقت زمین است و آیه اقوات هم در درون آن قرار دارد.

قُلْ أَ إِنَّکُمْ لَتَکْفُرُونَ بِالَّذِی خَلَقَ الْأَرْضَ فِی یَوْمَیْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَاداً ذٰلِکَ رَبُّ الْعَالَمِینَ‌ (9) زمین پس از جدا شدن از  توده ابر خورشیدی در دو دوره خلق شد. این دو دوره بحث مخصوص به خود را می طلبد  که انشاء الله مستقل و جداگانه بیان می شود، دوره تکامل اتمی و دوره تکامل شیمیائی. این دو دوره براساس آیه 10 همین سوره تا پیدایش رواسی ( پوسته جامد زمین) ادامه داشته است یعنی پوسته جامد زمین، طبیعی است که پستی و بلندی های اولیه  که همه دررواسی قرار  دارند و خداوند متعال برای همین از کلمه رواسی استفاده کرده است. تا اینجا  خداوند زمین را آماده برای خلقت حیات کرده است. بنابراین رواسی در ابتدای پیدایش زمین پوسته جامد معنی میدهد و کوه های امروزی حدود 150 الی 200 میلیون سال قبل در گسترش قاره ها ایجاد شدند.

الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ –و ایه 10 سوره فصلت

وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَ بَارَکَ فِیهَا وَ قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ (10) –

و در زمین از بالای آن رواسی(پوسته جامد) را و در آن  برکت قرار داد  و در آن اقوات را در چهار دوره تقدیر کرد. باز هم  تقدیر الهی یا برنامه ریزی تدوین شده خداوند در خلقت اقوات. آن  هم درست باندازه نیاز در خواست کنندگان سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ یا موجودات تازه خلق شده ازماده بی جان. 

چند  نکته علمی و بسیار جالب در اینجا مطرح شده به گفته  خداوند متعال در آیات تفکر و تعقل  کنید. اول اقوات ریشه در بداء الخلق الانسان من طین دارد که آغاز اقوات است دوم در رواسی تازه ایجاد شده زمین در حالی که هنوز داغ است. سوم یکی از این دوره ها، احتمالا دوره آخر مهمترین حادثه  حیات آن هم تشکیل ماکرو  مولکول های آلی زنجیره ای حاوی ژن RNA ایجاد میشود. خداوند نطفه تازه تشکیل شده که امشاج است یعنی در درونش  پتا نسل  تکثیر پذیری و به هم آمیختگی را داشته  ولی فاقد DNA کامل و توارث است در این دوره خلق می شود. این نطفه که همان باکتری های کهن غیر هوازی بدون هسته و غشاء هسته ای است راه تکامل خود را می پیماید و بعد از مدت طولانی به  اولین سلول هسته دار با غشاء هسته ای و ژن کامل تبدیل می شود و خداوند آن را درون قرار مکین یعنی عشاء هسته ای محافظ  قرار میدهد. این غشاء اولیه سلولی بحث مهم علمی و تا کنون همچنان لاینحل باقی مانده است.

خلق فسوی وقدر فهدی - الَّذي خَلَقَكَ فَسَوَّاكَ فَعَدَلَكَ في‏ أَيِّ صُورَةٍ ما شاءَ رَكَّبَكَ-نحل 4

أَ كَفَرْتَ بِالَّذي خَلَقَكَ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ سَوَّاكَ رَجُلاً-انفطار7-وسوره مرسلات ایات 20 الی 23-

أَلَمْ نَخْلُقكُّم مِّن مَّاء مَّهِينٍ فَجَعَلْنَاهُ فِي قَرَارٍ مَّكِينٍ إِلَى قَدَرٍ مَّعْلُومٍ- فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ

"آیا شما را در آب کم و ناچیز نیافریدیم و آنرا در قرارگاه محکم  و استوار قرار ندادیم  تا زمان مقدر شده بر اساس تقدیر الهی و بر تقدیر و برنامه ریزی خود فائق آمدیم و چه برنامه ریزی توانائی انجام دادیم ". برای روشن شدن بحث قرار مکین و ماء مهین و زمان و کلید اصلی پیدایش حیات باید  بحث را به محافل علمی و آخرین نظریه ای ابرازی در باره پیدایش حیات بکشانیم و پس از روشن شدن موضوعات نظریه علمی قرآن را بصورت یک نوشتار کوتاه بیان کنیم. ماء مهین وماء دافق و فرق آنها از نظر علم زیست شناسی و قرآن

پیدایش غیر بیولوژیکی بیو پلیمر ها  در مرحله دوم اقوات


اکسیژن آزاد در مراحل  ایجاد  اقوات مانند سم خطرناک و در امر ایجاد حیات خلل ایجاد میکند و باعث اکسیده شدن مولکول ها میشود. برای همین منظور از محیط  دور نگه داشته میشوند. هر مقدار اکسیژن که آزاد شود  فورا جذب عناصر دیگر شده و تشکیل کانی های پوسته  خارجی زمین را میدهد. به همین دلیل است که 47 درصد پوسته جامد زمین دارای اکسیژن است. مقدار اکسیژن آزادی که  وارد جوی اولیه زمین میشد به دلیل بازی  بودن محیط  با هیدروژن  تشکیل آب  را میداد. هیدروژن عنصر غالب بود لازمه حیات در زمین نبودن اکسیژن آزاد و آب  به مقدار کم بوده است. جرقه حیات به این  دو عامل به عنوان شرایط اولیه  نیاز داشت. وقتی نطفه اولیه ایجاد شد آب فراوان مورد نیاز و حیات  ادامه تکامل خود را در آب گذراند.

مولکول های آب، متان و آمونیاک و تا اندازه ای سولفور هیدروژن مولکول های پایه حیات بودند. بیو پلیمریزاسیون از مولکول های بیو مونومرها مانند  پروتئین ها و نوکلئوتید ها و قندها به وجود می آید . یک و یا چند مولکول آب بر حسب تعداد مولکول های  مونومر ترکیب شده (بهم  وصل شده) در محیط آزاد می شود آبی دفع شونده است. به تعداد مولکول مونومر آب از بین واکنش  شیمیایی  درون سنگ  رس  دفع  می شود .این آب دافع در پروسه حیات بسیار اهمیت دارد. آنهم در بین حما مسنون و صلصال کالفخار (بین  جسم  سخت و محکم و جسم  نرم که همان  صلب و ترائب است و ماء دافق هم همان مولکول های آب دفع شده از واکنش بهم پیوستن مولکول های مونومر است) به وقوع می پیوست.

در سلول های زنده  آنزیم ها به عنوان کاتالیزاتور عمل میکنند و این  کاتالیزاتورها آب دفع شده را از محیط جذب می کند تا مولکول های بیشتری بهم بچسبند.در آغاز به  تعبیر قرآن این سفال داغ پخته (مانند سفال کوزه که در آتش آب آن گرفته و خشک میشود ) به عنوان کاتالیزاتور عمل میکند. در پروسه سنتز غیر بیولوژیکی این واکنش عملی نیست .اما براساس آزمایش های انجام شده اگر محلول آبکی رقیق  از مولکول های مونومر شامل پروتئین ها، قندها  نوکلئوتید ها ی ساده را با  قطره چکان بر روی شن داغ از نوع  کانی سیلیکات و یا خاک رس بسیار داغ  یا به عبارتی سفال پخته داغ  بچکانیم آب بخار و یک توده سیاه  چسبنده باقی میماند و مونومرها به پلیمرها  تبدیل میشوند با این روش پروتونوئید ها  تشکیل میشوند. آب کم در این شرایط  یک عامل مهم  ایجاد  مولکول ها پلیمراست و خداوند متعال برای تفهیم  نقش مهمترین عوامل پیدایش حیات از کلمات خاصی استفاده میکند  و به عبارتی خداوند با کلمات خود حقیقت را بیان میکند

مولکول های آلی  پلیمر به شکل توده  چسبناک و سیاه که متشکل از پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها است روی آنها باقی میمانند که این همان حما مسنون است که  بر روی  صلصال قرار می گیرد.  

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ سوره حجر 26. در حقیقت ما انسان را از توده سیاه و چسبنده  حما مسنون  و در سنگ رس گداخته خلق کردیم. در میتواند روی یا درون لایه های سنگ رس معنی دهد. علم زیست شناسی به این  واقعیت نزدیک شده  درون سنگ و یا روی سنگ و اینکه در درون سنگ  آب فراوان باشد یا آب کم، بحث مهم علم است. علم به اعجاز قرآن میرسد. ما همچنان دربند ذهنیات کهن خود  گرفتاریم و پرده جهل علمی و تبعیت از نظرات گذشتگان در هزارسال  قبل که مطابق علم  روز آن زمان بوده  بر واقعیت های علمی قرآن انداخته ایم.


خداوند با  کلمات خود معجزه می آفریند. این مطالب کاملا علمی و براساس آزمایشات  تجربی به  اثبات رسیده است. البته نکات کلیدی علمی و تحقیقاتی آن در کتاب پیدایش حیات از پروفسور کاپلان  ترجمه و عینا نقل گردید و بقیه  و تفسیر مطالب از اینجانب است و این کشف علمی است  از قرآن. رشته تحصیلی من هم فوق لیسانس  بیوشیمی از دانشگاه دولتی زاربروکن آلمان این مطالب کاملا علمی و براساس  آزمایشات  توسط  میکروبیولوژیست  معروف  John Desmond Bernal از پیشگامان بلورشناسی با اشعه ایکس و فعال سیاسی و عضو حزب کمونیست بریتانیا است انجام شده است. از لابلای بحث ها و نتایج آزمایشات  او تصادفی مطالب را استخراج کردم.

بعلاوه پروفسور Richard E. Dickerson در مقاله  تکامل شیمیائی آغاز حیات  در مجله علمی Evolution Spektrum der Wissenschaft-Scientific American 1986  به آزمایش ایشان اشاره کرده.

البته پروفسور برنا ل نمی دانست با آزمایش خود که به عنوان ادله ماتریالیسم آن را بیان می کرد چه خدمتی به  بیان اعجاز قرآن نموده و این خود واقعا اعجاز قرآن است. بنابراین پروتئین ها و اسید نوکلئیک  با  اتصال زنجیره ای و از دست دادن مولکول آب ایجاد شده اند که همان  ماء دافق است. این واکنش شیمیائی باید در محیطی که آب را جذب میکند صورت پذیرد. ارگانیسم های زنده  امروزی از مولکول ATP  به عنوان کاتالیزاتور استفاده می کنند که یک انیدرید تری  فسفات پایدار در آب است. در زمین اولیه این واکنش در محیط  خشک و داغ  و با حضور پلی فسفات و مشتقات  سیان هیدرید و کربودی ایمید ها صورت گرفته  فاکس و همکاران از حرارت دادن مخلوط خشک اسید های آمینه در 150 تا 200 درجه و در چند ساعت یک توده سیاه رنگ بدست آوردند که در آب به خوبی حل و پلی آمینو اسید ها  با  یک یا  دو دوجین  عضو تشکیل شده  بودند. این ترکیب دارای پیوند پپتید و شبیه پروتئین بود آن را پروتونئید نامیدند.

البته اکثر پیوند ها از نوع  ایزومر آلفا نبودند (آزمایشات ترکیب های آلی پلیمریزه انواع  ایزومر اسید  آمینه یافت می شد. در صورتیکه در بافت موجودات زنده فقط نوع  ایزومر آلفا ها به کار رفته ) ولی فعالیت آنزیمی از خود نشان دادند. آنها این آزمایش را به مدت چند روز در حرارت 75 درجه سانتیگراد انجام دادند و همان نتیجه را گرفتند. این آزمایش را در حضور پلی فسفات ها و در  70 درجه سانتیگراد تکرار کردند و زنجیره های بیشتری را بدست آوردند. در حضور سنگ آتش فشانی  و سفال و ماسه هم نتایج مشابه بدست آوردند.

بیو شیمیدانان Paecht و Horowitz در آزمایشات متعدد بر روی سفال، پیریت به پلیمریزاسیون پروتئینها و اسید نوکلئیک ها دست یافتند . Bernal J.D در کتاب پیدایش حیات چنین عنوان کرده:

"مولکول های آلی در محیط خود (درون گودال های زمین اولیه) و در اثر حرارت و خشکی توسط سطح  خارجی  کانی ها جذب شده و سپس تغلیظ می شدند و این کانی ها مثلا خاک رس و یا میکا  که از قشر سیلیکات با  بار منفی تشکیل شده اند یونها ی، مولکول های مونومر با بار مثبت را به خود جذب می کردند در فضای بین مولکولی قشر سیلیکات و بین آنها مولکولهای آب قرار می گرفتند  این کانی ها بخوبی می توانستند نقش کاتالیزاتور را بازی کنند. در خرده  سیارک ها که عمر آنها  اندازه عمر زمین است  و اطلاعات خوبی از وقایع  تشکیل حیات در اختیار دانشمندان قرارداده است، توده سیاه  چسبنده مشاهده  و مورد آزمایش قرار گرفته است.

در این توده سیاه ترکیبات پلیمریزه  پروتئین و اسید آمینه کشف و به اثبات رسیده. (به مقاله سفال و خاک رس در جزوه Spektrum der Wissen schaft 1979 مراجعه شود )-(نقل از مقاله تکامل  شیمیایی  در پیدایش حیات از پروفسور دی کرسان). خاک رس محیط  بسیار خوبی برای ایجاد پلیمریزاسیون هاست. نوع غیر بیولوژیکی اسیدهای آمینه و سایر بیومنومرها  درمحلول رقیق  آبکی با گروه های  شیمیائی ساختار خاک رس پیوند  برقرار می کنند و در این نوع  پیوند  اتم های فلزی به عنوان کاتالیزاتور در واکنش مونومر ها به  پلیمرها فعالیت می کنند. رس میتواند مونومرها را تنگاتنگ به هم وصل کند. البته  نکات کلیدی و مهم بسیاری است که چگونه مولکول های DNA و بر اساس چه برنامه ریزی در توده سیاه چسبنده ایجاد می شوند. به عبارتی چگونه در این لحظه از ماده  بی  جان حیات خلق می شود همچنان برای علم  ناشناخته است.

این تنها قدرت و اراده  ذات باری تعالی است که علم از درک آن عاجز است و عاجز خواهد ماند که علم آن تنها نزد خدا است. وعنده مفاتح الغیب لا یعلمها الا هو. این که دانشمندان با بررسی های خود به مبداء حیات رسیده اند بسیار با ارزش است. متاسفانه  دانشمندان زمین شناسی و زیست شناس مسلمان هنوز از واقعیت علمی این موضوع در قرآن بی خبرند. شاید هنوز به این باور نرسیده اند که در قرآن همچو مطالب علمی بروز وجود دارد. بخصوص درباره  پیدایش زمین و حیات اولیه .


A.G.Cairns-Smith از دانشگاه Glasgow وDavid C. Mauerzall از دانشگاه راکفلر نیویورک طی تحقیقاتی بر روی کانی های خاک رس Ton mineralien به این نتیجه رسیدند که  تکامل شیمیائی بسیاری از مولکول های آلی بر روی کریستال های این کانی ها بصورت یک سیستم بسته عمل کرده اند. این کریستال ها به دلیل بار الکتریکی سطوح  خارجی خود مولکول های آلی مانند اسید های آمینه  و نوکلئو اسیدها را به خود جذب و سنتز ماکرومولکول ها را کاتالیزیره کرده اند و سبب تشکیل بیو مولکول های آلی ماکرو شده اند. ساختار کریستالی ماهیت داده های اطلاعاتی داشته و ماتریکس اولیه را در مولکول های آلی ایجاد کرده اند و همینطور ماکرو مولکول های آلی پیچیده تر تشکیل تا به خاصیت تکثیر پذیری بدون کمک خاک رس گداخته (خشک شده در اثر حرارت) رسیده اند.

wolfgang Weigand وMark Doerr از دانشگاه فریدریش-شیلر Jena این آزمایش را بر روی سولفید آهن انجام داده است. Aharon Katchalassky توانست از محلول آبکی رقیق به کمک کانی خاک رس پروتئین با زنجیره بیش از 50 تکه اسید آمینه وبا صد درصد بازده تولید کند. آزمایشات متعدد بسیاری در این زمینه انجام شده که چند نمونه برای کسانی که  تمایل دارند موضوع را پی گیرند اشاره شد. مطلب مهم این است که  تمامی آزمایشات  بر روی کانی ها و خاک رس پخته و در حرارت بر روی کانی دوده سیاه رنگ چسبنده بجای مانده که ماکرو مولکول های آلی را در بر داشته اند.

پروفسور کاپلان دانشمند  زیست شناس  معروف آلمانی پیدایش اولین سلول بدون هسته تکثیر پذیر را که به پروبیوت ها مشهور است را در چهار دوره  تقسیم بندی کرده است. این سلول اولین نطفه  حیات  است قرآن می فرماید  پایه حیات تمامی موجودات از جمله انسان ازاین نطفه آغاز شده است .و طبق برنامه ریزی قبلی بوده است  قدر فیها اقواتها


چهار دوره پیدایش غذای بیولوژیکی این چهار دوره طبق تئوری پروفسور کاپلان بشرح ذیل است


1-تولید غیر بیولوژیکی مولکول های پایه و آلی. از قبیل آب متان و آمونیاک و تا اندازه ای سولفور هیدروژن برای ایجاد پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها و قند های ساده
2-ایجاد ترکیبات زنجیره ای یا پلیمریزاسیون از مولکول های ایجاد شده در دوره اول
3-اتصال مولکول های پلیمریزه شده به یکدیگر و تشکیل ماکرومولکول ها و تشکیل ساختار مولکولی آلی که توسط غشاء پوشیده بودند به عنوان سنگ بنای پروبیوت ها (سنگ بنای حیات و خلقت انسان در صلصال من حما مسنون در این دوره است) کد های حیات به عنوان ماکرومولکول های زنجیره ای دراز در این دوره ایجاد شدند.
4-تشکیل پروبیوت ها که به عنوان اولین مواد آلی تکثیر پذیر بشمار می آید.(خلقت غذای تکثیر پذیر مورد استفاده موجودات زنده که از باکتری ها شروع شد سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌ از این دوره به بعد است). قرآن به چهار دوره غذای بیولوژیکی اشاره کرده است. قَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ‌- اقوات در چهار دوره برای نیاز درخواست کنندگان این غذا برنامه ریزی شد.


پروفسور کاپلان و سایرین می گویند  تصادف عجیب  و معجزه آسا باعث ایجاد  پروبیوت ها شده و قرآن می فرماید با برنامه تدوین شده خالق متعال و به عنوان پایه خلقت انسان از حیات ایجاد شده است و هدف آفرینش حیات نیز خلقت انسان بوده است .

مطلب مهمی که  اوپارین  بنیانگذار بحث ایجاد حیات به عنوان برگ برنده  ایده  ماتریالیستی بیان کرده دو مطلب است.

اول حیات از ماده بی جان بوجود آمده و این ماده در طبیعت بوده است و قرآن  می فرماید ما انسان را  از ماده بی جان آفریدیم  و بدء خلق الانسان من طین خلقت آغازین انسان از خاک این ماده بی جان شروع شد. خاک طین لازب همه مفهوم ماده بی جان است و از همین طبیعت زمین است و این عظمت باری تعالی است که می تواند از ماده  بی جان یعنی طین  حیات را بیافریند و این مسئله مهم درست مطلبی است  که زیست شناسان در درک  آن عاجزند.

مطلب دوم اوپارین که افتخار می کند از فریدریش انگل گرفته میگوید حیات باید پروسه  تکامل را ادامه دهد و یک باره و خلق الساعه بوجود آمدن امکان ندارد. قرآن میفرماید. ما خلقت انسان را از طین آغاز کردیم و آغاز کردن ادامه هم دارد. لذا از نظر قرآن آغاز از طین و ادامه آن از اقوات در پروسه طولانی زمان بر حیات بوده است .پروفسور مانفرد آیگن برنده جایزه نوبل در شیمی و رئیس انستیتو ماکس پلانک گوتینگن آلمان می گوید تصادف در پیدایش حیات اولیه انقدر غیر ممکن است که به معجزه شبیه است بیولوژیست معروف فرانسوی jacques Monod  میگوید ساده ترین فرم سلول اولیه حیات با مکانیسم بسیار پیچیده  قابل  قیاس است و ایجاد چنین مولکولی به صورت اتفاقی مساوی است با صفر. پروفسور کاپلان که به تصادفی بودن پروسه حیات اعتقاد دارد نیز می گوید ضریب و احتمال این تصادف می تواند یک در کل کیهان باشد. برای اینکه مطالب عنوان شده بالا بهتر درک شود باید سفری به زمین اولیه داشته باشیم و شرایطی که حاکم برآن زمان بوده در ذهن تجزیه و تحلیل کنیم  البته بر اساس قرآن و آخرین نظریه های علمی .

ابتدا زمین در دو دوره خلق شد –از زمان جدا شدن از ابر خورشیدی تا  جعل فیها رواسی من فوقها-دوره تکامل اتمی و دوره تکامل  شیمیایی را گذراند. خورشیدی که ما می نگریم به دلیل حجم  بسیار زیاد حدود سیصد هزار برابر زمین و دارا بودن گرانش عظیم هنوز پس از سپری شدن 4/6 میلیارد سال زمانی که زمین از آن جدا شد همچنان با توده عظیم گازهای هلیوم و هیدروژن در حال سپری کردن دوره  تکامل اتمی خود است در حالی که زمین در حدود پنجاه الی صد میلیون سال پس از جدا شدن از آن آن را پشت سرگذاشت. پروفسور کاپلان تکامل اتمی زمین را بسیار کوتاه تر و در حد  چند هزار سال می داند.

اجزاء تشکیل دهنده زمین همان عناصر ابر خورشیدی بوده است. پس از جدا شدن از ابر خورشیدی  توده عظیم گازی و دخانی (دودی) که در اثر تجمع در مرکزیت آن حرارت آن  فوق العاده افزایش یافت چرا و چگونه سوالی است که علم هنوز نتوانسته  پاسخ دهد. در اثر افزایش حرارت به بالای میلیون ها درجه کلوین  واکنش همجوشی هسته ای آغاز می شود و اتم های هیدروژن ابتدا به هلیوم و سپس به سایر عناصر شیمیائی دیگر از قبیل کربن، اکسیژن، ازت و سایر تبدیل می شوند زمان تکامل اتمی در زمین را دانشمندان نمی دانند و آنرا حدس میزنند. این زمان را میتوان با مقایسه وضعیت  کنونی خورشید و حجم آن با زمین و زمان سپری شده  بدست آورد دانشمندان نظر متفاوتی ارائه میدهند.

ارنست مایر دانشمند زیست شناس معروف آمریکا ئی آلمانی تیار که او را داروین قرن بیستم میخوانند و نظرات او  در جدول زمانبندی  زمین شناسی و تکامل که در مقاله تکامل خود ارائه داده است مورد تایید بسیاری از دانشمندان است. دوره تکامل اتمی زمین را حدود پانصد میلیون سال برآورد کرده است از طرفی شروع  تکامل شیمیایی  در زمین را بلافاصله بعد از این پانصد میلیون سال می داند و پیدایش اولین نطفه حیات که همان  پروبیوت ها باشد پایان همین  پانصد میلیون سال محاسبه کرده است به عبارتی حدود یک میلیارد سال بعد از جدا شدن زمین  از ابر خورشیدی اولین نطفه حیات در زمین شکل می گیرد و سایر دانشمندان زیست شناسی هم  این زمان بندی را رد نکرده اند. قرآن این دو دوره را که  جمعا یعنی تکامل اتمی و تکامل شیمیائی تا  تشکیل رواسی میداند.

بعد از تشکیل پوسته جامد  زمین (رواسی) و مقدار زمان برای برکت روی رواسی (که ایجاد سنگ رس است که هم اکنون هم برکت و بقاء حیات به خاک رس وابسته است ) و پایان  دوره پیدایش اقوات مراحل زمانی است که از آیات میتوان برداشت کرد. آیه 9 و 10 سوره فصلت با دقت توجه ملاحظه فرمایید  نکات علمی نوینی را در خود نهفته دارد. تکامل  شیمیایی به  این معنا است  که در اثر پایین آمدن حرارت زمین از چند میلیون تا چند  هزار درجه زمان  زیادی باید سپری شود، احتمالا حدود سیصد میلیون سال که درجه حرارت به حدود سه هزار درجه رسید اتم های ایجاد شده در پروسه همجوشی هسته ای امکان ترکیب با یکدیگر را پیدا میکنند. به عبارتی ترکیبات مولکولی شروع  به تشکیل شدن میکنند و هیدروژن به صورت گاز، آب، متان و گاز ازت و به مرور عناصر سنگین تر ایجاد می شوند  و زمین همین طور سرد تر میشود و عناصر سنگین در مرکزیت توده  مذاب زمین قرارمی گیرند و زمین دارای جرم میشود و می تواند مواد اطراف خود را دور خود نگه دارد. این دوره با سرد شدن زمین و پایین آمدن درجه حرارت متوقف شد.

اکنون تمامی عناصری  که برای ایجاد حیات ضروری است مهیا شده است. در این زمان پوسته خارجی با پستی و بلندی خود میزبان شگفت انگیزترین پدیده خالق متعال قرار می گیرد. پدیده آغازحیات- الَّذي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ خَلَقَهُ وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طينٍابتدا همه چیز در زمین خلق شد و سپس  خداوند خلقت انسان را از خاک آغاز کرد.. طین خاک است شن یا رس. تحولات سنگینی در پوسته جامد زمین در حال انجام است. بایستی این تحولات منجر به خلقت حیات از ماده  بی جان شود.

 آغاز خلقت انسان در طین و  از ماده بی جان و این آغازی زمان بر است. چند مطلب مهم اول حیات در همین کره زمین آغاز شد و دوم حیات از ماده بی جان و به قدرت ذات باری تعالی جامه عمل پوشاند و سوم مواد اولیه این خلقت در خود زمین و در طبیعت به وجود آمد.  

تمامی  سئوالات  که علم در آن مانده و اوپارین دانشمند روسی به عنوان ادله ماتریالیست ها بیان کرده است جواب داده میشود.


چسبیدن حما مسنون بر سفال داغ  با دفع شدن آب همراه است. مولکول های پروتئین و نوکلئوتیدها و قند ها برای تبدیل به ماکرومولکول ها به عبارتی از مونومرها به پلیمرها بایستی هر مولکول آنها یک ملکول آب از بین آنها خارج و فورا از محیط  واکنش شیمیائی خارج شود. توده سیاه  و چسبنده در سراسر پوسته زمین بر روی سفال ها و کانی های مانند آن به فراوانی یافت میشوند و سطح زمین در اختیار حما مسنون است. این پروسه زمان طولانی براست  و دوره نبتلیه نطفه ها در قرارگاه  مکین آغاز می شود. 

آیات الهی را از علمی بودن خارج نکنیم که مسئولیت سنگینی به دنبال دارد. سید محمد تقوی اهرمی –

تهران اول رمضان المبارک مطابق 28 خرداد 1394-التماس دعا دارم.

آخرین ویرایش به مناسبت ارتحال استاد  بیوشیمی دکتر صادق طباطبائی که آرزو داشت روزی برسد که ماهیت علمی آیات متشابه در باره خلقت انسان برای دانشمندان و مسلمانان از پشت پرده  تحجر و نا آگاهی علمی عیان شود. یادش گرامی باد بهمن 1397-ویرایش و اصلاحیه جدید تیر ماه 1399

مدت چهار سال از عمر این مقاله  گذشته است و مطالب بسیار جدید ارزنده به تاریخچه حیات افزوده شده ولی من در متن  اصلی آن تغییراتی نمی دهم تا خوانندگان با سیر تحول پیدایش حیات آشنا شوند. مطالب جدید را در مقالات متعدد دیگری در ابتدای فهرست سایت درج شده است.


 

بازدید: 3983

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید